Zmarł Andrzej Jaskuła

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

PiotrJaskula
Posty: 1
Rejestracja: 2024-02-12, 19:25

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: PiotrJaskula »

Z głębokim smutkiem zawiadamiam, że dnia 11 lutego w wieku 72 lat odszedł od nas wieloletni redaktor czasopisma Morze, Statki i Okręty Andrzej Jaskuła. Jego śmierć jest ogromną stratą dla nas wszystkich.

Dla osób pragnących towarzyszyć mojemu tacie w jego ostatniej drodze, uroczystości żałobne rozpoczną się w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku dnia 16 lutego o godzinie 13.

Złożenie ciała do grobu po mszy świętej na Cmentarzu Łostowickim.

Z wyrazami szacunku,
syn Piotr Jaskuła
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: AvM »

R-I-P.

Stary kolega z Akademika i nie tylko.

AvM
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6410
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Peperon »

I pomyśleć, że na Jego planikach w miesięczniku MORZE człowiek się wychował.
Smutny ten czas, gdy wszyscy Wielcy odchodzą...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Poznałem go 45 lat temu na pokładzie Błyskawicy. On był Panem Redaktorem z MORZA, ja w VIII klasie startowałem w jakimś konkursie wiedzy o okrętach wojennych. A potem on przez całe lata redagował i adjustował moje artykuły w Misiu. Prawie z pamięci wyciągał głupie błędy, nonsensy, pomyłki w kalibrach dział i grubościach pancerzy. Wiedzę miał potężną, w torbie nosił po 10 książek, ciągle coś czytał i porównywał. Roztargniony i nieogarnięty, umawiał się ze mną u siebie, kiedy dzwoniłem do jego drzwi żona z rezygnacją oświadczała, że pojechał do mnie. Zawsze miał kartkę ze spisem pytań okrętowych, jakie chciał zadać i omówić. I z tą kartką będę go pamiętał.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: MiKo »

Osobiście spotkałem go tylko kilka razy, ale przez telefon zdarzało się rozmawiać i po kilka godzin. Jego korekty to tekstów to było naprawdę Coś. Te korekty stanowiły domknięcie pisania artykułu i jakże były twórczo rozwijające. Będzie brakować…
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Marek S. »

Po raz pierwszy osobiście poznałem go na pierwszym, niezapomnianym spotkaniu na Błyskawicy. Wcześniej była to znajomość listowo-paczkowo-telefoniczna. Powtórzę za MiKo - będzie brakować...
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: tom »

Wielka szkoda. Andrzej i moje teksty kiedyś "doskonalił", ale rozstrzygając różne wątpliwości, nierzadko sam dowiadywał się czegoś nowego i uczył. Współpraca z nim była twórcza i rozwijająca dla obu stron.
R-I-P.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Grzechu »

Przeczytałem rano i nie mogę się pozbierać...
Nawet słów odpowiednich nie mogę dobrać...
Czas ołowiu...

Wyrazy współczucia dla Jego Rodziny.
Republika marzeń...
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Trochę jestem rozczarowany brakiem jakiejkolwiek wzmianki na stronie MSiO. Andrzej był filarem tego pisma, bez niego Magnum w życiu by nie pociągnęło pisma przez tyle lat. A nie była to żadna synekura ani lekka praca. Oczywiście wszyscy na Andrzeja narzekali, każdy marudził ale...nikt nie chciał jego roboty robić. Wiem dobrze o czym mówię, bo jedno z pierwszych spotkań roboczych trochę samozwańczej "redakcji" i przedstawicieli wydawcy odbyło się u mnie w mieszkaniu. A potem przeniosły się na Dar Pomorza do Marka Twardowskiego.

Ja rozumiem, że potem z przyczyn leżących po stronie właścicielskiej drogi ludzi się rozeszły ale o tym co było dobre pamiętać trzeba.
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 253
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Kazimierz Zygadło »

To bardzo smutna wiadomość.
Poznałem Andrzeja pisząc swój drugi artykuł (pierwszy do "MSiO"). W redagowaniu tekstów był rewelacyjny. Zawsze pisał długie listy, w podpunktach odnosząc się do najróżniejszych spraw. Będąc nad morzem miałem okazję kilka razy go odwiedzić. Zawsze chętnie pomagał i wychodził z założenia, że trzeba dzielić się wiedzą. Do dziś stosuję się do jego rady, żeby codziennie przeczytać co najmniej jeden rozdział książki, albo przynajmniej jakiś artykuł...
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Wielka strata. Andrzej Jaskuła należał do osób łączących pokolenia. Ja akurat jestem prawie z jego rocznika, ale on potrafił wciągnąć do współpracy bardzo wielu młodszych, wzbogacając środowisko ludzi o wspólnych zainteresowaniach i bazę wiedzy. Oczywiście, nic i nikt nie trwa wiecznie, ale przemijanie jest w niektórych przypadkach odczuwane szczególnie.
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Zmarł Andrzej Jaskuła

Post autor: mcwatt »

Pamiętam Pana Andrzeja z naszych sympozjów i forum, zawsze chętny do pomocy i dyskusji... Ogromna strata. Wyrazy współczucia dla Rodziny.
ODPOWIEDZ