1/2005 MSiO

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tihy

Post autor: Tihy »

ja mam inne pytanie o monitory: tam stoi napisane że wzmocniono je działem 18 cali... to daje w normalnym systemie około 456 mm... Dotychczas byłem przekonany że kaliber większy od 16 cali, czyli 406 miały tylko japońskie Yamato i Musashi, i że nikt inny poza Japońcami takich wielkich armat nie robił...
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

A propo monitorów... Marek co to jest stal niecementowana? nie obłożona cementem? Suszę zęby sorki ale nie mogłem bo mi to też nie dawno wytknięto Mruga 2
Czyżby chodziło o stal "Molibdenium noncemented", w skrócie MNC?:)
Kiedyś sporo naczytałem się i nasłuchałem o wadach i zaletach tej stali...
Parę osób z tego Forum, wie chyba o czym mówię... :D
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Ech... to były czasy... ;)
BTW stal cementowana to to samo co nawęglana... poprawniej jest chyba "naweglana"
Ostatnio zmieniony 2005-02-25, 22:04 przez CIA, łącznie zmieniany 1 raz.
Absolut
KO-wiec
Posty: 396
Rejestracja: 2004-03-07, 22:20

Post autor: Absolut »

Primo pisze: Czyżby chodziło o stal "Molibdenium noncemented", w skrócie MNC?:)
Kiedyś sporo naczytałem się i nasłuchałem o wadach i zaletach tej stali...
Parę osób z tego Forum, wie chyba o czym mówię... :D
Taki, tak.... :P

Mówił o tym wybitny specjalista od metalurgii, wytrzymałości materiałowej i tabelek z błędami... :D

Boska stal A na niebiańskim STS a pod tym niezniszczalny HTS w towarzystwie mocarnego typu (mod.) B... 8)
"I've nothing much to offer
There's nothing much to take
I'm an absolute beginner
But I'm absolutely sane..."
:D
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Furios miał otrzymać dwie takie armaty 18 calowe, w końcu tylko jedną zamontowano. W artykul w starym Morzu poświęconym monitorom typu Lord Clive była ta sprawa opisana, a artykuł był chyba nawet tego samego autora jeśli pamiętam.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Tihy pisze:ja mam inne pytanie o monitory: tam stoi napisane że wzmocniono je działem 18 cali... to daje w normalnym systemie około 456 mm... Dotychczas byłem przekonany że kaliber większy od 16 cali, czyli 406 miały tylko japońskie Yamato i Musashi, i że nikt inny poza Japońcami takich wielkich armat nie robił...
Na pancernikach największe były japońskie. Drugie co do kalibru były chyba HMS Benbow - 16.25" :D

Te armaty 457 mm był pczątkowo na wielkim lekkim krążowniku ( ;) )Furious.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Primo pisze:
A propo monitorów... Marek co to jest stal niecementowana? nie obłożona cementem? Suszę zęby sorki ale nie mogłem bo mi to też nie dawno wytknięto Mruga 2
Czyżby chodziło o stal "Molibdenium noncemented", w skrócie MNC?:)
Kiedyś sporo naczytałem się i nasłuchałem o wadach i zaletach tej stali...
Parę osób z tego Forum, wie chyba o czym mówię... :D
Nope - MNC to stal japońska
Primo
Posty: 68
Rejestracja: 2005-02-08, 17:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Primo »

Wiem o tym, że japońska, a tu chodzi o stal brytyjską...Tak mi się wyrwało.
Sam pamiętasz jakie niegdyś zajadłe dyskusje, się na jej temat toczyły i jak ją ostro krytykowano...
"From the halls of Montezuma to the shores of Tripoli"
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

MiKo pisze:A propo monitorów... Marek co to jest stal niecementowana? nie obłożona cementem? :D sorki ale nie mogłem bo mi to też nie dawno wytknięto ;)

Co do armat w IWM napisałeś że obie pochodzą z Robertsa a nie jest tak jak w linku? (pytam bo może źle napisałem) :

http://acn.waw.pl/bs/ekspozycje/armaty/ ... milles.htm
Akurat obie te rzeczy dopisał mi AMJ.
Ma takie hobby - dorabia autorom wierszówkę ...

