Chiny wystrzeliły 2. załogowy statek kosmiczny

Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Chiny wystrzeliły 2. załogowy statek kosmiczny

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

Rakieta nośna z kapsułą Shenzhou VI, z dwoma kosmonautami na pokładzie, została wystrzelona w środę z chińskiego centrum kosmicznego w Jiuquan na pustyni Gobi na północnym zachodzie Chin.
Rakieta weszła na zaplanowaną orbitę. Jak podają oficjalne źródła chińskie, lot odbywa się zgodnie z planem.

Na pokładzie są dwaj astronauci: Fei Junlong (40 lat) i Nie Haisheng (41 lat).


Według chińskiej agencji China News Service, ten lot będzie dłuższy i bardziej niebezpieczny od poprzedniego. Astronauci spędzą w kosmosie pięć dni, w ciągu których okrążą ziemię 80 razy.

To już drugi chiński załogowy lot kosmiczny, potwierdzający przynależność Chin do prestiżowego klubu kosmicznych mocarstw. Pierwszy Chińczyk Yang Liwei poleciał w kosmos w październiku 2003 roku. Chiny stały się wówczas trzecim krajem (po Rosji i USA), który samodzielnie wysłał swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną. Yang Liwei spędził w sumie w kosmosie 21,5 godziny. W czasie lotu jego statek kosmiczny Shenzhou okrążył Ziemię 14 razy.
krzysiek

Post autor: krzysiek »

a na jedynce Durczok nazwał taikonatów "kosmonautami" :?
Trajan
Posty: 44
Rejestracja: 2004-02-06, 12:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Chiny wystrzeliły 2. załogowy statek kosmiczny

Post autor: Trajan »

Chłopiec_zPlacu_Broni pisze:[...]
To już drugi chiński załogowy lot kosmiczny, potwierdzający przynależność Chin do prestiżowego klubu kosmicznych mocarstw. Pierwszy Chińczyk Yang Liwei poleciał w kosmos w październiku 2003 roku. Chiny stały się wówczas trzecim krajem (po Rosji i USA), który samodzielnie wysłał swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną.[...]
Czy "samodzielnie" to można by się spierać. Chiński załogowy statek kosmiczny wywodzi się w prostej linii z Sojuza. Chińczycy są więc jak widać wciąż uzależnieni od "importowanej" technologii w tym zakresie.
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

2005.10.17 01:07Udane lądowanie chińskich astronautówDrugi chiński załogowy statek kosmiczny Shenzhou VI wylądował bezpiecznie Mongolii Wewnętrznej, prowincji na północy Chin. Dwaj astronauci spędzili na orbicie okołoziemskiej pięć dni. Po powrocie poinformowali, że czują się dobrze ? podała agencja Xinhua. Od startu we środę okrążyli Ziemię 76 razy. Podczas weekendu rozmawiał z nimi prezydent Hu Jintao. "W przeszłości nie potrafiliśmy wyprodukować samochodu czy statku. Dziś (...) Chiny, jakby cudem, stały się jednym z niewielu krajów zdolnych przetworzyć w rzeczywistość sen o lotach kosmicznych" ? napisała Xinhua.

wiad. z PAP
krzysiek

Post autor: krzysiek »

Chińczycy ponoć knują coś z lądowaniem na księżycu. Tylko po co im to?
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

krzysiek pisze:Chińczycy ponoć knują coś z lądowaniem na księżycu. Tylko po co im to?
witam

Gdybyś mnie :) o to zapytał, to odpowiedziałbym, że

1chcę sprawdzić możliwości techniczne które mam,
2chcę pokazać sąsiadom- moim konkurentom (Japonii)-na co mnie stać (czyli prestiż)
3chcę pokazać, że mam możliwości techniczne do wstrzeliwania rakiet balistycznych czyli trzeba ze mną się liczyć -czyli nie można mnie lekceważyć
4w przyszłości -w przypadku eksploracji Książyca trzeba ze mną rozmawiać a nie z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Burundi, Haiti, Luksemburgim, Królestwem Tonga czy np.: Tajwanem

Dlatego też Chiny mają Program Kosmiczny.

