Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ciekawe wieści odnośnie naszego GAWRONA przynosi najnowszy Raport-WTO.

Po pierwsze podano oficjalną(?) nazwę - ORP ŚLĄZAK. Mam nadzieję, ze kolejny GAWRON (a nie wątpię, że prędzej czy później powstanie) otrzyma nazwę ORP MAZUR 8)

Po drugie ostateczna(?) konfiguracja uzbrojenia to:
1 x OTO Melara 76 mm Compact
2 x RBS 15 Mk3 (8 wyrzutni)
1 x MBDA Mica VL (8 wyrzutni)
1 x RIM-116 RAM (21 prowadnic)
2 x MU-90 Ompact (po 3 prowadnice)
1 x SH-2G (przynajmniej tak wynika z wizualizacji)
Czyli dokładnie to samo co podawał grudniowy MSiO

Po trzecie w dużym stopniu gotowy jest kadłub jednostki. Z 10 segmentów połączono już sekcje 1-5 (czyli cała rufa wraz z silnikami marszowymi), 6-8 oraz 9-10. W lutym dojdzie do scalenia 1-8, a po wytoczeniu kadłuba z hali w czerwcu kadłub zostanie ostatecznie połączony. Co oznacza, że w wakacje winno nastąpić wodowanie korwety
:-)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Jest pewna różnica między tym co podaje MSiO i Raport chodzi o rozmieszczenie wyrzutni rakiet RBS Raport podaje ,że będą cztery podstawy po dwie na burte czyli 4x2 .
Ja bym sie skupił na wygląndzie masztu bo ten sam Raport pokazuje też na stronie reklamowej Gawrona z masztem ,na którym umieszczono płaskie radary zamiast radaru obrotowego pokazanego w prezentacj 3D w MSiO
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Piotr S. pisze:Ja bym sie skupił na wygląndzie masztu bo ten sam Raport pokazuje też na stronie reklamowej Gawrona z masztem ,na którym umieszczono płaskie radary zamiast radaru obrotowego pokazanego w prezentacj 3D w MSiO
Fakt, ciekawe które aktualniejsze?Myślałem że to K-130, ale nie.Zwróć uwagę, żę brak polskiej bandery.
Co do wyposażenia wymienionego przez Crolicka, to raczej lista życzeń, a szkoda.

Podobny?
I also found this picture that has to originate from a Thales advertisement. Does someone know wether Thales offered APAR/SeaPAR for the Polish Meko A100 Gawron project (Slazak class)? Does someone have the hole ad?
Obrazek
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Nie ma konfiguracji RBSów usytuowanych po 4 na 1 wyrzutni na wzór harpoona czy exoceta. Na okrętach umieszczane są po 2 jeden nad drugim na 1 wyrzutni tak więc spodziewam się, że u nas będzie tak samo. Poczwórne wyrzutnie to chyba tylko szwedzki NDR posiada/posiadał z tego co sie nie mylę. Poza tym po ukończeniu okręt pewnie rzadko będzie widziany z pełną jednostką ognia (docelowo 8), zresztą nie zdziwiłbym się gdyby ostatecznie przenosił 2 wyrzutnie po 2 rakiety (czyli 4) podobnie jak K-130...

A propo "naściennego" ;) Apara, to spodziewam się, że z góry możemy sobie wybić go z głowy - KOSZTY. Zresztą na 660tych mamy przecież 3 szt. Sea Giraffe...
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Radar obrotowy może być z Radwaru ,co do reklamy z gawronem ,przejrzałem to raz jeszcze i zauważyłem mostek też inaczej wygląda niż z MSiO
Jedna rzecz ,która mnie niepokoi to mała liczba wyrzutni rakiet przeciwlotniczych 8 sztuk to mało , wydaje mi sie ,że 12 do 16 sztuk powinno być odpowiednią liczbą dla tego typu okrętu .
Wielka szkoda ,że Tomasz Grotnik prawie tu nie zagląda ale gdyby zajrzał mam pytanie?
Czy nie mógł by nam przyblizyć plany tych dwóch gawronów? oraz czy następny ewentualnie Gawron z hangarem był by dłuższy czy tez moglibysmy tutaj liczyć na jakiś rysunek.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

