1938-39 strzelanie torped z żyroskopowym odchyleniem.

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 184
Rejestracja: 2007-01-01, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ragozd »

w "Bitwy Morskie" nr 1, opisującej Savo, Jarek Palasek pisze że od 1936r. US Nawy mialo torpedy z ustawianym kątem kursowym co umożliwiało jednoczesną salwę 16 torped z niszczycieli np Bagley
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Tzn. że mogły strzelać z wyrzutni po obu burtach do jednego celu? Raczej mało prawdopodobne.
Grom

Post autor: Grom »

ragozd pisze:w "Bitwy Morskie" nr 1, opisującej Savo, Jarek Palasek pisze że od 1936r. US Nawy mialo torpedy z ustawianym kątem kursowym co umożliwiało jednoczesną salwę 16 torped z niszczycieli np Bagley
Tyle, że fdt pytał o odchylenie żyroskopowe torped z okrętów podwodnych. Zresztą dla DD nie był to żadne kłopot i nie była to żadna nowinka.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

One się chyba wiele nie różniły.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 184
Rejestracja: 2007-01-01, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ragozd »

Dokładnie - skoro mogły niszczyciele, to mogły i OP. Kwestia jest inna - OP strzelały raczej z dużo bliższych dystansów, a na nich już występowałby spora różnica w celności dla torped wystrzelonych z przodu i tyłu IMHO
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Faktycznie tak Palasek napisał, ale wydaje mi się że coś pomylił. Skoro niszczyciel płynie i strzela do celu znajdującego się przeważnie w ćwiartkach dziobowych, to torpedy musiałby przejść przed okrętem, za okrętem, pod okrętem lub.... poprzez okręt.
Grom

Post autor: Grom »

MiKo pisze:One się chyba wiele nie różniły.
Bardzo się różniły.
Odchylenie żyroskopowe dla torped uwalnianych z obortowych apartów torpedowych na okrętach nawodnych właściwie było potrzebne do wprowadzenia różnych kursów torped w stosunku do osi aparatu torpedowego. W przypadku okrętów podwodnych sprawa była duzo bardziej skomplikowana tak ze względu na aparaty, ktore się nie obracały i były wzdłuż osi okrętu, jak i małą prędkość jednostki.
ragozd pisze:Dokładnie - skoro mogły niszczyciele, to mogły i OP. Kwestia jest inna - OP strzelały raczej z dużo bliższych dystansów, a na nich już występowałby spora różnica w celności dla torped wystrzelonych z przodu i tyłu IMHO
Nie wiem czy zrozumiałem tezę. Mogę Cię zapewnić, że statystyki dla okrętów podwodnych RN są delikatnie mówiąc zaskakujące. Bowiem skuteczność ataków torpedowych nie jest wcale najwyższa dla najmniejszych dystansów jak możnaby przypuszczać. Największą skuteczność zanotowano przy dystansach pomiędzy 1/2 - 1 NM.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 184
Rejestracja: 2007-01-01, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ragozd »

teza - by torpeda osiągneła zasany kurs, musi się trochę pokręcić. Dlayego ta idąca od razu prosto będzie celniejsza, bo mniej czynników potęgujących błędy.
MiKo pisze:Skoro niszczyciel płynie i strzela do celu znajdującego się przeważnie w ćwiartkach dziobowych, to torpedy musiałby przejść przed okrętem, za okrętem, pod okrętem lub.... poprzez okręt.
Ja bym strzelał tylko za okręt. Potrzebny jest tylko parametr, przez która "burtę" należy taki kurs osiągnąć. Inna sprawa, gdyby ktoś to pomylił - a bardziej oczywiste pomyłki sie zdarzały. Sam sobie tak krążownik zatopiłem :)
Grom

Post autor: Grom »

ragozd pisze:teza - by torpeda osiągneła zasany kurs, musi się trochę pokręcić. Dlayego ta idąca od razu prosto będzie celniejsza, bo mniej czynników potęgujących błędy.
Pokręcić masz na myśli wykonać zwrot o jakimś promieniu zanim osiągnie zadany kurs. Z tą prosto płynącą to się zgadza, ale tylko i wyłącznie jeśli o.p. w dogodnej pozycji do ataku, częściej nie jest.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Grom pisze: Bardzo się różniły.
Odchylenie żyroskopowe dla torped uwalnianych z obortowych apartów torpedowych na okrętach nawodnych właściwie było potrzebne do wprowadzenia różnych kursów torped w stosunku do osi aparatu torpedowego. W przypadku okrętów podwodnych sprawa była duzo bardziej skomplikowana tak ze względu na aparaty, ktore się nie obracały i były wzdłuż osi okrętu, jak i małą prędkość jednostki.
Oj, nie zgodziłbym się. Z niszczycieli przeważnie odpalano torpedy z wyrzutni ustawionych pod kątem 90 stopni do osi symetrii okrętu. Obrotowe wyrzutnie były bardziej obrotowe dla celów praktycznych (przeładunek) niż do celowania.

Poza tym, skoro pracowano by mechanizm umożliwiający szerokie zmiany kąta żyrokompasu, to jaki samobójca zleciłby opracowanie drugiego urzadzenia z mniejszym zakresem kątów? (no i Orzeł miał wyrzutnie obrotowe ;) ).

