Bitwa w Zatoe Biskajskiej 28 grudnia 1943

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Bitwa w Zatoe Biskajskiej 28 grudnia 1943

Post autor: mcwatt »

Czy ktoś wie coś więcej na temat tego starcia? Jakie dokładnie siły brały w nim udział (także lotnicze)? Jedyny opis jaki mam to Pertka (Morze w ogniu), ale nie jest ono zbyt dokładne (z 10 niemieckich niszczycieli są podane tylko nazwy trzech zatopionych - T25, T26 i Z27).
Patchoula
Posty: 7
Rejestracja: 2004-02-27, 23:38
Lokalizacja: Kaszuby

Post autor: Patchoula »

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

26.— 28.12.1943
Biskaya
Unternehmen
Trave: Vorstoß der 8. Z-Flottille und der 4. T-Flottille (Zusammensetzung wie beim Unternehmen Bernau (siehe oben) bis auf ZH 1, der wegen Kondensatorschadens zurückbleiben muß) in die Biskaya, um den Blockadebrecher Alsterufer (Kpt. Piatek) in die Gironde einzubringen. Die Besatzungen sind nach Ende des Einsatzes "Bernau" (siehe 20.-26.12) seit 48 Stunden ohne Ruhepause und vollkommen erschöpft.

Więcej:
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/43-12.htm
Ostatnio zmieniony 2004-03-03, 01:42 przez Marek T, łącznie zmieniany 2 razy.
Gość

Post autor: Gość »

Polecam:
1. M.J. Whitley German Destroyers of WW2
2. W. Harnack Zerstorer uuter deutscher Flagge 1934 bis 1945
3. J. Rohwer i G. Hummelchech chronik des Seekrieges 1939-1945 lub lepiej wydanie US z 1992 (poszerzone) - jest w necie
Andrzej J.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Dzięki serdeczne!
Niestety Marku, ale z niemieckim sobie nie radzę. Może masz to po angielsku?
Andrzeju, do German Destroyers Whitleya przymierzam się od dłuższego czasu, niestety ujrzałem już dno sakiewki :-( . Mieszkając w takim małym mieście ciężko znaleźć takie pozycje na miejscu (np. do wypożyczenia), niestety...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Spróbuj tutaj:
http://ets.freetranslation.com/
albo
http://babelfish.altavista.com/babelfish/tr.

Nawet coś można zrozumieć, choć czasem można się zwinąć ze śmiechu.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Jeszcze raz dzięki!
Dr.
Posty: 171
Rejestracja: 2004-01-22, 13:32

Post autor: Dr. »

mcwatt, w doslownym tlumaczeniu...

Operacja "Trave": Uderzenie 8 flotylli Z ("Z" prawdop. od Zerstörer= niszczyciel) i 4 flotylli T (torpedowce) w zatoce Biskajskiej w celu doprowadzenia do Zyrondy lamacza blokady "Alsterufer". W operacji wziely udzial te same okrety, jak w operacji "Bernau", jednak poza ZH1, ktory musial pozostac z powodu awarii kondensatora/skraplacza(?).
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Dr i Mcwatt - sprawdźcie cały tekst na http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/43-12.htm. Tam jest opis całej akcji.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Dr. - mam prośbę. Czy mógłbyś przetłumaczyć mi ten fragment na polski (oczywiście jeżeli znajdziesz chwilę wolnego czasu)? Nie jest długi, a na translatorze wychodzi trochę bełkot. Będę bardzo wdzięczny.

