Nurkowie II RP

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Nurkowie II RP

Post autor: jareksk »

WIadomo - dwa okręty (Nureek I i Nurek II). ALe kto na nich się ćwiczył, jaka była organizacja nurków, plany użycia bojowego, stan liczebny itd. ?
Nurek - plany w CBW, ale nie chcą skopiować :-x Ma je ktoś możę (interesują mnie min. 1:50.
Fax et tuba
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

O ile wiem, to oba NURKI były okrętami związanymi z ratownictwem, a nie z działaniami bojowymi. Trudno więc mówić o planach działalności bojowej, szczególnie, że nurkowie byli klasyczni, ergo przyczepieni rurami do pomp powietrznych, a tym samym słabo mobilni.
W jednym z niedawnych "Modelarzy" był szczegółowy plan NURKA.
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Czy zachowały się listy wyszkolonych nurków. Czy istnieją wykazy prowadzonych prac podwodnych ?
Fax et tuba
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

jareksk pisze:Czy zachowały się listy wyszkolonych nurków. Czy istnieją wykazy prowadzonych prac podwodnych ?
Ostatnio udało mi się (WRESZCIE!!!) zdobyć "Znaczy Kapitan" K. O. Borchardta. Jest tam fragmencik o tym, jak to pewien podporucznik z trałowca bawił się na pokładzie pierścionkiem zaręczynowym i go... utopił.
Niewiele myśląc pod nieobecność starszych oficerów sprowadził NURKA i zlecił 'roboty podwodne' ;) Nic nie znaleźli... Tak to Bałtyk zaślubiony jest dwoma pierścieniami - jednym Hallera, drugim porucznika.
Prawda? Fałsz? Ale historyjka jest niezła :)
Gunship
Posty: 24
Rejestracja: 2005-01-08, 12:34
Lokalizacja: Grotniki
Kontakt:

Post autor: Gunship »

Nurkowie MW napewno brali udział przy budowie portu wojennego w Helu oraz przy budowie portu rybackiego we Władysławowie.

Z tego co kojarzę "czyscili" też Depkę.
ODPOWIEDZ