Ma też Program ale dużo skromniejszy Brazylia. Mają Kosmodrom na Równiku; tylko ze startami im coś nie wychodzi- na razie.
To tylko kwestia czasu, kiedy Brazylia dołączy do tego ekskluzywnego klubu.
krzysiek

Post autor: krzysiek »

Ale po co 2 razy wchodzić do tej samej rzeki? Na księżycu już lądowali Amerykanie (choć pewne teorie spiskowe temu przeczą ;) ). I to prawie 40 lat temu. Cóż to więc za osiągnięcie? A będzie to kosztować horrendalne pieniądze. Sensowniej by zrobili gdyby zajęli się czymś nowym w astronautyce, pionierskim. No, chyba że oni naprawdę potrafią tylko kopiować innych ;)

Zresztą mimo tego całego chińskiego boomu gospodarczego nadal około miliarda Chińczyków mieszka sobie na wsi, w warunkach porównywalnych do tych w tzw. 3 świecie. Nie lepiej tam inwestować pieniądze, zamiast wyrzucać je w księżycowy pył?
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

krzysiek pisze:Ale po co 2 razy wchodzić do tej samej rzeki? Na księżycu już lądowali Amerykanie (choć pewne teorie spiskowe temu przeczą ;) ). I to prawie 40 lat temu. Cóż to więc za osiągnięcie? A będzie to kosztować horrendalne pieniądze. Sensowniej by zrobili gdyby zajęli się czymś nowym w astronautyce, pionierskim. No, chyba że oni naprawdę potrafią tylko kopiować innych ;)
właśnie pisząc tę odpowiedź usłyszałem w radio , że mister Rumsfeld Sekretarz Obrony- przybył z wizytą do Chin na rozmowy.

I to jest odpowiedź na twoje pytania. Zgodzisz się że nie do każdego kraju przyjeżdża się na rozmowy - ot tak sobie.
Gość

Post autor: Gość »

to nie jest żadna odpowiedź na moje pytania...

Co ma piernik do wiatraka :roll:

krzysiek
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

Anonymous pisze:to nie jest żadna odpowiedź na moje pytania...

Co ma piernik do wiatraka :roll:

krzysiek
wiatrak miele mąkę,
z mąki piecze się piernik.

ergo- jest ścisły związek wynikowy.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... a_a_2.html
Gość

Post autor: Gość »

tak naprawdę to chodzi o to że mają tyle samo liter :P

krzysiek
Ktonos

Post autor: Ktonos »

Po co lecieć na Księżyc?

1. Hel-3 (do reaktorów termojądrowych - budowany jest już pierwszy,
co prawda doświadczalny, ale za ok. 30 lat już powinno być trochę
komercyjnych)
2. Różne metale - takie jak mi.in. platyna (najdroższy metal na świecie)
3. Po ciemnej stronie Księżyca są b.dobre warunki pracy dla teleskopów,
zwłaszcza radioteleskopów

...to na razie

Aha, i jeszcze cytat, o ile mnie pamięć nie myli, śp. Ciołkowskiego:

"Ziemia jest kolebką ludzkości. Ale nikt nie pozostaje w kolebce przez
całe życie"
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

PAP 27-10-2005, ostatnia aktualizacja 27-10-2005 13:25

Iran umieścił w czwartek na orbicie okołoziemskiej swojego pierwszego sztucznego satelitę - podały irańskie media.

Urządzenie o nazwie Sina-1 wyniosła w przestrzeń kosmiczną rosyjska rakieta Kosmos 3M. Start odbył się wcześnie rano na kosmodromie Plesieck, w północnej Rosji. Wraz z irańskim satelitą w kosmos poleciały skonstruowany przez europejskich studentów Sseti Express, brytyjski Topsat, norweski Ncube, niemiecki UVE-1, japoński XI-V oraz chiński China-DMC.

Irańskiego satelitę skonstruowali Rosjanie. Urządzenie ma służyć celom badawczym i komunikacyjnym.

