Moja strona

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Moja strona

Post autor: pothkan »

Witam!

Z góry przepraszam, że się podczepiam pod ten dział, ale wydaje mi się, iż to miejsce jest najbardzie adekwatne.

Otóż ostatnio zabrałem się do porządkowania swoich "spisów flot", co zaowocowało otwarciem strony: link. Nie ma tam jeszcze wstępu (poza legendą), więc może napiszę tutaj kilka słów. Celem jest zebranie danych na temat możliwie wszystkich okrętów (ale nie wszystkich flot - o tym niżej), również pomocniczych i różnych "drobnoustrojów". Za datę początkową wybrałem 1859, ze względu na wodowanie w tym roku pierwszego pancernika - "Gloire". Zatem podpadają okręty aktywne w 1859, lub zwodowane później - aż do dnia dzisiejszego. Nietrudno zauważyć, że jest o założenie dosyć niemożliwe do wykonania samodzielnie, zatem od razu rezygnuję z objęcia wybranych, przede wszystkim największych flot (m.in. USA, W. Brytania, Francja, ZSRR, Japonia, Włochy, Kanada - na stronie zaznaczone kursywą), także z prostego powodu, że zawsze bardziej interesowali mnie "ci mniejsi". Na razie skończone (tzn co znalazłem to dałem) są cztery państwa na "A". Zapraszam do obejrzenia, i składam niniejszym prośbę o wyłapywanie błędów, komentarze, wszelkie opinie i przede wszystkim - pomoc. Za wszystko z góry dziękuję.

PS. Wiem, że serwer nie jest najszybszy, dlatego radzę poczekać na zakończenie ładowania każdej strony przed przeglądaniem. Legenda jest dostępna pod "foreword", trzeba przejechać nad nią kursorem.

edit: link poprawiony (kropka się na koniec wepchnęła)
Ostatnio zmieniony 2006-05-07, 10:05 przez pothkan, łącznie zmieniany 1 raz.
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Post autor: shigure »

u mnie niestety się nei otwiera :cry:
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Dodałem kilka nowych państw (na "A"), poprawiłem dotychczasowe. Teraz "na pulpit" szykuje się wprowadzenie i Argentyna.

Mam takie ogólne pytanie... Czy kogoś tutaj to wogóle interesuje? Jestem ciekaw jakichś opinii, komentarzy... Nie mówiąc już o uwagach merytorycznych.
Obrazek
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Jesli można drobne uwagi, co do Twojej strony Pothkan - przepraszam, że publicznie, ale dobro jest wspólne :

Dotyczy oczywiście fragmentu, którym ja się interesuję czyli na razie Albanii.

1. Illiria - skąd wziąłeś dane. Na tym forum trwała rozmowa "w tym temacie" i dane były nieco inne i było ich mniej "wymiary".
2. Z jakich źródeł korzystałeś przy tej flocie ?
Fax et tuba
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Iliria: też zauważyłem, że informacje się różnią co do poprzednich losów okrętu. Te dane wyguglałem tutaj, jest tam wspomniane że pochodzą z Jane'sa 1946 lub 1947. Oczywiście, nie jest to źródło nieomylne, ale chyba najstaranniejsze z wszystkich roczników... Dane techniczne pochodzą z zielonego Conway'sa i odnoszą się do typu "Gardon", czyli oryginalnego stanu jednostki. "Lirija" to albańska nazwa Ilirii (krainy) - Włosi zazwyczaj nie kombinowali wiele z przemianowywaniem zdobytych okrętów, więc najpewniej wcześniej nosiła takie miano (oczywiście nie mam pewności, więc stawiam znak zapytania). Wydaje mi się, że dla potwierdzenia tych danych jedyną możliwością jest dotarcie do Jane'sa z 1938 lub 1939. Btw, skąd są twoje dane Ilirii?

Przy okazji: z numerami burtowymi jednostek bojowych albańskich po 1945 jest kompletny bałagan, cześć ułożyłem na "w miarę pasuje", toteż zaznaczam, mogę się gdzieś mylić.

