Gąsiennicowy BWP przyszłości dla polskich wojsk lądowych

Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

Może nanosząc to "kamo" zamalowali numery a nowych jeszcze nie było...
BWP'y aż się błyszczały - takie czyściutkie je "pstrykneli". No i szachownice.
Te były na wieży - w odróżnieniu od Twojej fotki...

Pozdrawiam,
Maciej
wiceadmirał_Maciek

bwp

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

Witam!!!

A może by tak reanimować BWP-2000? Choć to temat chyba nieaktualny, po wprowadzeniu Rosomaka.
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: bwp

Post autor: Milrek »

wiceadmirał_Maciek pisze:Witam!!!

A może by tak reanimować BWP-2000? Choć to temat chyba nieaktualny, po wprowadzeniu Rosomaka.
Nie ma szans ponieważ nie mamy pieniędzy. Żeby produkcja była opłacalna należałoby złożyć zamówienie na kilkaset sztuk a biorąc pod uwagę ceny współczesnych BWP dochodzące do 5 mln USD jest to poza naszymi możliwościami finansowymi.

Będzie dobrze jak zmodernizujemy ok. 110 BWP-1.
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Te BWP-1 trzeba labo szybko zmodernziwać (dezycja powinna zapaść w ciągu 1-2 lat) albo wycofać.
Za ok. 10 lat i tak będziemy musilei kupić 100-200 zupełnie nowyhc BWP i trzba zrobić to tak by je wyprodukować w Polsce, tak jak Rosomaki.
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

BWP-1

Post autor: Milrek »

Primo pisze:Te BWP-1 trzeba labo szybko zmodernziwać (dezycja powinna zapaść w ciągu 1-2 lat) albo wycofać.
Za ok. 10 lat i tak będziemy musilei kupić 100-200 zupełnie nowyhc BWP i trzba zrobić to tak by je wyprodukować w Polsce, tak jak Rosomaki.
Spokojnie BWP-1 zakupione w latach 1980-1988 można użytkować do ok. 2015-2023 :lol:
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Spokojnie BWP-1 zakupione w latach 1980-1988 można użytkować do ok. 2015-2023
Tylko powstaje pytanie o ich dokładną liczbę. Pewnie że, można i je tak długo użytkować, tylko jaką one wtedy (nawet po modernizacji) będa miały przydatność bojowo-szkoleniową?
Moim zdaniem niewielką...
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

Primo pisze:
Spokojnie BWP-1 zakupione w latach 1980-1988 można użytkować do ok. 2015-2023
Tylko powstaje pytanie o ich dokładną liczbę. Pewnie że, można i je tak długo użytkować, tylko jaką one wtedy (nawet po modernizacji) będa miały przydatność bojowo-szkoleniową?
Moim zdaniem niewielką...
Sens miałaby modernizacja około 300 sztuk.

Co do przydatności - ne pewno większe niż to co jest - jako wozy przejściowe do lepszych czasów - na pewno modernizacja ma sens
Gość

Post autor: Gość »

Zgadzam się, że modernizacja ma sens i to duży. W zakładach w Poznaniu istnieją już daleko zaawansowane plany takiej modernizacji. Mnie chodzi o to, że sama modernziacja nie wystarczy, że trzeba mysleć o tym, by najpóźniej za 10 lat ogłosić przetarg na nowe gąsiennicowe BWP dla ploskich wojsk lądowych.
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

U góry to moja wypowiedź.
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Post autor: Maciej »

MODERNIZACJA, o której piszesz w najlepszym przypadku zbliży możliwości
bojowe BMP-ów do ROSOMAKÓW... A głębsza mija się z celem - koszt i efekt!
Nie jestem pewny jej sensu.

Pozdrawiam,
Maciej
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

BWP

Post autor: Milrek »

Co do zakupów kłopot w tym, że 600 BWP będzie kosztowało ok. 3 mld - cena wg dzisiejszych standardów na poziomie ok. 5 mln USD za 1 wóz bojowy. Stąd może oprócz modernizacji rozpocząć negocjacje o pozyskania 200-300 używanych M2 Bradley bądź Warrior ???
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Tylko jakąś modernizację trzeba zrobić, bo to co jest obecnie nie przedstawia już większej wartości, a może być jeszcze gorzej. Trzeba wszsytko dobrze policzyć i zrobic to co w tej chwili się znajda środki i co jest w miarę opłacalne.
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Gall Anonim

Re: BWP

Post autor: Gall Anonim »

Milrek pisze:Stąd może oprócz modernizacji rozpocząć negocjacje o pozyskania 200-300 używanych M2 Bradley bądź Warrior ???
No to chyba prędzej Mardery bo skoro mamy już Leopardy to one miały z nimi współpracować. A swoją drogą które są lepsze Bradley czy Marder? Ja po obejzeniu pewnego amerykańskiego (niestety nie pamietam tytułu) filmu o powstawaniu Bradley-ów i kantach jakie przy tym odchodził jestem do nich troche uprzedzony. Wiem, wiem że to nie był żaden dokument, ale nieufnośc pozostała.
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: BWP

Post autor: Milrek »

Mardery nie ponieważ są zbyt stare. Poniżej lata produkcji:
Mardery 1970 - 1975
Warriory od 1986 r.
M2 Bradley dostawy od maja 1981 r.

Nasze Leopardy jeżeli dobrze pamiętam pochodzą z lat 1984 - 1985 r.

P.S. Co do kantów obawiam się, że gdyby poszukać M2 Bradley raczej okazałby się regułą niż wyjątkiem.
Gall Anonim

Post autor: Gall Anonim »

A co z "Marder"2 nie wszedł do produkcji? Wiem że w 1991 rozpocżeto próby poligonowe prototypu.
Milrek
Posty: 230
Rejestracja: 2004-01-30, 19:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Milrek »

Mardera 2 nie produkowano.
Zablokowany