crolick pisze:Po pierwsze podano oficjalną(?) nazwę - ORP ŚLĄZAK.
Taką "oficjalną" nazwę podawano już lata temu (i to też w Raporcie). Było by miło gdyby ktoś wskazał na oficjalny dokument (MW, MON), w którym zarezerwowano taką nazwę, bo jak znam życie to bezpośrednio przed wodowaniem rozegra się prawdziwa bitwa.
crolick pisze:2 x MU-90 Ompact (po 3 prowadnice)
Jakie prowadnie ? :shock: Zawsze myślałem, że wt maja rury.
crolick pisze:1 x SH-2G (przynajmniej tak wynika z wizualizacji)
Primo, śmigłowce należą do etatu BLMW, a nie okrętu. Secundo, brak hangaru wyklucza jakiekolwiek dłuższe przekazanie OPCOMu, czy TACOMu na tenże smigłowiec. Dlatego też, nie można go doliczać do uzbrojenia korwety.
dessire_62 pisze:Fakt, ciekawe które aktualniejsze?
Hmmm... może żadne? :roll:
Dziadek pisze:Poza tym po ukończeniu okręt pewnie rzadko będzie widziany z pełną jednostką ognia (docelowo 8),
A ja czekam, aż nadejdą czasy, gdy zapomnimy o definiowaniu jednostki ognia w sposób rodem z minionej epoki. Jak na razie udało sie to jedynie dla okrętów, które przywędrowały do nas z zachodu.
Dziadek pisze:A propo "naściennego" ;) Apara, to spodziewam się, że z góry możemy sobie wybić go z głowy - KOSZTY.
A po jaką cholerę montować APARa na te korwety? Przecież to nie okręty przeciwlotnicze. Sensory i efektory dobiera się tak by jakoś wykorzystywać możliwości jednych i drugich. Na cholerę APAR gdy MICA ma zasięg 12 km? APARy montoje się na okrętach dla których przewidziano Standardy SM2.
Ostatnio zmieniony 2009-01-27, 19:59 przez Marmik, łącznie zmieniany 1 raz.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
maxgall
Posty: 148
Rejestracja: 2008-10-28, 08:01
Lokalizacja: Silesia

Post autor: maxgall »

Piotr S. pisze: ... oraz czy następny ewentualnie Gawron z hangarem był by dłuższy...
Czy jest pewne że nastepny "Gawron" będzie posiadał hangar dla śmigłowca?

pozdr
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Piotr S. pisze:czy następny ewentualnie Gawron z hangarem był by dłuższy
Proponuję takie rozważania zostawić konstruktrom. Dokładanie sekcji, czy przekonstruowanie nadbudowy to nie amatorska zabawa kreślarska w stylu "Co byście chcieli widzieć na wodzie".
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Marmik pisze:Jakie prowadnie ? :shock: Zawsze myślałem, że wt maja rury.
Okręt będzie miał na burtach po jednej trzyprowadnicowej wyrzutni torped ZOP MU-90 Impact z Eurotorpu
Ostatnio zmieniony 2009-01-27, 20:10 przez crolick, łącznie zmieniany 1 raz.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

crolick pisze:Po pierwsze podano oficjalną(?) nazwę - ORP ŚLĄZAK.
Ha! :D :P :D :-) :D :) :D
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Marmik pisze:bo jak znam życie to bezpośrednio przed wodowaniem rozegra się prawdziwa bitwa.
Eee tam...
Nowa Technika Wojskowa zrobi konkurs, jak to miało miejsce przy okazji Jastrzębi i Rosomaków.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Crolick, jak się domyślam cytujesz Raport. Echhhhhh.
wr mają prowadnice, wr VL cele startowe, wt rury, armaty lufy itd, itd.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Mexico
Posty: 18
Rejestracja: 2007-11-10, 00:46
Lokalizacja: Przewóz/Wrocław