Żródła: oto na czym się opieram (dotyczy nie tylko Albanii, rzecz jasna):
- cztery tomy Conway's All The fighting Ships
- Jane's: 1936/37, 1964/65, 1992/93, 2004/05; of World War I & II
- Weyers 1971/72
- Bojewyje korabli wsiego mira 2000-2001 (A. Pawłow)
- Wojennyje fłoty mira (radziecki rocznik z 1940r.)
- Sprawocznik po inostrannym fłotam (1971)
- Lloyd's Maritime Directory 1996
- zeszyty "Morskoj Kollekciji"
- artykuły i notki z czasopism (stare Morze, MSiO, OW, nTW...)
- internet
- dodatkowo część danych mam pozapisywane w zeszytach (zbieram to już jakiś czas), i niestety bez podania źródła (a przeważnie już nie pamiętam go).
Obrazek
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Dodatkowo Weyersy - polecam 1939-40. Jane's 1946-47 jest ... hm.... nalezy podchodzić z dozą ostrożności.
Dane pochodzą z dyskusji na FOW i forum DWS.
Illiria to była jednostka cywilna.
Fax et tuba
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Podałem to, do czego mam dostęp - co do innych pozycji, nieprzypadkowo proszę o pomoc :] Mogę wprawdzie podjechać czasem do CMMu, ale to wymaga trochę czasu i pieniędzy, a to mimo wszystko projekt hobbistyczny i niekomercyjny.

Co do Ilirii: z tego co wiem, przed 1939 służyła jako jacht króla Zoga - uzbrojony, czyli zapewne w ramach floty. W Reggia Marina była kanonierką pomocniczą. Nie wiem, czy wpadła w ręce niemieckie w 1943 (raczej nie), najpewniej została zwrócona w 1947 (po podpisaniu pokoju Alb/Wło), jednak bardzo prawdopodobne że potem pływała jako statek handlowy. Być może jakiś Lloyd z tych czasów by pomógł...?

Jeśli znajdzie się większe zainteresowanie, może byłoby warto utworzyć jakiś mały dział tutaj, gdzie kwestie problematyczne dot. poszczególnych krajów można by przedyskutować?
Obrazek
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Po co dział ? Tu jest właściwe miejsce, przy poszczególnych państwach. Chyba, że chodzi Ci o inne okresy historyczne.
Fax et tuba
Gość

Post autor: Gość »

Właśnie o to mi chodzi. Ale na razie chyba nie ma potrzeby - dopóki wygląda na to, że jest to dyskusja dwuosobowa...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Kolego pothkan,

ja bardzo nielubie gdy ktoś kradnie mi moją własność ;[ Dlatego stanowczo proszę [na razie] o nie używanie w twoim banerze [wstawionym w twojej stopce] moich rysunków okrętów:
ORP Bałtyk
ORP Conrad
ORP Błyskawica
ORP Wicher

Stanowią one moją własność intelektualną i nie udzieliłem zgody na umieszczenie ich w twoim banerze. Zatem proszę je natychmiast usunąć!

Andrzej S. Bartelski - administrator i właściciel strony
http://www.PolishNavy.pl
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Banner zmieniony, zgodnie z wolą szanownego kolegi...

(btw, mam nadzieję, że za wykorzystane zdjęcie RN nie zrobi mi "wjazdu" do mieszkania)
Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Dziękuję.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

pothkan pisze: (btw, mam nadzieję, że za wykorzystane zdjęcie RN nie zrobi mi "wjazdu" do mieszkania)
To daj może jakieś swoje zdjęcie (robione przez siebie), mieszkając w Gdyni masz sporo okazji coś cyknąć. Ja bym się czuł niekomfortowo w takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

miczman pisze:
pothkan pisze: (btw, mam nadzieję, że za wykorzystane zdjęcie RN nie zrobi mi "wjazdu" do mieszkania)
To daj może jakieś swoje zdjęcie (robione przez siebie), mieszkając w Gdyni masz sporo okazji coś cyknąć. Ja bym się czuł niekomfortowo w takiej sytuacji.
Myślałem o tym, ale niestety - nie mam czym cyknąć. Zresztą RN to nie RIAA, może przeżyję.
Obrazek
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

wiesz co, za kilka dni bedę miał stałe łacze, to wtedy spróbuję, bo to nie na modem :wink:
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

No niestety, sam pamiętam jaki to ból na modemie siedzieć... A propos, co do serwera: osobiście mi się wydaje, że nie jest tak źle, ale jeśli są jakieś problemy proszę o info.

PS. Kończę Argentynę, jutro-pojutrze wrzucę (+ trochę poprawek do reszty). Uprzedzam - dużo tego...
ODPOWIEDZ