ORP Kujawiak podczas operacji Harpoon

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

gjs
Posty: 34
Rejestracja: 2006-06-15, 15:50
Lokalizacja: Kraków

ORP Kujawiak podczas operacji Harpoon

Post autor: gjs »

Witam wszystkich i zwracam się o pomoc. Otóż mój znajomy z Włoch poprosił mnie o pomoc w następującym temacie. Poszukuje on polskiego raportu dotyczącego bitwy w dniu 15.VI.42 pomiędzy eskortą konwoju z Gibraltaru na Maltę (operacja Harpoon), a okrętami włoskimi. Przejrzałem kilka swoich książek (Pertka, Perepeczki, Damskiego i Kosiarza), lecz nie znalazłem tam nic szczególnego. Czy ktoś może podać krótki opis zdarzeń jak to wyglądało z pokładu ORP Kujawiak.

Z góry dziękuję

Grzegorz (gjs)
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Rozumiem, że szukasz informacji o walkach pomiedzy godzina 4,45 a 15 ,00 .tj ataku torpedowym i lotniczym na konwój WS 19 .
Jeżeli tak to podaj na pryw. adres email to cos przesle ( co prawda nie duzo ale ...zawsze)
Slaw
Ostatnio zmieniony 2009-03-15, 16:26 przez Slaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Cześć Grzegorzu,

nie jestem przekonany, czy istnieją wogóle takie raporty! Wiem, że w IPMS jest teczka dotycząca zatopienia KUJAWIAKA, ale czy jest tam sprawozdanie dot. akcji z 15 VI to nie wiem. Może jednak warto się wybrać do Londynu i sprawdzić?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
gjs
Posty: 34
Rejestracja: 2006-06-15, 15:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gjs »

Slaw pisze:Rozumiem, że szukasz informacji o walkach pomiedzy godzina 4,45 a 15 ,00 .tj ataku torpedowym i lotniczym na konwój WS 19 .
Jeżeli tak to podaj na pryw. adres email to cos przesle ( co prawda nie duzo ale ...zawsze)
Slaw
Doszło, wielkie dzięki. Spróbuję to teraz przetłumaczyć i wyślę do mojego znajomego. On bardzo poszukuje dodatkowych raportów o bitwie morskiej z udziałem włoskich i alianckich okrętów. Uważa, że zeznania włoskie i brytyjskie bardzo się tutaj różnią. Stwierdził, że polski raport mógłby rzucić dodatkowe światło na tę bitwę. Czy ta wersja bazuje na polskich relacjach, czy też po prostu brytyjskich?
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

To może w ramach współpracy uda Ci sie od ustalić jaki włoski okręt atakował torpedami Kujawiaka ( fakt , brak pozycji okrętu troche utrudnia spawę )
poz.Slaw
gjs
Posty: 34
Rejestracja: 2006-06-15, 15:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gjs »

OK, zapytam mojego Włocha i dam znać. Może to trochę potrwać, ponieważ wyjeżdżam na tydzień i nie będę miał dostępu do netu...
gjs
Posty: 34
Rejestracja: 2006-06-15, 15:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gjs »

Zdobyłem odpowiedź na pytanie, który to z włoskich okrętów wykonał atak torpedowy na Kujawiaka. Otóż był to niszczyciel Vivaldi, który odpalił 2 torpedy zanim został uszkodzony i unieruchomiony. Mój kolega z Włoch pyta natomiast jak blisko Kujawiaka wybuchały pociski włoskie i czy jakieś odłamki trafiły polski okręt. Bardzo zdziwił się również informacją pochodzącą z Kronik Piaskowskiego, że krążownik Cairo został trafiony torpedą. Czy ta informacja wydaje się być pewną?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

gjs pisze:Zdobyłem odpowiedź na pytanie, który to z włoskich okrętów wykonał atak torpedowy na Kujawiaka. Otóż był to niszczyciel Vivaldi, który odpalił 2 torpedy zanim został uszkodzony i unieruchomiony. Mój kolega z Włoch pyta natomiast jak blisko Kujawiaka wybuchały pociski włoskie i czy jakieś odłamki trafiły polski okręt. Bardzo zdziwił się również informacją pochodzącą z Kronik Piaskowskiego, że krążownik Cairo został trafiony torpedą. Czy ta informacja wydaje się być pewną?
Nie - CAIRO otrzymał jedynie trafienie dwoma pociskami 152 mm.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