Post autor: Mexico »

crolick pisze: 1 x MBDA Mica VL (8 wyrzutni)
1 x RIM-116 RAM (21 prowadnic)
Przepraszam, że się tak zapytam, po jaką cholerę? Przecież one mają prawie taki sam zasięg.
Lepiej by było zrezygnować z jednego typu np zamiast Mica wstawić ESSM lub 2x Mica (mniejsze koszty)

Pozdrawiam
Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu. - Fryderyk Nietzsche
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Mica ma zasieg 20 km , RAM 9,2 km i słyży do obrony bezpośredniej przed rakietami .
http://www.worldcat.org/issn/1426-529X


Były przymiarki aby na gawronie posadowić dwa systemy ESSM i Mica .
MICA - tutaj podaja ,że ma zaięg 60 km http://pl.wikipedia.org/wiki/MBDA_MICA
,ale podejrzewam ,że to zasieg z samolotu , z wyrzutni okrętowej jak nie raz podawało MSiO ,NTW, Raport to będzie 20 km .
Tu sa dane dla VL MICA http://sebalot2008.bloog.pl/d,,id,38568 ... caid=67666 i podają 20 km
Awatar użytkownika
Mexico
Posty: 18
Rejestracja: 2007-11-10, 00:46
Lokalizacja: Przewóz/Wrocław

Post autor: Mexico »

Ok. dzięki po prostu przeczytałem
Marmik pisze:MICA ma zasięg 12 km
I dlatego pomyślałem że coś jest nie tak. Wiem ze RAM jest systemem antyrakietowym ale widziałem kiedyś w jakiejś gazecie chyba w NTW grafikę sugerującą że Mica również ma takie możliwości. Co ciekawe jeśli zostanie wybrana Mica MW zostanie jej jedynym użytkownikiem w siłach zbrojnych: wiadomo SP wybrały wraz z F-16 AIM-120 i w mojej ocenie byłby on najbardziej sensownym rozwiązaniem dla WL(standaryzacja)

Pozdrawiam
Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu. - Fryderyk Nietzsche
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Piotr S. pisze:Mica ma zasieg 20 km , RAM 9,2 km i słyży do obrony bezpośredniej przed rakietami .
A sa jakieś pociski służące do obrony pośredniej :shock: :shock: :shock: .
Piotr S. pisze:MICA - tutaj podaja ,że ma zaięg 60 km http://pl.wikipedia.org/wiki/MBDA_MICA
Ja się go pozbywa Rafale na wysokości 10 km nad ziemią to może i ma taki zasięg (energetyczny).
Piotr S. pisze:ale podejrzewam ,że to zasieg z samolotu , z wyrzutni okrętowej jak nie raz podawało MSiO ,NTW, Raport to będzie 20 km .
Tu sa dane dla VL MICA http://sebalot2008.bloog.pl/d,,id,38568 ... caid=67666 i podają 20 km
Zasięg poziomy pocisków systemu Naval MICA to 1,2-12 km, a maksymalny pułap wynosi 9000 m (to będzie dla zasięgu poziomego ok. 8 km). O ile pamięć mnie nie myli są to dane uzględniające przechwycenie celu lecącego z dużą prędkością poddzwiękową. Zasięg energetyczny może wynosić te 20 km, ale jest on bez znaczenia, bo istotne jest to kiedy cel znajdzie się w strefie startu i to dla niej liczony jest zasięg skuteczny.
Mexico pisze:Wiem ze RAM jest systemem antyrakietowym ale widziałem kiedyś w jakiejś gazecie chyba w NTW grafikę sugerującą że Mica również ma takie możliwości.
Tak, przeznaczeniem sstemu Naval MICA jest bliska obrona przeciwlotnicza i obrona przeciwrakietowa.
Ostatnio zmieniony 2009-01-27, 22:45 przez Marmik, łącznie zmieniany 1 raz.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