Zamieszczam go w całości:
Unternehmen »Trave«: Vorstoß der 8. Z-Flottille und der 4. T-Flottille (Zusammensetzung wie beim Unternehmen »Bernau« (siehe oben) bis auf ZH 1, der wegen Kondensatorschadens zurückbleiben muß) in die Biskaya, um den Blockadebrecher Alsterufer (Kpt. Piatek) in die Gironde einzubringen. Die Besatzungen sind nach Ende des Einsatzes "Bernau" (siehe 20.-26.12) seit 48 Stunden ohne Ruhepause und vollkommen erschöpft. Am 27.12. früh sichtet ein Sunderland Flugboot die nach Südosten marschierende Alsterufer 500sm nordwestlich von Kap Finisterre. Die Kreuzer der Operation »Stonewall« (siehe 12.-22.12.) werden angesetzt: östlich ihrer Position die Enterprise (Capt. Grant, RAN) und 300sm westlich davon die Glasgow (Capt. Clarke) auf eine Position 300sm Nordwestlich vom Kap Finisterre. Gambia (Capt. William-Powlett, Gesamtführung) läuft von Fayal aus, ebenso wie die Penelope und der Schnelle Minenleger Ariadne von Gibraltar. Außerdem werden die franz. Großzerstörer Le Fantasque und Le Malin von den Azoren aus angesetzt. Um 16.15 Uhr wird die Alsterufer (2729 BRT) durch Raketen einer Liberator der RAF-Staffel 311 (tschech.) getroffen und in Brand gesteckt. Als um 18.00 Uhr ein Halifax-Angriffsverband herankommt, sichtet er das brennende und sinkende Schiff, das von der Besatzung aufgegeben wird. 4 Rettungsboote mit 74 Mann werden 2 Tage später von kanad. Korvetten geborgen.

Die Marinegruppe West erfährt vom Fehlschlag des Unternehmens erst am Morgen des 28.12. und befiehlt den Zerstörern den Rückmarsch. Zuvor aber ist es der alliierten Luftaufklärung gelungen, die dtsch. Zerstörer zu orten, so daß sie gegen Mittag von Glasgow und Enterprise gestellt werden. Da Kpt.z.S. Erdmenger sich aufgrund falscher Feindmeldungen von mehreren Feindgruppen umstellt glaubt, befiehlt er 2 Zerstörer und 3 Torpedoboote zu einem Angriff, der jedoch scheitert, weil schwerer Seegang die deutschen Schiffe in der Entfaltung ihrer vollen Geschwindigkeit hindert und einen Waffeneinsatz der nominell überlegenen Artillerie (25 x 15-cm- und 24 x 10,5-cm-Kanonen gegenüber 19 x 15,2-cm- und 13 x 10,2-cm-Kanonen) bei den Zerstörern sehr erschwert, bei den Torpedobooten praktisch unmöglich macht. Im Artilleriegefecht sinken Z 27 (KKpt. Günther Schultz † mit dem Chef der 8. Z-Flottille, Kpt.z.S. Erdmenger †, 220 Tote), T 25 (KKpt. von Gartzen, 85 Tote) und T 26 (Kptlt. Quedenfeldt, 96 Tote). Vom Rest des Verbandes erreichen Z 24, T 23, T 24 und T 27 Brest, Z 32 und Z 37 die Gironde und die nach Süden ausgewichenen Z 23 und T 22 St. Jean de Luz. 64 dtsch. Seeleute werden werden von brit. Schiffen gerettet, 168 von einem irischen Dampfer, 6 durch span. Zerstörer und 55 von U 505 und U 618.
Nach dem Gefecht marschieren Glasgow, Enterprise und Ariadne nach Plymouth, wo sie trotz einiger dtsch. Luftangriffe mit Gleitbomben, am 29.12. einlaufen. Penelope, Le Fantasque und Le Malin kehren nach Gibraltar zurück. Gambia und der neu hinzugetretene Kreuzer Mauritius setzten die Suche nach Überlebenden bis zum 1.1.44 fort.
kjuba

tłumaczenie

Post autor: kjuba »

