Sojusz japońsko-angielski 1902

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Kto wg Ciebie bardziej skorzystał na sojuszu z 1902 roku?

Japonia
10
59%
Wielka Brytania
1
6%
50% - 50%
2
12%
Jaki sojusz???
4
24%
 
Liczba głosów: 17

Awatar użytkownika
wolf359
Posty: 117
Rejestracja: 2004-10-04, 13:52
Lokalizacja: Międzychód

Sojusz japońsko-angielski 1902

Post autor: wolf359 »

Czy w naszym kraju wydano jakieś książki poświęcone temu tematowi? Ja znalazłem tylko jedną i to dość odległą od genezy sojuszu, a mianowicie: Jakub Polit "Wielka Brytania wobec Dalekiego Wschodu: odwrót znad Pacyfiku 1914-1922". Proszę o sugestie.

Jeśli zaś chodzi o źródła zachodnie to również proszę o spis posiadanych (najlepiej na cd) pozycji (lub możliwych do wypożyczenia na kilka tygodni). Czytałem Nish-a "Anglo-Japanese Alliance: The Diplomacy of Two Island Empires, 1894-1907", ale to było wieki temu. I ciekawostka. Dokumenty bezpośrednio z FO (Foreign Office) kosztują niespełna 1000 funciaków! Cytując za Tow. Wiesławem Gomułką:

Pomożecie?

Właściwa odpowiedź brzmi: Pomożemy! :lol: :lol:

I mały sondaż, potrzebny dla badań naukowych i to całkowicie poważnych! Więc jeśli nawet nic o książkach nie wiadomo to proszę o odpowiedź na to małe survey. :)
Resistance is futile.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Sojusz japońsko-angielski 1902

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Jolanta Tubielewicz, Historia Japonii.
J.Żukow M.Składkowski, Historia polityczna Dalekiego Wschodu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

W kwestii formalnej: to tow. Edward Gierek pytał: Pomożecie?, a nie Gomułka.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

I zobacz, jak na tym wyszedł :(
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Chyba najlepiej z I sekretarzy.
Postawiono mu pomnik i cieszył się powszechnym szacunkiem swych sąsiadów w Katowicach.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Nawet dziś znaczny odsetek społeczeństwa chciałby tamtych czasów, jak im demokracja ?! bokiem wyszła
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
wolf359
Posty: 117
Rejestracja: 2004-10-04, 13:52
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: wolf359 »

No oczywiście, że Tow. Edward mówił "Pomożecie". Tow. Wiesław chciał zaś obcinać ręce plugawej reakcji ;). Mea culpa... Chyba za szybko to pisałem. Wypada tylko walnąć się w piersi i przeczytać choć raz to co się napisze :). Mam nadzieję, że to ostatni raz.

Dzięki za 2 sugestie. Sprawdzę niezwłocznie czy coś takiego mogę znaleźć w okolicznych bibliotekach lub sklepach.

I jeszcze jedna sprawa. Niech się ujawnią Ci co wybrali odpowiedź "Jaki sojusz ???" :D
Resistance is futile.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Ja tam się na tym nie znam, ale od dziecka człowiekowi wkładali do głowy że w tym okresie (czyli do końca WWI) najlepiej wyszła Japonia. Co patrząc na transformację tego kraju wydaje się dość oczywiste chyba :co:
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Sojusz japońsko-angielski 1902r.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Nie jest jednak tak, że układ był dobry tylko i wyłącznie dla Japończyków. W ówczesnej Wlk.Brytanii coraz bardziej zdawano sobie sprawę z tego, że Pax Britannica się kończy i że nie będzie można na wszystkich frontach bronić imperium ani rywalizować z rosnącymi potęgami militarno-gospodarczymi. Lokalne przymierze z Japonią, odnawiane dwukrotnie (w 1905 i 1911r.) położyło podwaliny pod koncentracje brytyjskich sił morskich na najbardziej zagrożonym odcinku, czyli na wodach ojczystych. W latach kolejnych po 1902r. Royal Navy "po cichu" redukowała swoje dalekowschodnie siły, zastępując "kolonialne" okręty liniowe (były takie !) mniejszymi jednostkami. Mówiąc po gomułkowsko-gierkowsku Royal Navy zabezpieczyła sobie spokój na odcinku Daleki Wschód.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Głosowałem za Brytyjczykami a to głównie z powodów jakie przedstawił już Tadeusz, bo tak naprawdę to co Japonia na tym zyskała? W zasadzie tylko neutralność Anglików w wojnie z Rosją. Brytyjczycy sojusznika wobec ekspansji Niemiec na Dalekim Wschodzie.
Gość

Post autor: Gość »

No właśnie Kol. Tadeusz ujawnił mój niecny plan. :lol: Przez tą mała ankietkę chcę sprawdzić co wiadomo o tym układzie od strony japońskiej i od strony brytyjskiej, która musiała skończyć z okresem zwanym w Zjednoczonym Królestwie "splendid isolation". Wszelkie opinie są mile widziane! Piszcie, czekam i czytam na bieżąco (przynajmniej staram się w natłoku zajęć :) ). Ja wybrałem 50/50 jakby co :)
Awatar użytkownika
wolf359
Posty: 117
Rejestracja: 2004-10-04, 13:52
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: wolf359 »

Kurcze znowu poszło jako anonim. :( W razie w to ja skrobnąłem to powyżej. :-)
Resistance is futile.
Awatar użytkownika
wolf359
Posty: 117
Rejestracja: 2004-10-04, 13:52
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: wolf359 »

Japonia zyskała sporo, więcej niż tylko przyjaźń wielkiego kraju. Pomijam tu kwestie wglądu w dokumentację brytyjską, pomoc inżynierską itd. bo są to sprawy publicznie znane. Najbardziej zyskała gospodarka surowcowa. Gdyby nie Wielka Brytania, japońska flota stała by w portach bez paliwa. Dzięki dostawom najlepszego gatunkowo węgla, Japonii udało się przeżyć dwa kryzysy węglowe.
Resistance is futile.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

A czy na tym Anglicy solidnie nie zarobili, zapewnili sobie zbyt na długie lata. Japonia nie dostała tego za darmo.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Sojusz japońsko-angielski 1902r.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Oprócz spraw strategicznych, układ przyczynił się do powstania wielu ciekawostek wojennomorskich, jak np. wysłanie przez Japonię w I w. sw. bodajże dywizjonu niszczycieli na M.Śródziemne, czy też śmierć na Queen Mary kpt. Shimomury Chusuke - jednego z trzech japońskich obserwatorów przy Grand Fleet.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Tu trochę o tym na stronach NWC piszą:

http://www.nwc.navy.mil/press/review/20 ... t3-w00.htm

... jakby ktoś jeszcze nie widział...
ODPOWIEDZ