Strona 4 z 35

Re: Pancerniczki

: 2013-11-02, 21:20
autor: Peperon
No to nadeszła pora na sylwetki tych, od których to wszystko się zaczęło.
Rysunek T. Klimczyka z "Pancerników"...
skanowanie0018.jpg
I w kolorze...
skanowanie0022.jpg
...Piękny, prawda ?

Re: Pancerniczki

: 2013-11-02, 21:25
autor: MacGreg
No co ja mowie. Jak to USS Iowa tez ma 'dusze' :lol:

Re: Pancerniczki

: 2013-11-02, 21:36
autor: Peperon
I fotka modelu USS Oregon :-)
Oregon - model.jpg

Re: Pancerniczki

: 2013-11-03, 10:09
autor: de Villars
Skoro już jesteśmy przy Warriorze, to jeszcze coś takiego ode mnie :wink:

Re: Pancerniczki

: 2013-11-10, 16:54
autor: Peperon
A teraz trzy skany z książek "Valecne lode" części 2 i 3.
Tippecanoe 2.jpg
Monarch 2.jpg
Potiomkin 2.jpg
Naprawdę fajne pancerniczki :lol:

Re: Pancerniczki

: 2013-11-10, 17:21
autor: Kpt.G
Monarch mi się podoba wygląda jak zapowiedź nadchodzących czasów Jednolitej artylerii, do tego sylwetka z pojedynczym kominem i art. główna w osi symetrii kadłuba :).
Ciekawe jakie są jego dane techniczne :) będę musiał popatrzeć gdziesik.

Re: Pancerniczki

: 2013-11-10, 17:40
autor: Peperon
A w czym nie pasuje Ci Potiomkin ? :clever:
Ma tak samo umieszczoną artylerię główną i modne trzy kominy.

Re: Pancerniczki

: 2013-11-10, 17:42
autor: AvM
Kpt.G pisze:Monarch mi się podoba wygląda jak zapowiedź nadchodzących czasów Jednolitej artylerii, do tego sylwetka z pojedynczym kominem i art. główna w osi symetrii kadłuba :).
Ciekawe jakie są jego dane techniczne :) będę musiał popatrzeć gdziesik.
Od Parkesa prosto

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Pancerniczki

: 2013-11-10, 17:53
autor: Peperon
Ale to nie o tego Monarcha chodziło.
Przedstawiłeś angielskiego, a chodziło o austro-węgierskiego. :lol:

To przepiszmy z książki spółki V. Hynek i P. Klućina.

Monarch wodowany w roku 1895.
Wyporność: 5 600 t
Wymiary: 93,3 x 17 x 6,4 m
Uzbrojenie: 4 x 240; 6 x 150; 12 x 47; 2 x 37; 2 wyrzutnie torped (kalibry w milimetrach)
Opancerzenie: burty 270 mm; pokład 60 mm; wieże art. gł. 200 mm
Prędkość: 17,4 węzła
Załoga: 441 ludzi

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 16:10
autor: AvM
Pancerniczkow nigdy za malo :)

Obrazek

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 20:58
autor: Peperon
No to kolejne obrazki z czechosłowackich "Okrętów wojennych".
skanowanie0003.jpg
skanowanie0005.jpg
skanowanie0008.jpg
skanowanie0009.jpg
No i się tak złożyło, że same Francuzy :lol:

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 21:04
autor: AvM
Peperon pisze:No to kolejne obrazki z czechosłowackich "Okrętów wojennych".

No i się tak złożyło, że same Francuzy :lol:
Wiadomo Czesi narod morski.

Nie tylko chrzest Polska od Czech przejmuje , ale tez kulture morska :o

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 21:14
autor: Peperon
AvM pisze:Wiadomo Czesi narod morski.
Nie tylko chrzest Polska od Czech przejmuje , ale tez kulture morska :o
Ładne, prawda ?
A książka z roku 1986.
Dla przypomnienia - Valećne lode vol. 2

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 21:37
autor: AvM
Ciekawe ilu Czesi mieli Admiralow :)

O Sw. Wojciechu nie bede przypominal :O

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 22:17
autor: de Villars
Peperon, lejesz miód na moje serce tymi skanami :aniol:
Pancerniczków nigdy dość, zwłaszcza XIX-wiecznych :!:

Re: Pancerniczki

: 2013-11-17, 22:47
autor: Tadeusz Klimczyk
Ciekawe ilu Czesi mieli Admiralow ?
Sondhaus podaje następujący skład narodowościowy korpusu oficerskiego marynarki A-H w latach 90-tych XIX wieku:

Niemcy - 55%
Węgrzy - 10,9 %
Czesi - 9,9 %
Włosi - 8,5 %
Chorwaci - 8,5 %
Słoweńcy - 4,7 %
Polacy - 3,3 %

Te proporcje zachowały się mniej więcej do 1918 r. mimo istnienia specjalnego programu promujacego służbę w marynarce wśród prowincji Austro-Wegier niemających dostępu do morza. Tak więc widać, że Polaków raczej na morze nie rwało.

Z admirałów - Polaków znam Mieczysława Pietruskiego. Wyszukałem w "admiralicji" dwa czesko brzmiace nazwiska - wiceadm. Alois von Pokorny oraz kontradm. Eugen von Chmelarż. Ale to mogą być mylne tropy.