Rzeczna 2004

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

RyszardL pisze:Mitoko, Ty mnie nie strasz.
Kiedy rano włączyłem komputer (wcześnie było), kliknąłem na ostatni wpis i zobaczyłem ostatnią wersję kamuflażu, to myślałem, że mi monitor wysiadł. :cry: Trzeba było pół kawy, żeby odzyskać równowagę ducha i ogarnąć temat.
Kolorystykę wziąlem z najnowszych planów kamuflażu TK-ów. Należy przyjąć iż były to te same kolory.

Ewentualnie jak chcesz przyjąć "bardziej zużyte" kolory - to posłuż się tym zdjęciem Obrazek
lub
Obrazek
lub
Obrazek

Dobrze widać zmianę kolorystyki - oryginalnie:
- brąz był dosyć nasycony - idący w Chocolate lub brązową odmianę khaki (czyli brązowo-zielony z przesileniem brązu)
- żółty to był raczej coś na zasadzie Light Stone - Middle Sand
- zielony szedł raczej w khaki (w odmianie zielonej)
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Dzięki.
Te zdjęcia bardzo się przydadzą, ale wynika z nich wyraźnie, że kolory kamuflażu na modelu są zupełnie inne. :?
Będę kombinował nową kolorystykę. Faktem jest, jednak, że kolory kamuflażu były chyba bardziej kontrastowe, zróżnicowane.
No nic, jakoś może dojdziemy z tym do ładu.
Pojazdy lądowe operowały w innym środowisku niż pojazdy "wodne", nie musiały zatem mieć tych samych wzorców kamuflażu. Chyba? :?
A czy możesz przedstawić fotkę przedstawiającą te właściwe kolory TK, a nie tylko "zużyte", jak piszesz.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

O ile wiem, nie ma metody przywracania kolorów czarno-białym filmom. W współczesnej technologii koloryzowania i tak bierze się je "na czuja". Dobrym przykładem jest koloryzacja "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - jakiś palant (za przeproszeniem) flagę Jugosławii zrobił na czerwono-biało-ZIELONO... (chodzi o scenę, jak Franek ucieka z pociągu i spada z lawiną)

A co do różnicy między pojazdami lądowymi, a okrętami rzecznymi... Fakt, środowisko inne - ale chyba w ówczesnym wojsku starano się dla porządku ograniczać do kilkunastu tych samych farb? Chociaż w praktyce mogło być różnie.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Można zrobić kolor z czarno-białego, chociaż nie zawsze wychodzi. Przykładem może być film "Sami Swoi". Z fotografią jest tak samo. Trzeba tylko mieć odpowiedni program komputerowy.
I tu jest problem.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

RyszardL pisze:Dzięki.
Te zdjęcia bardzo się przydadzą, ale wynika z nich wyraźnie, że kolory kamuflażu na modelu są zupełnie inne. :?
Zdjęcia się przydadzą, ale trzeba nad nimi popracować. Po prostu kolorowa klisza z lat trzydziestych nie jest w stanie poprawnie przekazać nam koloru - z bardzo różnych względów - zapytajcie najbliższego fotografa...
Te zdjęcia (oprócz cech wynikających z ich wieku) są przejaskrawione (popatrzcie na twarz gościa) i dość mało nasycone kolorem (zielony i żółty na TKS nie różnią się zbytnio od siebie, za to zielony na TK i na Ursusie są dość inne). No i nie ma brązowego, a jest czarny?.
Maciej pisze:Rysiu, może to kwestia Twojego monitora - u mnie ten "róż" jest raczej ziemisty...
U mnie jest jak świnka Piggy...
Brąz u Mitoka moim zdaniem dość dobry.
Żółty jest zółty, nie różowy - więc jak Ryszard go nieco bardzie nasyci będzie dobrze - powinien byc niczym piasek na plaży!
Zielony to chyba jednak najzwyklejsza farba ochronna, a więc zwykły polski khaki...

Może uda mi się przesłać paletę.

