Archiwum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Archiwum Marynarki Wojennej

Post autor: CIA »

Czy każdy zwykły śmiertelnik może sobie skorzystać z tego archiwum? Chętnie pogrzebałbym sobie w tych papierach :lol: , ale nie wiem czy jest sens jechać na Oksywie - może wpuszczają tam tylko admirałów ;) ?
Dr.
Posty: 171
Rejestracja: 2004-01-22, 13:32

Post autor: Dr. »

Moze pogadalbys z Nalą ? :) ...lub z dobrą krawcową ;)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

:-D ;)
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

CIA pisze::-D ;)
Znam człowieka, który zna człowieka, którego brat tam pracuje. Problem w tym że "mój" człowiek tydzień temu pofrunął do Hiroshimy i będzie bujał się Alaska/Meksyk przez pół roku. A tak na serio to mailnij do rzecznika Walczaka i zwierz się co ci na sercu leży. Obiecywał kiedyś pomagać...
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Z tego co się orientuję to nie wpuszczają każdego kto powie, że chciałby sobie skorzystać z Archiwum. Najlepiej się wylegitymować pisemnym poparciem instytucji na rzecz której zbiera się materiały. Chyba inne zasady obowiązują ludzi którzy szukają informacji o kimś z rodziny, ale o to jak sądzę nie chodzi.
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

fdt pisze:
CIA pisze::-D ;)
Znam człowieka, który zna człowieka, którego brat tam pracuje. Problem w tym że "mój" człowiek tydzień temu pofrunął do Hiroshimy i będzie bujał się Alaska/Meksyk przez pół roku. A tak na serio to mailnij do rzecznika Walczaka i zwierz się co ci na sercu leży. Obiecywał kiedyś pomagać...
No tak - rzecznik Walczak chyba będzie najlepszym wyjściem :)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Arkady pisze:Z tego co się orientuję to nie wpuszczają każdego kto powie, że chciałby sobie skorzystać z Archiwum. Najlepiej się wylegitymować pisemnym poparciem instytucji na rzecz której zbiera się materiały. Chyba inne zasady obowiązują ludzi którzy szukają informacji o kimś z rodziny, ale o to jak sądzę nie chodzi.
Właściwie to chciałbym na początek zobaczyć czym oni w ogóle dysponują...
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Jako że znam Archiwum MW od lat przekażę garść informacji.
Wszystkie archiwa działają na mocy ustawy, rozporządzeń, regulaminów itp.
Archiwa wojskowe są archiwami specjalnymi i mają specjalne regulaminy.
Z Archiwum MW można korzystać po otrzymaniu zgody od kierownika Archwium na naszą pisemną prośbę.
Jeśli kierownić się zgodzi można uzyskać dostęp do teczek jawnych, starszych niz 30 lat, po uzasadnieniu celu poszukiwań.
W praktyce można korzystać z jawnych dokumentów wytworzonych przed 31.12.1973 roku.
Z niejawnych można korzystać gdy ma się certyfikat bezpieczeństwa.
Z nowszych niż 30 lat gdy wykorzystuje się je np. do celów służbowych w WP.
Najważniejsze jest uzasadnienie. Nie można napisać że się po prostu interesujemy MW. Należy napisać konkretnie czym (czyli z jakich zespołów chcemy korzystać) i w jakim celu. Jesli nie ma się własnych publikacji warto mieć pismo polecajace od jakiegoś wydawnictwa/redacji. Z regóły w większości przypadków jeśli napiszesz prośbę motywując że piszesz o bateriach artylerii stałej - dostaniesz zgodę tylko na zespoły tego dotyczące.
Otrzymanie szerszej zgody jest już trudniejsze i zapewniam że trzeba wieloletnich znajomości, publikacji itd. aby ją otrzymać.
Jeśli ktoś jest poważnie tym zainteresowany służę pomocą - konsultacjami jak podejść do sprawy aby nie spalić podejścia.
Mam wieloletnie doświadczenie i stosunkowo dużą swobodę w poruszaniu sie po zasobach Archiwum MW. Moim jedynym problemem jest czas działania Archiwum: 8-14 z półgodzinną przerwą. Aby poszukać czegoś muszę brać urlop i to jest problem, a realnie jest do wykorzystania dziennie 5.5 godziny minus wyszukanie teczek.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

I jeszcze jedna ważna informacja. W Archwium MW w Gdyni znajdują się dokumenty o PMW od 1945 roku. Dokumenty o PMW do 1939 roku znajduja się w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

jarku, rozumiem ze 1939-45 to tylko u sikorskiego w londynie?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Generalnie tak. Adm. Łukasik przygotował nową siedzibę Archiwum MW w Gdyni pod przewiezienie tych materiałów z W.Brytanii (wcześniej było w Wejherowie w strasznych warunkach lokalowych). Teraz jest bardzo nowoczesne i wygodne (chyba najnowocześniejsze w WP). Niestety sprawa sprowadzenia dokumentów PMW z W.Brytanii na razie utknęła. Nie wiem czy nowy dca MW będzie się tym interesował.
Wiem że w Polsce jest sporo kserokopii akt z W.Brytanii sprowadzonych przez oficerów-historyków PMW ale nie wiem czy są one gdzieś dostępne czy sa ich prywatną własnością. Trzeba by zapytać się kmdr. Sławka Kudelę dyrektora Muzeum MW - moze on coś wie lub Marka T. Ja generalnie w swoich poszukiwaniach koncentruje się na PMW po 1945 roku, choc zbieram wszystko od bitwy pod Oliwą. W Oliwie mieszkałem od urodzenia i dlatego mam sentyment do bitwy - choć odbyła się ona stosunkowo daleko od Oliwy, a pokój podpisano w klasztorze cysterców - moim kościele parafialnym. I jak mam nie interesować się PMW ?
Ostatnio zmieniony 2004-03-06, 07:11 przez Jarek C., łącznie zmieniany 1 raz.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

pomyłka przepraszam
Ostatnio zmieniony 2004-03-06, 07:08 przez Jarek C., łącznie zmieniany 1 raz.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

jeszcze jedna pomyłka przepraszam.
Ostatnio zmieniony 2004-03-06, 07:09 przez Jarek C., łącznie zmieniany 1 raz.
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Jarek C. pisze:Moim jedynym problemem jest czas działania Archiwum: 8-14 z półgodzinną przerwą. Aby poszukać czegoś muszę brać urlop i to jest problem, a realnie jest do wykorzystania dziennie 5.5 godziny minus wyszukanie teczek.
Ponoć "eksperymentalnie" we wtorki jest czynne do 18, ale nie wiem czy to się utrzyma dłużej.
dakoblue
Posty: 1560
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

to jak ktos kiedys napisal o muzeach tylko z nazwy
to archiwum jest tak otwarte dla czytelnikow ze hoho
trzeba brac urlop zeby cos tam przejrzec
zaloze sie ze maly procent materialow byl wykorzystywany a reszte czeka zniszczenie i zapomnienie
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Czy można dostać jakieś bliższe namiary na adres archiwum w Warszawie?
Może miałbym szansę odnaleźć tam dane mojego ojca, który służył na niszczycielu „Wicher”
ODPOWIEDZ