POLSKIE INTERESY na PACYFIKU

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

POLSKIE INTERESY na PACYFIKU

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

Chciałbym tu tylko przypomnieć- dawno to było-

że poprzez ONZ Polsce przydzielono spory kawałek dna Pacyfiku do wyłącznej eksploatacji.

I co, coś ttam się dzieje?

Konkretnie -chodzi o eksploatację tzw. Konkrecji polimetalicznych

samoistnie powstających złóż metali głównie manganu i innych cennych metali. Tak zwane buły miały być odławiane metodami przemysłowymi.
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Działka Interoceanmetalu?
Chłopiec_zPlacu_Broni
Posty: 70
Rejestracja: 2005-09-12, 14:59
Lokalizacja: lublin

Post autor: Chłopiec_zPlacu_Broni »

Emden pisze:Działka Interoceanmetalu?

dokładnie nie pamiętam :?

ale w dawnym MORZU - jak zapewne pamiętasz :) ? była seria artykułów opisująych dobrodziejstwa płynące z przydziału takiej działki.

korzystając z nowych możliwości Internetu chcę on line :-) zapytać

może ktoś wie?- może podyskutować warto? czy to były darowane Niderlandy?
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

http://www.iom.gov.pl/welcome.htm
Nie mam pojecia kiedy byla ostatnia aktualizacja...
krzysiek

Post autor: krzysiek »

Czy to nie te właśnie konkrecje metaliczne miał oficjalnie wydobywać Glomar Explorer?
Adam
Posty: 1745
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Emden pisze:http://www.iom.gov.pl/welcome.htm
Nie mam pojecia kiedy byla ostatnia aktualizacja...
Całkiem niedawno
Firma w każdym razie istnieje i działa. Jak na swoje środki i możliwości całkiem aktywnie. Jest to ciągle organizacja międzyrządowa, skupiająca państwa należące do tzw demoludów. Centrala jest w Szczecinie, aktywnie działają też Rosjanie i Czesi (ale nie tylko). Ci drudzy głównie na polu metalurgii (czyli co można wytopic z konkrecji ;)
W zależności od realizowanych badań organizują mniejsze lub większe zespoły badawcze, kilka lat temu była w Szczecinie duża i ważna konferencja międzynarodowa itd. Poza tym regularnie organizują rejsy badawcze. Jeszcze niedawno samodzielne, na rosyjskich statkach Yuzmorgeologiya i Professor Logachev, a obecnie po zakończeniu realizowanych wóczas projektów, wspólnie z Rosjanami i Chińczykami.
A najważniejsze jest to, że organizacja mam status tzw inwestora pionierskiego i prawa do sporej działki. Jak na razie nikt na świecie jeszcze przemysłowo konkrecji nie eksploatuje, bo jeszcze się nie opłaca, ale kto wie...
Więcej na stronie...
ODPOWIEDZ