Identyfikacja okrętu

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Pan P
Posty: 50
Rejestracja: 2005-12-25, 19:13
Lokalizacja: Szczecin

Identyfikacja okrętu

Post autor: Pan P »

Cześć. Natknąłem się na zdjęcie okrętu, którego nie umiem jednoznacznie zidentyfikować. Stawiam, że to HMS Warrior, ale nie jestem pewien. pomożecie ?
Załączniki
Zrzut ekranu 2023-12-19 o 21.34.48.png
Zrzut ekranu 2023-12-19 o 21.34.48.png (1.34 MiB) Przejrzano 833 razy
Mój blog o książkach i historii : https://monitor-historyczny.pl
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Identyfikacja okrętu

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Zdecydowanie nie jestem obeznany w okrętach pancernych (interesuję się wyłącznie konstrukcją silników, kotłów i artylerią na pierwszych z nich), więc moje zdanie jest tylko takim spojrzeniem z boku. Bardzo wątpię, aby był to „Warrior”. Oczywiście okręt ten miał długą historię i wielokrotnie go przebudowywano, ale mam jego zdjęcia z prawie każdego okresu istnienia, także z XX w., z czasów pełnienia roli hulka oraz niszczejącego wraku i nie znajduję nigdzie niektórych cech widocznych tutaj.
„Warrior” miał i nadal ma tzw. rufę „eliptyczną”, a ten wydaje się mieć rufę „okrągłą”. Wbrew pozorom, była między nimi wielka różnica i chociaż pojedyncze, niezbyt wyraźne zdjęcie nie może przesądzić o tym, co widzimy, budzi moje wątpliwości.
„Warrior” miał od 1862 r. boczne latryny w „wieżyczkach” wyglądających jak artyleryjskie, ale ich kształt (prawie półeliptyczny w widoku z góry, silnie wypukły), wymiary (znacznie mniejsze) i usytuowanie (dużo bliżej dziobu) w niczym nie przypominały tego dużego prostopadłościanu, który jest na zdjęciu. Nie znam żadnego zdjęcia, z żadnego okresu istnienia okrętu „Warrior”, na którym miałyby coś takiego przypominać – albo aby owa „narośl” pojawiła się z innego powodu. Te małe, półeliptyczne latryny są świetnie widoczne na zdjęciach z końca lat 70. XIX w. i chociaż zniknęły na hulku w XX w., to nie bardzo widzę czas, kiedy mogłyby zostać zastąpione lub wymienione na konstrukcję tutaj pokazaną. Dzisiejsza rekonstrukcja nie ma żadnych burtowych „wypustków”, ze złożonych powodów, których nie chce mi się tu omawiać.
„Warrior” miał bardzo wyraźny rozkład furt artyleryjskich wzdłuż całego kadłuba (kształt, wymiary, liczba na poszczególnych odcinkach mierzonych usytuowaniem masztów). Co więcej, ta aranżacja jest znakomicie widoczna jeszcze na zdjęciach hulka z XX w., chociaż w takich przypadkach zwykle wycinano pełno dodatkowych luków wentylacyjnych i „okienek”. W niczym nie przypomina zagęszczenia furt w partii rufowej na rozpatrywanej ilustracji, a i dalszy rozkład jest inny. Skoro „Warrior” miał to rozłożenie furt podczas wodowania, przez cały okres istnienia aż do roli hulka włącznie i taki sam, gdy niszczał jako porzucony bez mała wrak, nie bardzo widzę, kiedy miałoby ono zostać zamienione na widoczne tutaj, zupełnie inne, i potem przywrócone znowu do pierwotnej postaci!
Oczywiście trzeba brać pod uwagą możliwości złej interpretacji pojedynczego zdjęcia – zdaję sobie sprawę, że to co ja widzę, inni mogą odbierać inaczej, a różne cienie i retusze przyczyniają się często do błędnego wnioskowania.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Identyfikacja okrętu

Post autor: dessire_62 »

Myślę że jest to HMS Swiftsure, 1872.
Załączniki
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (177.68 KiB) Przejrzano 761 razy
scan0167.jpg=600.jpg
scan0167.jpg=600.jpg (33.13 KiB) Przejrzano 761 razy
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (359.71 KiB) Przejrzano 761 razy
Awatar użytkownika
Pan P
Posty: 50
Rejestracja: 2005-12-25, 19:13
Lokalizacja: Szczecin

Identyfikacja okrętu

Post autor: Pan P »

Dziękuję Panowie na pomoc. Co do Warriora to nie pasował mi brak kominów i chyba inne istawienie masztów. Jednak jakoś się zafiksowałem, że to Warrior i szukałem wszelkich podobieństw :)

Wszystko wskazuje na to, że to faktycznie HMS Swiftsure.
Mój blog o książkach i historii : https://monitor-historyczny.pl
Awatar użytkownika
Pan P
Posty: 50
Rejestracja: 2005-12-25, 19:13
Lokalizacja: Szczecin

Identyfikacja okrętu

Post autor: Pan P »

Ciekawym utrudnieniem w identyfikacji okrętu, jest transkrypcja jego nazwy. Kiedyś bardzo się głowiłem nad tym, jaki turecki okręt faktycznie przedstawia zdjęcie podpisane "Djelalie" z apostrofem nad e. Stawiam, że był to Id Jalieh, ale jestem pełen wątpliwości.
Załączniki
Screenshot_20230924_174422_Samsung Internet~2.jpg
Screenshot_20230924_174422_Samsung Internet~2.jpg (149.94 KiB) Przejrzano 673 razy
Mój blog o książkach i historii : https://monitor-historyczny.pl
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Identyfikacja okrętu

Post autor: dessire_62 »

Załączniki
$(KGrHqV,!oMFC3H2(IrrBQ1EPNB7rg~~60_57.JPG
$(KGrHqV,!oMFC3H2(IrrBQ1EPNB7rg~~60_57.JPG (99.61 KiB) Przejrzano 620 razy
Ottoman_ironclad_Idjlalieh.jpg
Ottoman_ironclad_Idjlalieh.jpg (35.94 KiB) Przejrzano 620 razy
Awatar użytkownika
Pan P
Posty: 50
Rejestracja: 2005-12-25, 19:13
Lokalizacja: Szczecin

Identyfikacja okrętu

Post autor: Pan P »

Czyli bylem blisko :)

Serdeczne dzięki :)
Mój blog o książkach i historii : https://monitor-historyczny.pl
ODPOWIEDZ