Torpedy lotnicze i owszem różniły się bardziej.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

ragozd pisze:Ja bym strzelał tylko za okręt. Potrzebny jest tylko parametr, przez która "burtę" należy taki kurs osiągnąć. Inna sprawa, gdyby ktoś to pomylił - a bardziej oczywiste pomyłki sie zdarzały. Sam sobie tak krążownik zatopiłem :)
Nie wykonuje się przeważnie ataków torpedowych płynąc tyłem naprzód ;)
Grom

Post autor: Grom »

MiKo pisze: Oj, nie zgodziłbym się. Z niszczycieli przeważnie odpalano torpedy z wyrzutni ustawionych pod kątem 90 stopni do osi symetrii okrętu. Obrotowe wyrzutnie były bardziej obrotowe dla celów praktycznych (przeładunek) niż do celowania.

Poza tym, skoro pracowano by mechanizm umożliwiający szerokie zmiany kąta żyrokompasu, to jaki samobójca zleciłby opracowanie drugiego urzadzenia z mniejszym zakresem kątów? (no i Orzeł miał wyrzutnie obrotowe ;) ).

Torpedy lotnicze i owszem różniły się bardziej.
Przeważnie, ale czy zawsze ?
Czy budowa aparatów nie umożliwiała uwolnienia torped z jakiegoś zakresu kątów ? Bo tak mi coś podpowiada, że odchylenie żyroskopowe było tylko używane do osiągnięcia efektu wachlarza w salwie. Nie rozumiem co masz na myśli pisząc urządzenie z dużym i małym zakresem kątów. W stosunku do o.p. plusem dla niszczyciela była jego prędkość i manewrowość. Torpedy lotnicze w ogóle nie pasują bo celowanie odbywało się samolotem.

Orzeł aparaty obrotowe może i miał, ale szansy na ich użycie praktycznie żadnych w przeciweństwie do niszczycieli. No chyba tylko jako straszaka zgodnie z Konwencją Londyńską i Haską.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
MiKo pisze:Oj, nie zgodziłbym się. Z niszczycieli przeważnie odpalano torpedy z wyrzutni ustawionych pod kątem 90 stopni do osi symetrii okrętu. Obrotowe wyrzutnie były bardziej obrotowe dla celów praktycznych (przeładunek) niż do celowania.
Oj nie zgodziłbym się.
Albo miałbym wątpliwości.

Po cóż w takim razie na rożnych okrętach w latach trzydziestych dzielono wyrzutnie torpedowe na polówki i - zamiast ustawiać je symetrycznie, na środku - ustawiano je przy burtach?

Inną sprawą są warunki bezpieczeństwa. Nie wiem, czy strzelałbym ostrymi kątami, a już na pewno nie strzelałbym "przez burtę".
Grom pisze:Orzeł aparaty obrotowe może i miał, ale szansy na ich użycie praktycznie żadnych w przeciwieństwie do niszczycieli. No chyba tylko jako straszaka zgodnie z Konwencją Londyńską i Haską.
Coraz bardziej mnie one zastanawiają.
"Orzeł II" też miał ponoć takie wyrzutnie, a konwencję londyńską miał w nosie (haską pewnie też).
W ogóle nie liczono na to, że celami dla "Orłów II" będą okręty handlowe - nie zamontowano żadnego porządnego działa.

Tak więc: czy obrotowe wyrzutnie torpedowe na Orle służyć miały tylko do "poszerzenia" salwy?

Jeśli tak...

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ksenofont pisze:Coraz bardziej mnie one zastanawiają.
"Orzeł II" też miał ponoć takie wyrzutnie, a konwencję londyńską miał w nosie (haską pewnie też).
W ogóle nie liczono na to, że celami dla "Orłów II" będą okręty handlowe - nie zamontowano żadnego porządnego działa.

Tak więc: czy obrotowe wyrzutnie torpedowe na Orle służyć miały tylko do "poszerzenia" salwy?

Jeśli tak...
To był niepodważalny aksjomat.
Po raz pierwszy obrotowe wyrzutnie torpedowe pojawiają się w charakterystykach okretów minowych i torpedowych składanych do przetargu. Czyli już na samym początku (marzec 1925) wymagano obrotowych wyrzutni.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

crolick pisze:To był niepodważalny aksjomat.
Po raz pierwszy obrotowe wyrzutnie torpedowe pojawiają się w charakterystykach okretów minowych i torpedowych składanych do przetargu. Czyli już na samym początku (marzec 1925) wymagano obrotowych wyrzutni.
W porządku, ale my tutaj oceniamy (i robiliśmy nawet dla tego oddzielny wątek) ruchome wt jako rozwiązanie bezsensowne.

Tymczasem do czegoś musiało im to służyć.

Skutecznie!

X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Grom

Post autor: Grom »

Ksenofont pisze:"Orzeł II" też miał ponoć takie wyrzutnie, a konwencję londyńską miał nosie (haską pewnie też).
Orzeł II tym bardziej pod nią podpadał, Polska podpisała ta poprawkę do Konwencji Londyńskiej w 1938 roku (o ile mnie pamięć nie myli). W 1925 obowiązywała Konwencja Haska. Polska zawsze chciała byc uznawana jako państwo sznujące prawo międzynarodowe. Ja wiem, że to może brzmieć nieodrzecznie. Z drugiej strony jakież zadanie mogły mieć obrotowe aparaty torpedowe, przeznaczone do użycia na powierzchni przez nieopancerzony i powolny okręt podwodny. Z całą pewnością mógł on zaatakować cel płynąc równolegle i liczyć na szczęście.
ODPOWIEDZ