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Ksenofoncie, taka paleta, a może i zdjęcie TK w kamuflażu "żywch barw" byłyby niezwykle pomocne. :wink:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Ksenofont pisze:Żółty jest zółty, nie różowy - więc jak Ryszard go nieco bardzie nasyci będzie dobrze - powinien byc niczym piasek na plaży!
Ja mam jedno pytanie - gdize Wy do licha widzicie róż - chyba za bardzo patrzę paletą modelarską na kolory.
Ksenofont pisze:Zielony to chyba jednak najzwyklejsza farba ochronna, a więc zwykły polski khaki...
Zwykły "polski khaki" miał conajmniej 2 odmiany - zielonkawą i brązowawą.
RyszardL pisze:Będę kombinował nową kolorystykę. Faktem jest, jednak, że kolory kamuflażu były chyba bardziej kontrastowe, zróżnicowane.
W praktyce odpowiadają wcześniejszemu kamuflażowi (temu z czarnymi liniami rozgraniczenia)
RyszardL pisze:Pojazdy lądowe operowały w innym środowisku niż pojazdy "wodne", nie musiały zatem mieć tych samych wzorców kamuflażu. Chyba? :?
Typ wzorów jest wyraźnie ten sam - więc podejrzewam iż farby był standartowe (poza kwestiami pod hasłem mieszanie kolorów)
RyszardL pisze:A czy możesz przedstawić fotkę przedstawiającą te właściwe kolory TK, a nie tylko "zużyte", jak piszesz.
Zdjęć nie ma - ale wyślę Ci te rysunki na których się oparłem.
Moim zdaniem lepiej oddają barwy od wcześniejszych
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

No i dalej z tym kamuflażem "wajna", jak to mówią bracia Rosjanie.
Dostałem od Mitoko i od Ryszarda skany zdjęć TK. Żeby ułatwić sobie życie wstawiłem tankietkę w rysunek i odpowiednio poprawiłem barwy. Wychodzi na to, że chyba są dobre. Po prawdzie, to jedynie zielony trochę odbiegał od normy.

Obrazek

Tak może też wyglądać "Horodyszcze"


Obrazek

Teraz mam główny problem, a mianowicie czy "Toruń" też został przebudowany w 1939 roku i otrzymał nową nadbudówkę. :? Materiały rosyjskie i fragment filmu "Zapomniana flotylla", pokazują ten monitor w jego orginalnej wersji z okrągłą nadbudówką. Ja do tej pory byłem przekonany, że wszystkie były przebudowane na modłę "Pińska" i "Horodyszcza", ale chyba jestem w błędzie. Pytanie jest czy "Warszawę" też do końca zmodernizowano. Będę wdzięczny za informację, żeby raz na zawsze wyświetlić ten problem. Sądziłem, że wszystko już wyjaśniono i dostępne materiały sprawdzono. :cry:
Jak to było ?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Tzaw1
Posty: 640
Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tzaw1 »

RyszardL pisze:Można zrobić kolor z czarno-białego, chociaż nie zawsze wychodzi. Przykładem może być film "Sami Swoi". Z fotografią jest tak samo. Trzeba tylko mieć odpowiedni program komputerowy.
I tu jest problem.
I to poważny, paredziesiąt tys. USD i odpowiedniej mocy komputer. I najlepiej oryginalne rekwizyty. Choć podobno coś dłubią teraz na PC. Ale jeszcze trzeba troche poczekać.
A co do kolorów, to mam wrażenie, że opowiadacie sobie koledzy kolory widziane na Waszych monitorach lub wydrukowane na Waszych drukarkach.
Jeśli tak nie jest to proszę moderatora o skasowanie postu.
Dopóki nie ustalicie wspólnego standardu (to się nazywa kalibracja), to raczej nie dojdziecie do porozumienia.
Ksenofont pisze:Po prostu kolorowa klisza z lat trzydziestych nie jest w stanie poprawnie przekazać nam koloru - z bardzo różnych względów - zapytajcie najbliższego fotografa...
Rzadko się zgadzam z kolegą X, ale tu akurat ma rację. Wszystkie zdjęcia jakie zamieściliście mają dominantę barwną, którą trzeba najpierw skorygować. Dodam tylko, że żadna wspólczesna klisza też nie jest w stanie przekazać wiernie koloru. Najlepsze są tu chyba cyfrówki, ale odpowiedniej klasy.