Według naukowców z Iranu, jest to pierwszy krok w irańskim programie kosmicznym.
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

Chińczycy ogłosili, kiedy polecą na Księżyc

mark, reuters 04-11-2005, ostatnia aktualizacja 07-11-2005 12:38

Chiny chcą wysłać pierwszego tajkonautę na Księżyc w 2017 roku. Zamierzają zatem ubiec Amerykanów, którzy niedawno ogłosili plany powrotu na Srebrny Glob w 2018 roku

Chińczycy już dwukrotnie latali w kosmos, ostatnio w październiku tego roku. Dwóch astronautów, którzy miesiąc temu wznieśli się na orbitę okołoziemską w statku kosmicznym Shenzhou VI, teraz wykorzystuje doświadczenia z lotu w tworzeniu nowej konstrukcji - statku Shenzhou X. Oprócz lądowania na Księżycu chiński projekt zakłada także dokładne zbadanie powierzchni ziemskiego satelity, a przede wszystkim poszukiwanie izotopu helu-3, doskonałego paliwa jądrowego. Wielu uczonych wierzy, że na Księżycu jest wystarczająco dużo tego pierwiastka, by zapewnić Ziemi energię na setki lat.
Zulu Gula

Post autor: Zulu Gula »

Chłopiec_zPlacu_Broni pisze:
krzysiek pisze:Ale po co 2 razy wchodzić do tej samej rzeki? Na księżycu już lądowali Amerykanie (choć pewne teorie spiskowe temu przeczą ;) ). I to prawie 40 lat temu. Cóż to więc za osiągnięcie? A będzie to kosztować horrendalne pieniądze. Sensowniej by zrobili gdyby zajęli się czymś nowym w astronautyce, pionierskim. No, chyba że oni naprawdę potrafią tylko kopiować innych ;)
właśnie pisząc tę odpowiedź usłyszałem w radio , że mister Rumsfeld Sekretarz Obrony- przybył z wizytą do Chin na rozmowy.

I to jest odpowiedź na twoje pytania. Zgodzisz się że nie do każdego kraju przyjeżdża się na rozmowy - ot tak sobie.
Tylko że jak na razie Amerykanienie mają za bartdzo szans na powtórzenie wyczynu (bądź jego dokonanie).
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Dziesięć ton na orbitę

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

witam.

wiadomość Z dzisiejszego serwisu:

"Z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną rakieta Ariane 5-ECA


Po półgodzinnym locie rakieta umieściła na orbicie amerykańskiego telewizyjnego satelitę Spaceway 2, który posłuży do dostarczania sygnału telewizji wysokiej rozdzielczości dla amerykańskich miast. Drugi satelita to indonezyjski Telkom 2, który pozwoli na rozbudowę sieci telefonicznych w Azji.

To dopiero trzeci start tej największej europejskiej rakiety nośnej w zmodernizowanej wersji - ECA. Pierwsza udana misja tej serii miała miejsce w bieżącym roku. Obecny start ze zwiększonym obciążeniem jest kolejnym krokiem do uzyskania pełnej zdolności operacyjnej nowych rakiet. Celem numer jeden modernizacji Ariane jest obniżenie kosztów elsploatacji przy zwiększeniu siły nośnej, poprawienie możliwości rakiet przy obniżaniu kosztów misji. To dla konsorcjum Arianespace szansa na konkurowanie na stosunkowo ciasnym rynku obsługi misji kosmicznych. Konsorcjum eksploatujące Ariane należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Historia Ariane rozpoczęła się w 1979 r. Pierwszy start rakiety w obecnej wersji ECA miał miejsce w 2002 r. Był nieudany i zakończył się eksplozją i zniszczeniem obiektu. Już wcześniej rakiety z serii Ariane miały kłopoty techniczne. Starty wielokrotnie odwoływano, przesuwano, następowały poważne awarie. Pierwszy start Ariane z numerem 5 odbył się w 1988 r., regularna eksploatacja rakiet tego typu rozpoczęła się w 1999 r.

Wystrzelona właśnie rakieta najnowszej wersji waży 780 ton i jest w stanie wynieść aż dziesięć ton ładunku na odległość 36 tys. kilometrów od Ziemi.

Następny start Ariane 5-ECA przewidziano na drugą połowę grudnia, kiedy na orbicie zostaną umieszczone indyjskie satelity badawcze oraz europejskie meteorologiczne. "
Zablokowany