Poszukiwanie ORŁA

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gereon Oak
Posty: 23
Rejestracja: 2011-09-30, 07:04

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: Gereon Oak »

niestety Orła już nigdy nie odnajdziemy, czas się skończył
De VAVIEN
Posty: 22
Rejestracja: 2021-06-16, 13:48

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: De VAVIEN »

Nie powiało optymizmem. Zresztą nie ma co się dziwić. Orzeł spoczywa tam gdzie naziemne brytyjskie stacje nasłuchowe zarejestrowały silną podwodną eksplozję - początek patrolu, kontakt z "zerwaną" miną morską. A tak swoją drogą czy prawdą jest że Anglicy utajnili jakieś dane dotyczące Orła na kolejne 50 lat?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: crolick »

Wielokrotnie o tym już pisaliśmy. Akta ORŁA były standardowo objęte klauzulą tajności, które zostały odtajnione w 2012 i 2017.
Zgodnie z moją wiedzą, nie ma żadnej teczki dot ORŁA, na której jest klauzula tajności.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
PorucznikSR
Posty: 11
Rejestracja: 2022-10-29, 21:09

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: PorucznikSR »

do Crolicka: :) Hej , wiem, że masz wiedzę dotyczącą archiwów brytyjskich i niemieckich dlatego pozwalam sobie zadać tu pytanie:
1. Czy kiedykolwiek trafiłeś na jakiekolwiek dokumenty / zapiski / rozkazy traktujące o pomocy / użyciu okrętów podwodnych Royal Navy (w tym polskich) przy ewakuacji żołnierzy z Normandii w 1940 r?
Cywil
Posty: 4
Rejestracja: 2024-03-17, 22:51

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: Cywil »

crolick pisze: Wielokrotnie o tym już pisaliśmy. Akta ORŁA były standardowo objęte klauzulą tajności, które zostały odtajnione w 2012 i 2017.
Zgodnie z moją wiedzą, nie ma żadnej teczki dot ORŁA, na której jest klauzula tajności.
Ale dokumenty 2 Flotylli Okrętów Podwodnych, w której był Orzeł i Wilk są zamknięte, jest informacja, że na 84 lata, więc chyba od 1941 roku, mają zostać otwarte w styczniu 2025 , o ile będą. Czekam na odpowiedź z Kev, co się znajduje w tych dokumentach, bo mnie interesuje ta flotylla: poniżej link do Archiwum w Kev.
https://discovery.nationalarchives.gov. ... r/C4107707, a może ktoś z tego forum już się oto pytał?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: crolick »

Cywil pisze: Ale dokumenty 2 Flotylli Okrętów Podwodnych, w której był Orzeł i Wilk są zamknięte, jest informacja , że na 84 lata, więc chyba od 1941 roku, mają zostać otwarte w styczniu 2025 , o ile będą. Czekam na odpowiedź z Kev, co się znajduje w tych dokumentach, bo mnie interesuje ta flotylla : poniżej link do Archiwum w Kev.https://discovery.nationalarchives.gov. ... r/C4107707, a może ktoś z tego forum już się oto pytał ?
To nie są akta 2 SF, ale akta medyczne 2 SF. Dlatego mają klauzule 84 lat, bo zawierają dane personalne.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Cywil
Posty: 4
Rejestracja: 2024-03-17, 22:51

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: Cywil »

crolick pisze:
Cywil pisze: Ale dokumenty 2 Flotylli Okrętów Podwodnych, w której był Orzeł i Wilk są zamknięte, jest informacja, że na 84 lata, więc chyba od 1941 roku, mają zostać otwarte w styczniu 2025, o ile będą. Czekam na odpowiedź z Kev, co się znajduje w tych dokumentach, bo mnie interesuje ta flotylla: poniżej link do Archiwum w Kev.
https://discovery.nationalarchives.gov. ... r/C4107707, a może ktoś z tego forum już się oto pytał?
To nie są akta 2 SF, ale akta medyczne 2 SF. Dlatego mają klauzule 84 lat, bo zawierają dane personalne.
Ok, tylko chyba tych osób już dawno nie ma, a RODO nie dotyczy osób nieżyjących? A gdzie są akta 2 SF? Interesują mnie rozkazy. Nie mogę zlokalizować sygnatury w Kev.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: crolick »

PorucznikSR pisze: do Crolicka: :) Hej , wiem, że masz wiedzę dotyczącą archiwów brytyjskich i niemieckich dlatego pozwalam sobie zadać tu pytanie:
1. Czy kiedykolwiek trafiłeś na jakiekolwiek dokumenty / zapiski / rozkazy traktujące o pomocy / użyciu okrętów podwodnych Royal Navy (w tym polskich) przy ewakuacji żołnierzy z Normandii w 1940 r?
Pardon - przegapiłem wcześniej.

Nie, ani PL ani UK nikogo nie ewakuowały.
Być może robili to Francuzi, ale nie znalazłem o tym nigdzie wzmianki (byłoby to zresztą mało praktyczne).

