ZBIERAM MATERIALY

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

sailor
Posty: 11
Rejestracja: 2006-03-20, 15:35
Lokalizacja: Inowrocław

ZBIERAM MATERIALY

Post autor: sailor »

WITAM WSZYSTKICH I GORACO POZDRAWIAM .... JESLI POSIADASZ JAKIEKOLWIEK MATERIALY DOTYCZACE ZAGLOWCOW KTORE BRALY UDZIAL W WYPRAWIE MAGELLANA O TO ONE :"Trinidad"(FLAGOWY) pozostałe żaglowce to: "San Antonio", "Concepcao", "Victoria", "Santiago"
BEDE ZOBOWIAZANY JESLI MI ICH UZYCZYSZ TUTAJ LUB PRZESLESZ NA ADRES sconan@wp.pl

WIERZE W TO ZE TO KIEDYS JA BEDE MOGL POMOC TOBIE ! :-D
Pragne poczuć znów wiatr i ryk fal wokół mnie .... sezon tuż tuż ..
Krzysztof Gerlach

okręty Magellana

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Co to znaczy "wszystko"? Chyba nie chodzi Panu o opisy samego rejsu i udziału w nim, na określonych odcinkach, poszczególnych okrętów, gdyż te są w niezliczonej ilości książek i artykułów i trzeba by lat na odbijanie czy skanowanie "wszystkiego", z czego 99 procent informacji i tak się będzie powtarzała w nieskończoność. Natomiast technicznych informacji o samych okrętach prawie nie ma, i chyba już nigdy nie będzie, bo się po prostu nie zachowały. Dokładnie tak samo jako w przypadku żaglowców Kolumba, które też można tylko próbować rekonstruować na podstawie ogólnej wiedzy o jednostkach tamtej epoki, co oczywiście nie przeszkadza setkom gamoni bredzić o "wiernych replikach". Wracając do Magellana - opisy rejsu z dawnymi ilustracjami przynajmniej flagowca (rzekomo "autentycznymi" - chociaż każda inna - a naprawdę wszystkie powstałe sporo później) są w tak łatwo dostępnych książkach jak "Odkrywcy Oceanów" (Zdzisława Skroka) czy "Z dziejów żeglugi" Mariana Mickiewicza. Bardziej naukowe podejście (bez ilustracji, w stosunku do okrętów w zasadzie tylko tonaże) w "Ships of the World" (Lincolna Paine). Nieco więcej - w tym z przypuszczalnymi wymiarami flagowca i jego piękną malarską wizją - w "Great classic sailing ships" (Giggala i de Vriesa). Jeśli coś z tego Pana zainteresuje, proszę dać znać. Nie mam co prawda najmniejszego zamiaru niczego skanować i kłopotać się pakowaniem oraz przesyłaniem elektronicznym, ale mogę zrobić ksero i przesłać pocztą tradycyjną. Z poważaniem, Krzysztof Gerlach
sailor
Posty: 11
Rejestracja: 2006-03-20, 15:35
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: sailor »

Witam ...jestem wdzieczny panu za zainteresowanie sie moja sprawą.
Faktycznie jest pewna ksiazka ktora mnie zaintrygowala panie Krzysztofie chodzi o "Great classic sailing ships" (Giggala i de Vriesa). Nie mialem sposobnosci przejrzenia jej. Tak i tez pozycja "Z dziejów żeglugi" Mariana Mickiewicza ktora pan wyminil bardzo by mi pomogla.
Faktycznie jest tak jak pan powiedzial, ze zrodel na temat danych technicznych nie ma ...przynajmniej nie udalo mi sie na nie trafic! Samą podroz Magellana czerpie z Relacji Antonia Pigaffeta "Relacje z wyprawy dookola świata" ...Dlatego jestem panu wdzieczny za mozliwosc pozyskania innych godnych uwagi pozycji!

Bede wdzieczny za kontakt w celu ustalenia szczegolow!

sconan@wp.pl

Pozdrawiam
Mikołaj
Pragne poczuć znów wiatr i ryk fal wokół mnie .... sezon tuż tuż ..
Krzysztof Gerlach

żaglowce Magellana

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Jak napisałem, mogę Panu skserować te kilka stron i przesłać, ale muszę znać adres pocztowy. Proszę go podać na adres kgerlach@sunrise.pg.gda.pl. Prawdziwych źródeł z dokładniejszymi danymi technicznymi tych żaglowców nie znajdzie Pan nigdy, bo one po prostu nie istnieją. W tych czasach budowano statki w zasadzie bez planów, a w każdym razie nie przechowywano żadnej dokumentacji. Dzisiaj osoby dysponujące wielką wiedzą na temat budownictwa okrętowego w danym okresie i państwie, od czasu do czasu rekonstruują jednostki Magellana opierając się na: znanej wielkość tonażu, łatwych do odgadnięcia proporcjach i fakcie silnego podobieństwa wszystkich ówczesnych okrętów określonego typu (np., jak tutaj, karaki). Pozostaje jednak faktem, że to jedynie dobre OPRACOWANIA, a nie źródła. Pozdrawiam, czekam na adres, Krzysztof Gerlach
Krzysztof Gerlach

PS okręty Magellana

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Kilka ładnych zdjęć współczesnych rekonstrukcji karaki (w skali 1:1), kóra jako jedyna powróciła z wyprawy Magellana, znajduje się na stronie http://www.galeon.com/juliodominguez/2004/elcano.html
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Niestety, nie mogę być przydatny w tym temacie, ale oglądałem zdjęcia repliki i aż trudno uwierzyć, że tej wielkości statek przetrwał taką podróż.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Gość

Post autor: Gość »

B. dobra angielska pozycja na temat iberyjskich statków z epoki jest w bibliotece British Council w Gdańsku - proszę przyjechać, zapisać się i pożyczyć (zamiejscowi na 2 m-ce, odesłać można pocztą). Nie pamiętam tytułu, więc nie podpowiadam, że warto przed przyjazdem zadzwonić i zapytać, czy stoi na półce...
Marek Błuś
sailor
Posty: 11
Rejestracja: 2006-03-20, 15:35
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: sailor »

:-D Bardzo ciekawe dziekuje za nastepne mateialy panie krzysztofie. Musze panu powidziec iz ma praca wzbogacila sie o materialy przeslane przez pana! od tego czasu wiele udalo mi sie juz zebrac informacji na ten temat!!! mysle iz juz niebawem zakoncze ma prace! Pozdrawiam i życze szczescia! :-D :-D

__________________
A nie wstyd Ci, Sailorze, że użytkownicy FOW pomogli w zbieraniu materiałów, a Ty odpłacasz im nieortograficznym, niegramatycznym, nieinterpunkcyjnym postem, w którym imię swojego dobroczyńcy piszesz małą literą?
Mnie byłoby wstyd.
Popraw proszę swój post.
Popraw także swój podpis w "profilu użytkownika"
X
Pragne poczuć znów wiatr i ryk fal wokół mnie .... sezon tuż tuż ..
ODPOWIEDZ