An-2W i Ił-28R w polskim lotnictwie morskim

robzet
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-07, 13:01

An-2W i Ił-28R w polskim lotnictwie morskim

Post autor: robzet »

Witam
to mój debiut na tym forum -i od razu mam następujące pytania:
1. W jakich latach użytkowano w eskadrze WOP pływakową wersje An-2
2. Ił-28R- rozpoznawcza wersja bombowca używana także w 15 SELR MW. Czy sprzęt rozpoznawczy (mam na myśli aparaty foto i kamery filmowe- jakie ???) montowano w komorze bombowej na zaczepach bombowych, czy też były umieszczone w jakimś zasobniku i całe to ustrojstwo podwieszano w komorze bombowej ??. Próbowałem uzyskać informacje na ten temat drogą mailową w MOP w Kołobrzegu i MLiK w Krakowie, ale się nie doczekałem. Może ktoś z Szacownych Forumowiczów wie coś na ten temat ????? Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Podejrzewam iż gdyby chciało Ci się poszperać w Google bez kłopotu byś to znalazł.

Ale żebyś się nie przemęczał - choć napiszę z pamięci.

An-2W (ozn. ros. An-4) było u nas chyba 2 sztuki (o ile pamiętam 635 i 636) - wprowadzone do lotnictwa (czy raczej do WOP) chyba w 1964 i oba miały wypadki w 1968.

Ił-28R to nie był maszyną bombowo-rozpoznawczą, a czysto rozpoznawczą (oprócz niewielkiego ładunku bomb oświetlających) - więc aparaty były zabudowywane w komorze.
Ponadto (w przeciwieństwie do wersji bombowej) miały dodatkowe zbiorniki na końcach skrzydeł.

Nie pamiętam już czy do 15-ej przebazowano później z 7. BLB-R także Ił-28PP
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Jarek C.
Posty: 867
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Myślę iż w Googlach nie byłoby tak łatwo :D

elr WOP miała 6 An-2M (polska wersja z węzłami na pływaki). Polska nie miała chyba radzieckiej wersji An-2W.
2 z nich (właśnie "635" i "636") rozbiły się w WOP.

Oprócz nich MW miala 5 lub 6 innych An-2M (nie moge ustalić czy "0866" był tym 6. An-2M czy zwykłym An-2 choć należał do 28.erMW).

Wracając do zasadniczego pytania. W WOP pierwsze dwa An-2M pojawiły sie w 1963 roku. W 1970 gdy rozwiazano elr WOP przekazano pozostałe 4 do MW.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Wszystkie An-2M są opisane bardzo ,bardzo dokładnie przez M.Mikołajczuka w Lotnictwie 5\2008.
Zablokowany