U-214 dla MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Piotr S.
Posty: 2331
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Tu nie chodzi o przetarg ale o kupienie czegos co już jest w tym przypadku tego OP który miał byc dla grecji .Co innego będzie gdy zamówione zostaną następne OP ale i tu gdy juz kupimy tą 214 to przetarg też bedzie pod znakiem zapytania bo należało by zakupić następne okręty tego typu niż inne jak by wynikac to mogło z przetargu
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Waldek K pisze:(...) Jeśli jednak przeczytasz do końca mój post, to zauważysz, że moje wątpliwości budzi fakt, że ledwie dowiedzieliśmy się o wysłaniu zapytań, a już mówi się, że kupujemy o.p. z Niemiec, tak jakby wcale nie czekano, aż nadejdą wszystkie oferty...
OK.
Po prostu nie do końca Cię zrozumiałem.
Piotr S. pisze:(...) gdy juz kupimy tą 214 to przetarg też bedzie pod znakiem zapytania bo należało by zakupić następne okręty tego typu niż inne jak by wynikac to mogło z przetargu
Analogicznie jak rakiety dla NDR?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Pomijając już kompletnie kwestię czy to prawda czy kolejna kaczka dziennikarska, to pytanie najważniejsze jest następujące:
- czy Grecy zrezygnowali z PAPANIKOLISA ze względu na błędy konstrukcyjne czy ze względów budżetowych?

Jeśli to pierwsze to nie wiem po co kupujemy wybrakowany OP, jeśli to drugie to super. Pozostaje się modlić, żeby do tego jedynaka dokupiono 2 kolejne 214-tki.

Swoją drogą podobno jest przepis, że jeśli dany typ uzbrojenie jest na stanie armii to by kupić kolejne egzemplarze nie trzeba rozpisywać przetargu! Co by oznaczało, że jeśli kupimy jakimś cudem PAPANIKOLISA to wtedy już bez przetargu można by kupić dwie kolejne 214-tki (po 10 latach :lol:)


Grzechu - nie. 'Problem' z NDRem był taki, że w momencie rozpoczęcia przetargu RBSy jeszcze nie były wprowadzone do MW RP, więc nie był możliwy zakup kolejnych RBSów bez przetargu.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Piotr S.
Posty: 2331
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Zrezygnowali na na pewno ze wzgledów finansowych ,gazety u nich trąbią ,ze nie ma pieniędzy na podwyzki i inwestycje .Mam cichą nadzieje , że finansowo padnie Portugalia i być może zrezygnuje z drugiej 214 mocno zaawansowanej w budowie a wtedy jest szansa dla nas i oby tak było tego życze wszystkim z FOW na święta . :D :D :D
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

crolick pisze:Swoją drogą podobno jest przepis, że jeśli dany typ uzbrojenie jest na stanie armii to by kupić kolejne egzemplarze nie trzeba rozpisywać przetargu!
Co prawda nie wiem, czy są jakieś przepisy resortowe MON na ten temat, ale ustawa PZP dopuszcza do zakupu bez przetargu, gdy zamawiający ma zamiar zakupić coś, co musi pasować do już posiadanej infrastruktury, rozwiązań itp.
crolick pisze:Grzechu - nie. 'Problem' z NDRem był taki, że w momencie rozpoczęcia przetargu RBSy jeszcze nie były wprowadzone do MW RP, więc nie był możliwy zakup kolejnych RBSów bez przetargu.
A to sorry - byłem przekonany, że przetarg na NDR odbył się w ekspresowym tempie już po rozstrzygnięciu przetargu na RBSy...
pasza2
Posty: 27
Rejestracja: 2006-08-29, 13:52
Lokalizacja: toruń

Post autor: pasza2 »

Jedyny sposób zakupu czegokolwiek bez przetargu to tzwn." pilna potrzeba operacyjna". Ale udowodnić , że bez okrętu podwodnego sobie nie poradzimy w przyszłym miesiącu to trochę karkołomne przedsięwzięcie.
Ale może da się potwierdzić coś lub zaprzeczyć drogą nieoficjalną. Są przecież na forum koledzy znający osobiście pana rzecznika R. Rochowicza.Może nieoficjalnie da znać czy to bzdura czy jest ewentualnie o czym dyskutować
;)
I tylko tyle...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Trochę greckiego humoru:
Obrazek
- Co tu się dzieje?
- Trening załogi nowego OP
:D


Drugi chyba jeszcze lepsiejszy:
Obrazek
- Otrzymują państwo najnowocześniejszy OP świata, cudo niemieckiej techniki z nadzwyczajnymi możliwościami. Jedynie nie może się zamoczyć
Obrazek
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Najprawdopodobniej coś z tego będzie,jeżeli już polscy oficerowie marynarki odbyli rejsy podwodne na PAPANIKOLISIE !!!
Podobno na jednym z najbliższych szczytów Merkel-Tusk,zostanie ogłoszona"wola współpracy"w sprawie 214.

Pozdrawiam Krzysiek.
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

dessire_62 mozna prosic o zrodelko tej dobrej info?
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Styczniowe MSiO.
Jest tam również informacja o możliwym zaangażowaniu finansowym DCNS w Stoczni Marynarki Wojennej,a za tym budowy w Polsce Scorpene.
Na koniec stwierdzenie-
"Nie jest powiedziane,że floty muszą dysponować ok. pod. tego samego typu"
+uzasadnienie.
Czyli,Papanikolis plus ze dwa Scorpene ? :o
Piotr S.
Posty: 2331
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Styczniowe MSiO juz wyszło ??? :o :o
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Spis treści dałem w "Nowe książki czasopisma".
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

dessire_62 pisze:Czyli,Papanikolis plus ze dwa Scorpene ? :o
Jeden. Za to kolejne dwa GAWRONY :D

Coś mi się za bardzo hurraoptymistycznie ta notka brzmi, ale może i tak jest w rzeczywistości?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

dessire_62 pisze:Czyli,Papanikolis plus ze dwa Scorpene ? :o
Plus stary Kilo :wink:
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Gdzieś czytałem, że "polski ślad 214" to podpucha dla Greków żeby zmiękli...i chyba się udał bo Grecy spuścili z tonu ;)
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Sytuacja w sprawie polskiej 214tki zmienia sie tak dynamicznie, ze w zasadzie to chyba juz nie wiadomo, czy mamy do czynienia ze zmiekczaniem grekow, czy rzeczywistymi dzialaniami ze strony polskiej. Jedno jest pewne, ze bardzo bysmy chcieli, ale czy jakies konkretne ruchy za tym pojda to niewiadomo - pazywiom uwidim...
ODPOWIEDZ