Ja napisałem w oryginale stal NC. Pewnie nienajlepiej, ale za to "po mojemu".
O działach 15" w IWM nic nie napisałem.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Andrzeju a fe! ;)
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

http://acn.waw.pl/bs/ekspozycje/armaty/ ... milles.htm

Jakos nigdy wcześniej tego nie widziałem... Ta strona ma jakąś trudna nawigację :)
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Bo to się dopiero "robi" ale nicpoń zrobił falstarta ;)
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Panie Marku T., ja tak w sprawie monitorów... :d

Dlaczego uznałeś, że lepsze będzie trzymanie się brytyjskiego systemu miar? To, że takiego używali projektanci nie jest dla mnie wytłumaczeniem. O ile cale są ok, to już na przykład stopy mnie irytują. Jest to jednostka miary, której wyjątkowo nie lubię i jakoś nie potrafię sobie wyobrazić ile to 300 stóp, w przeciwieństwie do 100 metrów :lol:
Moim zdaniem pozostawienie naszego systemu w niczym by nie zaszkodziło, w końcu MSiO to gazeta dla hobbystów, a nie projektantów.

Z drugiej strony, jeśli patrzeć konsekwentnie, to zamiast KM powinny być użyte SHP. O drobnej różnicy między obiema wielkościami już wspominał CIA.

Choć z drugiej (tzn. już z trzeciej :D) strony, wg mnie, bawienie się w przeliczanie mocy ma zasadność tylko przy dużych jej wartościach.
Iowa ma 212000 shp, u nas podaje się to w KM, a w rzeczywistości będzie to 215000KM (jeśli dobrze pamiętam rozważania CIA :D). Różnica 3000, całkiem spora, warta odnotowania.
Z kolei przy Robertsie, 4800shp to ok. 4868 KM, czyli jak dla mnie różnica, którą można pominąć (lub zaokrąglić, choć zaokrąglenie pewnie szło by w górę).

To tyle. Ogólnie tekst fajny (jak z resztą każdy Marka), ale mam nadzieje, że nie będę musiał w przyszłości siedzieć nad MSiO z kalkulatorem :lol:
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Ja tam stopy zawsze na trzy dziele i po sprawie ;)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

seawolf pisze:Dlaczego uznałeś, że lepsze będzie trzymanie się brytyjskiego systemu miar?
Pisząc złapałem się w pewnym momencie na pewnym dyskomforcie intelektualnym - tłumacząc te wielkości na system metryczny mogłem:
a. przeliczać z dokładnością do milimetra (atak samolotu nastąpił z wysokości 914,4 m - bzdura, bo obserwator z dołu nie był w stanie dokładnie określić wysokości;.
b. świadomie wprowadzić Czytelnika w błąd zaokrąglając do zbliżonych wielkości metrycznych (atak .. z wysokości 1000 m) - wówczas gdyby ktoś chciał porównać artykuł np. z raportem bojowym miałby niezły rebus przeliczając to z powrotem na system angielski;
c. napisać około 1000 metrów - ale to może oznaczać również 1100 m; poza tym wówczas w całym tekście musiałbym wprowadzić przy wszelkich wielkościach słowo OKOŁO - wybuch miny około 458 kg w odległości około 24,3 m od kadłuba spowodował uszkodzenie w odległości około 13,7 m od stewy dziobowej); poza tym równie dobrze mozna napisać ... około 460 kg ... około 24 m ... około 14 m .... A dlaczego nie ... 500 kg ... około 25 m ... . To są tylko wielkości szacunkowe. Ale im bardziej "umetryczniamy" tym bardziej odchodzimy od oryginalnych szacunków ...

I jeszcze jedno: zdarzało się, że wielkość podawana była hasłowo: np. bomba brytyjska 2000lb w rzeczywistości wazyła (bez "ogona") 1896lb, czyli 860 kg.

Żadna z tych opcji mi nie odpowiadała - być może miałem jakąś obstrukcję umysłową i nie znalazłem najlepszego i oczywistego wyjścia.
I dlatego wybrałem wyjście najprostsze.

Emden - też dzielę przez 3. A cale przez 4 (i mnożę przez 100).
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Ja od cali mam inny sposób :D
Pod ręką trzymam kalkulator z Geanta za 2,99.
I tylko razy 25,4 lub podzielić przez 25,4

Tak chyba najprościej :D
ODPOWIEDZ