CAW materiały

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

CAW materiały

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Czy ktoś z Forumowiczów mógłby udzielić informacji o formie korzystania z akt CAW. Poszukuję materiałów do zbudowania kadłuba ORP Błyskawicy,linii teoretycznych, przekrojów wręg itp. Na e-maila, czy osoba prywatna może korzystać z ich zasobów oczywiście nie otrzymałem z CAW żadnej odpowiedzi. Czy ktoś zetknął się z takimi materiałami, czy warto ich tam szukać. Z ich strony wynika, że prywatnych hobbystów nie za bardzo widzą na swoich salonach, ale być może macie inne doświadczenia, może warto próbować. Szkoda trochę urlopu, jeżeli byłyby to zmarnowane dni. Serdeczne pozdrowienia, wraz z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku.

PS. Jeżeli ktoś ma zamiar odpowiedzieć, to proszę nie odsyłać mnie do opublikowanych opracowań w temacie ORP Grom, czy ORP Błyskawica, ponieważ mam chyba wszystkie oficjalnie materiały opublikowane na ten temat w Polsce
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

A przecież na stronie CAW wszystko jest napisane... Jeżeli znalazłeś do nich maila to te informacje też powinieneś znaleźć: http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

A jak w archiwach "monowskich" wygląda sprawa "pisma polecającego z instytucji, uczelni, organizacji społecznej itp. zlecającej pracę naukową"? Czy jest ono niezbędne? Bo w archiwach cywilnych (jak chyba wszystkim wiadomo) to sprawa opcjonalna, nie wymagana (choć posiadanie takiego pisemka umożliwia m.in. zniżki przy kserowaniu itd.).

Pytam, bo przyznam, że nigdy w "wojskowym" archiwum jeszcze nie byłem :?
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Woj »

pothkan pisze:A jak w archiwach "monowskich" wygląda sprawa "pisma polecającego z instytucji, uczelni, organizacji społecznej itp. zlecającej pracę naukową"? Czy jest ono niezbędne?
Przyznam że nie wiem na 100%. CAW jest nieco bardziej skrupulatny od "cywilów" - np. bez formalnej zgody Szefa na korzystanie z zasobu w ogóle nie ma mowy o skierowaniu rewersów do realizacji. A w jesieni wprowadzili nowy regulamin (i kazali osobno podpisać, ze się zapoznałeś!) - i nowe obostrzenia. :wink:
Lepiej więc chyba (?) pisemko mieć - choć jeśli masz np. doktorat to nikt go żądał nie będzie.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

CAW materiały

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Dzięki za odpowiedzi. Nie mam doktoratu. Oczywiście zapoznałem sie z treścią strony CAW. Stąd moje pytanie, jak to wygląda w praktyce. W każdym bądż razie spróbuje w styczniu, jak coś będą wiedział konkretnie to napiszę.
Jeszcze raz pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Woj
Posty: 146
Rejestracja: 2004-10-21, 18:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: CAW materiały

Post autor: Woj »

Andrzej Ciszewski pisze: W każdym bądż razie spróbuje w styczniu, jak coś będą wiedział konkretnie to napiszę.
W każdym razie lepiej do nich zadzwonić uprzednio. Inaczej można stracić sporo czasu jadąc na próżno. Prośbę o zgodę na korzystanie z zasobu najlepiej wysłać zresztą pocztą - tak aby gdy już się zjawisz na miejscu zgoda była.
Oczywiście wiesz, że rewersy na dzień następny składasz przed 12.00, a teczki dostaniesz (przynajmniej teoretycznie) następnego dnia rano?
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Re: CAW materiały

Post autor: Grom »

Andrzej Ciszewski pisze:Czy ktoś z Forumowiczów mógłby udzielić informacji o formie korzystania z akt CAW. Poszukuję materiałów do zbudowania kadłuba ORP Błyskawicy,linii teoretycznych, przekrojów wręg itp. Na e-maila, czy osoba prywatna może korzystać z ich zasobów oczywiście nie otrzymałem z CAW żadnej odpowiedzi.
Więc ja odpowiem za CAW. Tak może. Ja otrzymałem zgodę z CAW na kwerendę w interesującym mnie zakresie materiału, a wystąpiłem jako osoba prywatna/hobbysta. Trzeba wysłać aplikację, dostępną na stronie CAW może być wypełniona na wordzie i wysłana e-mailem.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

To co napisał Grom,to fakt. Jak napisał, tak zrobiłem, otrzymałem możliwość wglądu do akt na 12 miesięcy bez problemu. Dyrektor CAW jest otwarty na wszelkie takie inicjatywy hobbystów (stwierdzam to po rozmowie z nim, już po otrzymania pozwolenia). Problem jest w czym innym, w przekopaniu materiałów, które niekoniecznie są usystematyzowane w sposób jasny. Po trzech wizytach nie natrafiłem na interesujące mnie materiały (co nie znaczy ,że te które przeglądałem były nie ciekawe). Krótko mówiąc, może ktoś z kolegów natknął się na dokumentację ORP Błyskawicy, ponieważ wygląda na to,że niekoniecznie musi się ona znajdować w dziale,,Departamentu Spraw Morskich". Jeżeli mógłby podać jakieś namiary, byłbym wdzięczny. Pozdowienia dla wszystkich Forumowiczów.
ODPOWIEDZ