U 441

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

pefu_

U 441

Post autor: pefu_ »

Witam

Mam pytanie odnośnie zatopienia U 441 przez polskiego Wellingtona "A" z 304 Dyonu.

dzień: 18 czerwca 1944 r.
pozycja: 49.03N / 04.48W

Według:
Busch R., Röll J. "Der U-Bootkrieg 1939 - 1945, Verluste" Band 4 Hamburg-Berlin-Bonn 1999 i

Niestlé A. "German U-Boat Losses during World War II, Details of Destruction" Annapolis 1998,

losy U 441 są następujące:

U 441 Zatopiony 8 czerwca 1944 r. b.g. bryt. samolotu Liberator G (224 Dywizjon RAF) na Kanale La Manche na zach. od Brestu (48o27'N / 05o47'W, BF 2795). Cała załoga zginęła (51 ludzi).
Wcześniej podawana wersja zatopienia U 441 b.g. polskiego samolotu Wellington (304 Dywizjon RAF / polski) w dniu 18 czerwca 1944 r. na pozycji 49.03N / 04.48W jest błędna. Samolot ten zatopił prawdopodobnie U 1191.


Pozdrawiam
pefu
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Zulu Gula

Post autor: Zulu Gula »

To już wiem, czego go zbombili:

bo zrobili z niego Flak-U-boota :aniol:
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Kemp z 1997 podaje "po staremu" ale ma wątpliwości...
Obrazek
Obrazek

Bardziej tajemnicze jest to skąd ta zmiana, że na pewno u1191? :lol:
Gość

Post autor: Gość »

Jakieś informacje są w książce Francksa (???) Seek and Kill (???), która bya (i chyba jest) w gdańskiej bibliotece British Counsil.
Ponatdo jakąś wiedzę posiada dr Andrzej Olejko z Sanoka (vide informacja 913), bodaj z ul. Kolejowej (???)
Piszę z pamięci w pracy - stąd te niewiadome
Andrzej J.
pefu_

Post autor: pefu_ »

Dzieki za komentarze.
pefu
Zulu Gula

Post autor: Zulu Gula »

Anonymous pisze:Jakieś informacje są w książce Francksa (???) Seek and Kill (???), która bya (i chyba jest) w gdańskiej bibliotece British Counsil.
Ponatdo jakąś wiedzę posiada dr Andrzej Olejko z Sanoka (vide informacja 913), bodaj z ul. Kolejowej (???)
Piszę z pamięci w pracy - stąd te niewiadome
Andrzej J.
Przepraszam że spytam, ale kto to jest Pan Olejko?
Tak z ciekawości, boć to mój krajan.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Zulu Gula pisze:Przepraszam że spytam, ale kto to jest Pan Olejko?
Tak z ciekawości, boć to mój krajan.
Na przykład
Obrazek
i jeszcze parę innych publikacji.
Generalnie zajmuje się on polskim lotnictwem morskim.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

ha! moze tu zsie w koncu dowiem czegos wiecej. na forum twoj.net kiedys zapodalem temat o polskim morskim lotnictwie mysliwskim sprzed 1939. kiedys czytalem [chyba?! :x ] o planach stworzenia takiego skrzydla, tylko nie pamietam gdzie to bylo i czy wogole to mi sie nie przysnilo :oops: . a tego tematu z forum.net nie mam na dysku i mi przepadlo :((
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Gość

Post autor: Gość »

W uzupełnieniu:
Norman Francks "Search find and kill"
tel. British Counsil w Gdańsku (teraz to się chyba nazywa Biblioteka Angielska Uniw.Gdańskiego) 0-58 301-60-62
Andrzej Olejko mieszka Sanok ul Kolejowa 13 (albo 19 ???) m.6 - telefon z 913 informacji telef.
Jest jeszcze Mariusz Konarski spec od przedw. lotnictwa morskiego OO RP - pisac na redakcję "Przegładu Morskiego" - adres można znaleźc na www.mw.mil.pl (jest naczelnym).
Andrzej J.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

U 1191 został zatopiony w Kanale La Manche przez Affleck i Balfour wraz z całą załogą.Nie wiem czemu ale nie bardzo wierze w fakt "oddania" zatopienia U-Boota przez Anglików dla polskiego samolotu.Ponadto to zapewne zbieg okoloczności kolejny :cry: ale czy to nie dziwne że ostatnimi czasy pojawiają się jako "grzyby po deszczu" kolejne sprostowania w wyniku ktorych tracimy nasze zasługi na rzecz aliantów , przypadku , świadomego zatopienia ...
Gość

Post autor: Gość »

istotne pytanie
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

shigure pisze:U 1191 został zatopiony w Kanale La Manche przez Affleck i Balfour wraz z całą załogą.Nie wiem czemu ale nie bardzo wierze w fakt "oddania" zatopienia U-Boota przez Anglików dla polskiego samolotu.Ponadto to zapewne zbieg okoloczności kolejny :cry: ale czy to nie dziwne że ostatnimi czasy pojawiają się jako "grzyby po deszczu" kolejne sprostowania w wyniku ktorych tracimy nasze zasługi na rzecz aliantów , przypadku , świadomego zatopienia ...
Ale takie sprostowania nie dotyczą chyba tylko PMW, ale wszystkich Aliantów. Pewnie pojawia się sporo nowych materiałów w miarę odtajniania archiwów itd. C'est la guerre :-(
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

1. Polskie książki o PMW pisane były w oparciu o relacje (najczęściej podoficerów albo oficerów młodszych), w związku z czym było w nich nie o faktach, ale o tym, co się komu wydawało.
2. Wyolbrzymiano fakty. Bywało tak, że raport o ataku na U-boota komentowali słowami "i U-boot został uszkodzony", potem inni dodawali "ciężko uszkodzony", a ostatni pisał "prawdopodobnie zatopiony".
3. Nie porównywano z danymi strony niemieckiej, co powinno być standardem.
4. Pertek (a za nim inni) jako źródła wykorzystywali niekiedy artykuły pisane "ku pokrzepieniu serc" - z oczywistym skutkiem.
ODPOWIEDZ