Sorki, za ewentualne błędy, ale zrobiłem to na kolanie i bez słownika. Choć wydaje mi się że sens złapałem. No to lecimy:
<Operacja "Trave": Wypad 8 flotylli niszczycieli i 4 flotylli torpedowców (wspólne działanie jak przy operacji "Bernau" (patrz wyżej) z wyjątkiem ZH 1, który z powodu awarii kondensatorów {przypis mój: co to za kondensatory nie mam zielonego pojęcia} musiał pozostać) na Zat. Biskajską, w celu przyprowadzenia do Żyrondy łamacza blokady Alsterufera (kpt Piatek). Załogi od zakończenia operacji Bernau, czyli 48 godz nie miały odpoczynku i były kompletnie wyczerpane. 27 grudnia rano łódź latająca Sunderand zobaczyła płynącego na płdwsch Alsterufera, 500 mil morskich na płnzach od Cap Finisterre. Do operacji "Stonewall zostały wyznaczone krążowniki {tego zdania nie jestem pewny}: na wchód od jego {tzn Alsterufera} pozycji Enetrprise (Capt Grant) i 300 mil na zachód od niego Glasgow (Capt Clarke) będący na pozycji 300 mil morskich na płnzach od Cap Finistere. Gambia wychodziła z Fayal {nie mam zielonego pojęcia co to za port}, podobnie jak Penelopa i szybki stawaicz min Ariadne z Gibraltaru. Poza tym wyznaczono duże francuski niszczyciele {lidery??? - co bardziej fachowo brzmi??} Le Fantasque i Le Malin z Azorów. O 16.15 Alsterufer (2729 BRT) {jakiś mały!!!} został trafiony przez rakiety z Liberatora dywizjonu 311 (czeski) i zapalił się. Gdy o 18.0 pojawił się zespół uderzeniowy Halifaxów, zobaczył on płonący i tonący statek, opuszczony przez załogę. 4 łodzie ratunkowe z 74 ludźmi został 2 dni później znalezione.
Grupa morska Zachód dowiedziała się o fiasku operacji dopiero rankiem 28 grudnia i rozkazała niszczycielom odwrót. Do tego rozpoznaniu powietrznemu aliantów udało się zlokalizować niem. niszczyciele, tak że około południa stanęły one przeciw Glasgow i Enterprice. Ponieważ Kapitan ur See {po naszemu komandor???} Erdmenger uważał na podstawie fałszywych meldunków npla, że ma przed sobą więcej jednostek przeciwnika {tego zdania nie jestem pewny}, rozkazał 2 niszczycielom i 3 torpedowcom atak, który jednak poniósł fiasko, ponieważ ciężki stan morza przeszkadzał niemieckim okrętom w rozwnięciu pełnej prędkości i wykorzystaniu broni - przy nominalnej przewadze w artylerii (25 dział 150 mm i 24 działa 105 mm przeciw 19 działom 152 mm i 13 działom 102 mm) - powodowało to że na niszczycielach było to bardzo utrudnione, na torpedowcach praktycznie niemożliwe. W walce artyleryskiej zatonęły Z 27 (Korweten Kapitan G. Schultz, z dowódcą 8 flotylli, Kpt.z.S. Erdemangerem i 200 zabitych), T 25 (KKpt von Gartzen, 85 zabitych) i T 26 (kapitanleutnant {nie wiem jaki to stopień} Quedenfeldt, 96 zabitych). Z resztek zespołu Brest osiągnęły Z24, T23, T24 i T27, Z32 i Z37 - Żyrondę a na południe wykonały unik Z 23 i T22 do St. Jean de Luz. 64 niem. marynarzy zostało uratowanych przez brytyjskie okręty, 168 przez irlandzki parowiec, 6 przez hiszpański niszczyciel i 55 przez U505 i U 618.
Po walce do Plymouth odpłynęły Glasgow, Enterprice i Ariadne, gdzie pomimo niemieckich nalotów bomb szybujących przybyły 29.12. Penelope, La Fantasque i Le Malin wróciły do Gibraltaru. Gambia i nowowprowadzny do służby {tego nie jestem pewien} krążownik Mauritius kontynuowały poszukiwania ocalałych do 1.1.44.>
To by było na tyle. Sorki za błędy, ale nie jestem orłem z języka Goetego. Jak będą jeszcze jakieś pytania z tego zakresu pisz na pocztę.
kjuba

Post autor: kjuba »

Niech ktoś wyrżnie jeden z moich zdublowanych listów. Podczas wysyłania nastapiło rozłączenie, więc wysłałem po raz drugi w dobrej wierze... sorki.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

dzięki dzięki :)
Dr.
Posty: 171
Rejestracja: 2004-01-22, 13:32

Post autor: Dr. »

Nie bylo mnie, ale widze ktos tez zna niemiecki :)
ODPOWIEDZ