Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: pothkan »

miczman pisze:Może być ciekawe, chociażby ze względu na dobór autorów: http://oficynamorska.pl/index.php?optio ... &Itemid=39
A także przynależność do mniej znanego pokolenia, które rozpoczynało pracę w okresie bezpośrednio powojennym.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: AvM »

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Marek T »

miczman pisze:Może być ciekawe, chociażby ze względu na dobór autorów: http://oficynamorska.pl/index.php?optio ... &Itemid=39
Jest bardzo ciekawe, bo są kawałki autentycznych zdarzeń. Ale redakcja jest FATALNA. Poodcinane kawałki zdań, błędy ortograficzne i składniowe, przekręcone nazwy.

Na przykład:
- atol na którym Francuzi dokonują prób atomowych to "Mura-Mora" (str. 153).
- Elżbieta (królowa brytyjska) w rejs po imperium w 1953 r. popłynęła na statku GOTHIC (to się akurat zgadza), któremu towarzyszył stary krążownik FALKLAND (str. 204).
I tak co jakiś czas.

I do tego słownik, tłumaczący co to jest np. żurawik (mor ryb > urządzenie dźwigowe na pokładzie statku ... itd), szalupa, radar, log Wolkera (!), Hawana, Chipolbrok, Akcja "Burza" i jeszcze parę innych skomplikowanych terminów.
Oczywiście w słowniczku są też bardziej sensowne hasła - na przykład wytłumaczenie gwarowych nazw sprzętu używanego na statkach rybackich.

Jest jeszcze "Spis statków i innych jednostek", w którym usiłowano napisać coś więcej o statkach wymienianych w tekście. Niestety, wyjścia poza informacje z Piwowońskiego można policzyć na palcach jednej ręki. Do tego takie rewelacje, jak stocznia Shiedam, statek typu con-roro ... Nie będę się znęcać.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: szafran »

Pojawiła się ciekawa monografia „Lotniczy Puck 1911-1950".

http://www.portalmorski.pl/inne/morze-k ... bestseller

Boje się kupować w ciemno bo jakoś mam przeczucie, że sporo może być powtórzeń z "Lotnictwa morskiego II RP". Ma ktoś z Was ów "Lotniczy Puck" i może podzielić się wrażeniami?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: crolick »

IMO warto - szczególnie dla rysunków. Informacji trochę nowych jest, ale przedewszystkim jest to dobre podumowanie dotychczasowych prac duetu Olejko&Konarski :)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: szafran »

OK raczej się skuszę. Gdzie można to cudo kupić? Szukam i nic... Przez wydawnictwo?
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: miczman »

Spróbuj w księgarni na Starowiejskiej, mają tam całkiem spory wybór książek zahaczających o tą tematykę. Może i tą będą mieli
dino1984
Posty: 6
Rejestracja: 2012-02-10, 11:50

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: dino1984 »

Czy ktoś się orientuje cze FINNA ma zamiar wydać resztę tomów Morison'a, czy raczej zamknęli warsztat?
Czy w Polsce można gdzieś kupić cały ten monument w oryginale w rozsądnej cenie (na amazonie nowy coś około 1kUSD)?
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Jarek C. »

Ukazał się francuski rocznik flot Flottes de Combat 2012 :D . Poprzedni był 2008. Wychodził do tej pory co dwa lata, ale rocznik 2010 niestety wypadł :-(
Na wiosnę 2013 roku zapowiadany jest amerykański Combat Fleets of the World - edycja 16. Już od poprzedniej edycji (15.) odeszli od podawania roku i po prostu numerują kolejne wydanie.
Cały czas nie ukazał się niemiecki Weyers. Ma ukazać się w 2013 roku, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Gotowy jest od dłuższego czasu.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: mcwatt »

Kilka pozycji na dobry początek roku:
"X.1: The Royal Navy's Mystery Submarine", Roger Branfill-Cook i "Monitors of the Royal Navy: How the Fleet Brought the Big Guns to Bear", Jim Crossley - obie pozycje ukażą się na dniach.

Dwie bardzo ciekawe książki (daty wydania luty - marzec):
"The Battleship Builders: Constructing and Arming British Capital Ships", Ian Johnston
"French Cruisers 1922-1956" John Jordan i Jean Moulin

Również ciekawa, już w sprzedaży:
"Mussolini's Navy: A Reference Guide to the Regia Marina 1930-1945", Maurizio Brescia - takie kompendium o Regia Marina, nie ma co liczyć oczywiście na historię służby itd, ale jest sporo dobrej jakości zdjęć, są rozdziały o flagach, mundurach, kamuflażu, krótkie biografie bardziej znanych dowódców - dla początkujących "makaronów" w sam raz ;)
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: marek8 »

Witam,
Chiałbym poruszyć tu temat niewydanego II tomu Polskiej Marynarki Wojennej w 1939 roku p. Dyskanta. W grudniu 2011 rozmawiałem z kimś w wydawnictwie gdzie przekazano mi informację, że aktualnie praca jest na etapie autorskich poprawek a na koniec roku 2012 bardzo realne jest wydanie ponowne I tomu wraz z II...
Byłoby wszystko fajnie ale jakoś tak na początku 2010 także telefonicznie otrzymałem informację, że rękopis (?) ksiązki jest na etapie jakichś korekt.
W związku z tym mam pytanie - może któryś z Kolegów wie coś więcej - czy II tom w ogole choćby i w rzeczonym rękopisie istnieje i co właściwie sprawia, ze ta ciekawa i oczekiwana książka tyle czasu czeka na wydanie? Cos może wiadomo więcej na ten temat?
Pozdrawiam
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: marek8 »

Nikt nic na ten temat nie wie? :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Wicher »

Wiemy tyle samo co Ty :) Więcej jakichkolwiek informacji otrzymasz zapewne tylko w wydawnictwie.
Czekając na tą pozycje nieustannie już nawet zapomniałem, że ... w ogóle istnieje :P
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: deglock »

Na razie zamówiliśmy:
http://www.ozon.ru/context/detail/id/19489692/
http://www.ozon.ru/context/detail/id/19152733/
a już jest zapowiedź kolejnej fajnej książki : http://eksmo.ru/catalog/925/1382331/, a widziałem także okładkę kolejnej książki o krążownikach typu Swietłana (tj. Czerwona Ukraina, Krasnyj Krym i Krasnyj Kawkaz). Te rosyjskie wydawnictwo chyba chce mnie puścić w skarpetkach…
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: AvM »

Ron de Vos

Nederlandse Clippers, Haarlem 2003,
Nederlandse Schoeners & Brikken, Haarlem 2009
Nederlandse Fregatschepen & Barken, Haarlem 2012,

ponoc super, na razie nie mam
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Grzechu »

Chyba jeszcze nie było:
Marc Milner
Bitwa o Atlantyk
ISBN 978-83-7758-257-2
np: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11466

Widziałem w 'swoim' EMPiKu - cena 44,99 zł.
Republika marzeń...
ODPOWIEDZ