Górne oryginał od Mitoko, dolne po automatycznej korekcji dominanty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Generalnie najlepiej oglądać w Photoshopie z odpowiednio ustawionymi profilami (np. Adobe RGB). Ale pewność daje, przy ustawionym profilu, porównanie składowych koloru tzw. pickerem.
Obrazek
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Dzięki za wyjaśnienia o kolorach, ale co z tym "Toruniem"
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Pet5
Posty: 138
Rejestracja: 2006-03-06, 19:52
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Pet5 »

RyszardL pisze:Dzięki za wyjaśnienia o kolorach, ale co z tym "Toruniem"
I.Bieniecki podaje: " W latach 1934-1936 przebudowano monitor ORP 'Toruń'.... Wieżę dowódcy zastąpiono dużą kazamatą bojową, na której ustawiono dalmierz,dwie wieżyczki cekaemów oraz reflektor....
W oparciu o doświadczenia uzyskane w czasie przebudowy ORP 'Toruń", w poźniejszym okresie (w latach 1938-1939) przezbrojono i przebudowano również ORP 'Pińsk", a w 1938 zmieniono uzbrojenie na ORP 'Warszawa'. Najpóźniej, bo dopiero w sierpniu 1939 przezbrojono ORP 'Horodyszcze'."
ChaBeR
Posty: 12
Rejestracja: 2006-06-08, 19:45
Lokalizacja: Łęgi

Post autor: ChaBeR »

Witam wszystkich

I własnie z tym jest problem. Tak wszyscy sądziliśmy. Ale na sowieckim filmie jest TORUŃ z kazamatą cylindryczną i z wieżyczkami ckm w pokładzie.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

RyszardL pisze:No i dalej z tym kamuflażem "wajna", jak to mówią bracia Rosjanie.
Dostałem od Mitoko i od Ryszarda skany zdjęć TK. Żeby ułatwić sobie życie wstawiłem tankietkę w rysunek i odpowiednio poprawiłem barwy. Wychodzi na to, że chyba są dobre. Po prawdzie, to jedynie zielony trochę odbiegał od normy.

Obrazek
Tzaw, Rysiu - niezupełnie tak.

Na zdjęciach nawet biorąc pod uwagę przebarwienia kolory widać wyraźnie - szczególnie na zdjęciu SP wz. 29. Wyraźnie widać iż odcienie zieleni i brązu wywodzą się z khaki (przydaje się ileś lat przy farbach modelarskich :P).

Może też dlatego dość mocno operuję modelarskimi określeniami kolorów - ale z racji szerokiej palety są dla mnie bardziej precyzyjne.

Ogólnie kolory są dla mnie zbyt jaskrawe (dla uzupełnienia - pracuję z zasady na Photopaincie).
A dokładniej co do zdjęcia powyżej:
- Żółty jeszcze trochę bardziej w stronę Sand
- Zielony - stanowczo zbyt nasycony
- brązowy - nawet zakładając iż pozostałby w kakim nasyceniu powinien być bardziej ziemisty

Raczej widzę to tak Obrazek
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

nazbyt soczyste :wink:
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Tzaw1
Posty: 640
Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tzaw1 »

Mitoko pisze:Raczej widzę to tak
Jak ktoś chce może sobie zerknąć.
http://www.fow.aplus.pl/album/albums/us ... color2.jpg

PS. Format JPEG z natury rzeczy fałszuje kolory, szczególnie przy dużej kompresji.
EOT
Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

IMO kolory Ryszarda są znacząco lepsze od tych zaproponowanych przez Mitoko. Na moim monitorze zielony jest zbyt zielony, żółty zbyt żółty w stosunku do barw Ryszarda. Jedynie chyba brązowy jest lepszy.

Uwaga do JPEG jak najbardziej na miejscu. Jeśli wstawiamy grafikę do netu - zawsze tylko i wyłącznie w GIFach!

Ja bym to widział tak:
Obrazek
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