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
Cywil pisze: Ok, tylko chyba tych osób już dawno nie ma, a RODO nie dotyczy osób nieżyjących? A gdzie są akta 2 SF? Interesują mnie rozkazy. Nie mogę zlokalizować sygnatury w Kev.
1. Kew, nie Kev.
2. Nie wiadomo czy dawno nie ma. Po to te 84 lata, żeby mieć pewność, że nie będzie dotyczyła osób żyjących.
3. Rozkazy 2 SF dla 1940 roku nie przetrwały. Nie ma ich nigdzie.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Cywil
Posty: 4
Rejestracja: 2024-03-17, 22:51

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: Cywil »

crolick pisze: Pardon - przegapiłem wcześniej.

Nie, ani PL ani UK nikogo nie ewakuowały.
Być może robili to Francuzi, ale nie znalazłem o tym nigdzie wzmianki (byłoby to zresztą mało praktyczne).
Ewakuować nie ewakuowały, ale trafiłam na informacje zawarte w War Diary Maj/Czerwiec 1940 r, że adm. Horton dowodzący całą flotą okrętów podwodnych RN, wydał kilka rozkazów dotyczących działań operacyjnych okrętów podwodnych w kanale La Manche. Ja jestem kimś, kto drąży historię Orła ale bardziej ze względu na członków załogi niż poszukiwania wraku. Natomiast przy okazji swoich poszukiwań czasem trafiam na ciekawe informacje oraz te pełne sprzeczności. Dlatego tu o tym piszę, bo wiem, że na tym forum jest grono specjalistów, osób merytorycznych, dla których być może te informacje, które znalazłam ostatnio okazałyby się ciekawe. Rozumiem, że dotychczasowe hipotezy, żeby uznać za realne, pisze o tych analizowanych w książkach o Orle, muszą być poparte dokumentami. Moim jednak skromnym zdaniem, jako zwykłego badacza, nie naukowca, sprawdzić należy każdy pojawiający się wątek, czasem "z góry" przez niektórych uznawany jako "nierealny" bo nie ma stricte dowodów na to, że wrak może być gdzieś, gdzie to tej pory go nie szukano. Kanał La Manche a właściwie jego granica z Morzem Północnym chyba raczej nie była penetrowana, no chyba, że nie mam takiej wiedzy. Dlatego bardzo chętnie się podzielę, tym co znalazłam, na poparcie możliwości obecności okrętów RN w kanale La Manche, w kilku dokumentach penetrując różne archiwa. Może, pasjonaci szukający wraku mają więcej możliwości niż ja, żeby sprawdzić pewne informacje trafiając do źródeł, czy są realne czy nie, moje możliwości są ograniczone. Chociaż jak już napisał Crolick, rozkazy 2nd Submarine Flotilla nie zachowały się, ja znalazłam prawdopodobnie ich numery tylko. Także jak coś, proszę o wiadomość, chętnie się podzielę. Mnie interesuje również bardzo miejsce, gdzie jest wrak ale bardziej ze względu na ładunek emocjonalny związany z tym cmentarzyskiem. Jak wspomniałam, interesuje mnie bardziej załoga Orła niż sam okręt.

crolick pisze: 1. Kew, nie Kev.
- przepraszam za błąd, oczywiście Kew :)
crolick pisze: 2. Nie wiadomo czy dawno nie ma. Po to te 84 lata, żeby mieć pewność, że nie będzie dotyczyła osób żyjących.
Raczej nierealne, przyjmując, że najmłodsza osoba ujęta w aktach z 1940, będąca wtedy w składzie 2nd Submarine Flotilla miała minimum 19 lat, musiałaby urodzić się w 1921 r. Dziś miałaby 103 lata, oczywiście ludzie mogą tyle żyć ale ile takich osób może być hipotetycznie w tych aktach, że zostały zamknięte na tak długo?
crolick pisze: 3. Rozkazy 2 SF dla 1940 roku nie przetrwały. Nie ma ich nigdzie.
no właśnie, nie można nic znaleźć ale mam nadzieję, że można "określić, czego dotyczyły" bazując na relacjach, wspomnieniach i autobiografiach. To chyba jedyne co pozostaje w takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: crolick »

Cywil pisze: Kanał La Manche a właściwie jego granica z Morzem Północnym chyba raczej nie była penetrowana, no chyba, że nie mam takiej wiedzy.
W 2016 SANTI szukało ORŁA w okolicach Den Helder:
https://santiodnalezcorla.pl/category/santi2016/

Cywil pisze:
crolick pisze: 2. Nie wiadomo czy dawno nie ma. Po to te 84 lata, żeby mieć pewność, że nie będzie dotyczyła osób żyjących.
Raczej nierealne, przyjmując, że najmłodsza osoba ujęta w aktach z 1940, będąca wtedy w składzie 2nd Submarine Flotilla miała minimum 19 lat, musiałaby urodzić się w 1921 r. Dziś miałaby 103 lata, oczywiście ludzie mogą tyle żyć ale ile takich osób może być hipotetycznie w tych aktach, że zostały zamknięte na tak długo?
Tu masz wytłumaczenie 84 lat:
https://cdn.nationalarchives.gov.uk/doc ... eriods.pdf
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Cywil
Posty: 4
Rejestracja: 2024-03-17, 22:51

Poszukiwanie ORŁA

Post autor: Cywil »

Dzięki. Wiem , że Santi robiło ekspedycję do wybrzeża Holandii, miałam na myśli trochę inny obszar. Co do tajności dokumentów, czekam na odpowiedź z Kew.
ODPOWIEDZ