Strona 1 z 1

caly dzien filmów o Gdyni, w tym o porcie, stoczni, etc.

: 2006-02-08, 16:17
autor: polsteam
na kanale Kino Polska dostępnym na platformie Canal+, Polsatu Cyfrowego i dla abonentów Multimedia oraz UPC (dodatkowe pakiety).

w piatek...



wiele ciekawych rzeczy zarowno dla marwojowcow, jak i dla zainteresowanych historia polskiej floty handlowej i portu w Gdyni


prawie calodzienny blok programowy poswiecony Gdyni


filmy fabularne i dokumentalne...



ponizej program (moj wybor), a ja mam jeszcze pytanie - czy ktos pamieta, jaki tytul mial film, na ktorym widac bylo obrazki z portu w Szczecinie...
takze statki w budowie w Stoczni Szczecinskiej (m.in. z serii "Kolejarzy")..

wystepowali w tym filmie np. Maklakiewicz, a prawdopodobnie takze (o ile dobrze pamietam) Cybulski..

Maklakiewicz z kims stal (czasami w deszczu) na nabrzezu i opowiadali sobie historyjki... ktore byly jakby oddzielnymi nowelami filmowymi...
- o ile dobrze pamietam...

byly tez obrazki z jakiegos rejsu statku handlowego (chyba z linni afrykanskiej - wtedy PZM-u)...





W piątek 10 lutego całodzienna filmowa podróż po Gdyni - znanej i nieznanej.

Gdyni z pierwszych lat jej istnienia, z czasu wojny i powojennej odbudowy.

Gdyni z okresu małej stabilizacji oraz wielkich politycznych wydarzeń.

Fascynująca fabularno-dokumentalna wyprawa będzie przeplatana opowieściami artystów, historyków, dziennikarzy i gospodarzy Gdyni.





przy tytulach niektorych programow podany jest czas trwania w minutach




BLOK PROGRAMOWY POSWIECONY GDYNI od 9:55


Miasto moje - Od wioski do miasta


Goście: Małgorzata Sokołowska, Marek Stępa, Robert Hirsch, Dagmara Płaza-Opacka, Jerzy Zając, Sławomir Kitowski
Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała prawo dostępu do morza – bez portu... Sejm niepodległej Polski zdecydował więc w 1922 roku o budowie własnego portu wojennego i handlowego. W zawrotnym tempie w miejscu rybackiej wsi Gdynia wyrosło prężne miasto. Polskie okno na świat. Zapraszamy na dokumentalne zapisy pierwszych lat budowy i na portrety ludzi, dzięki którym ta bezprecedensowa inwestycja stała się wielkim sukcesem. W seansie również film Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku – „Rapsodia Bałtyku”, którego akcja toczy się w eskadrze wodnopłatowców marynarki wojennej w Gdyni. Film wstępem opatrzy wybitny znawca kina przedwojennego Stanisław Janicki.



9:55

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na Dzień Gdyni 1'



10:17

Polska na morzu 1977, reż. Jan Riesser, 10'
W 1922 roku sejm niepodległej Polski, która na mocy Traktatu Wersalskiego otrzymała prawo dostępu do morza, ale bez Gdańska, podjął decyzję o budowie własnego portu przy rybackiej wsi Gdynia. Po 4 latach, w roku 1926, Gdynia uzyskała prawa miejskie. W tym też roku tekę ministra przemysłu i handlu objął znakomity organizator inż. Eugeniusz Kwiatkowski, dzięki któremu prace przy budowie miasta i portu ruszyły pełną parą: w ciągu kolejnych siedmiu lat zdolność przeładunkowa portu Gdynia przewyższyła zdolności portu w Gdańsku. Polska zapewniła sobie "okno na świat".



10:28

U narodzin nowoczesności 1984, reż. Sergiusz Sprudin, 16'
Sylwetka Eugeniusza Kwiatkowskiego, polityka i działacza międzywojennego, ministra przemysłu i handlu w latach 1926-1930.



10:44

Szkoła morska 1960, reż. Marian Ussorowski, 18'
Historia Szkoły Morskiej w Gdyni.



11:02

Mariusz Zaruski. Żeglarz - taternik 1984, reż. Edward Pałczyński, wyst. Mariusz Zaruski, 16'
Film poświęcony generałowi Zaruskiemu, legendzie polskiego żeglarstwa i taternictwa. Znakomity żeglarz, współtwórca polskiego Jachtklubu, był również miłośnikiem i popularyzatorem Tatr. Mariusz Zaruski stworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, był także cenionym wychowawcą młodzieży. Zmarł w roku 1941 w więzieniu NKWD w Chersoniu.



11:25

Rapsodia Bałtyku 1935, reż. Leonard Buczkowski, wyst. Maria Bogda, Barbara Orwid, Adam Brodzisz, Mieczysław Cybulski, 81'
Młodzi oficerowie marynarki Wojennej: Zygmunt i Adam - nierozłączni przyjaciele. Przypadek sprawi, że Adam, nieświadom sytuacji, pokocha narzeczoną przyjaciela - Ewę. Kiedy sprawa wyjdzie na jaw, usunie się w imię honoru i przyjaźni. Wyjedzie na kontrakt do Francji. Po powrocie odnajdzie w domu Zygmunta całą dawną serdeczność, a w osobie jego siostry Janki - nową miłość. Jednak niewygasła namiętność Ewy zburzy ten porządek i nada wydarzeniom dramatyczny bieg.


12:55 Miasto moje - Czas wojny

Komentarz: Grzegorz Pieńkowski
II wojna światowa. Zanim kompletnemu zniszczeniu uległ gdyński port i stocznia, Niemcy zdążyli tu w 1943 roku nakręcić propagandowy film fabularny "Titanic". W tym samym czasie Polacy na Zachodzie kręcili filmy prezentujące niemiecką agresję i walkę polskiego żołnierza na frontach II wojny światowej. W Kinie Polska film dokumentalny Eugeniusza Cękalskiego "This is Poland" z 1941 roku i fabularny "Titanic" z roku 1943. O historii powstania obydwóch filmów opowie Grzegorz Pieńkowski z Filmoteki Narodowej.



13:04

This is Poland 1941, reż. Eugeniusz Cękalski, 20'
Film został nakręcony przez Eugeniusza Cękalskiego, reżysera, który podczas wojny kierował działem filmowym Polskiego Ośrodka Informacyjnego w Londynie i Nowym Jorku. Zrealizował ponad 20 filmów propagandowych w kilku wersjach językowych. Jednym z nich był ukończony w październiku 1940 r. film "This is Poland". Część pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej - folklor, kulturę, rozwijający się przemysł i port gdyński. Część druga przedstawia agresję hitlerowską i bohaterskie walki żołnierza polskiego na różnych frontach. W filmie wykorzystano m.in. kroniki wojenne, fragmenty zachowanych w Londynie przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię.



13:33

Titanic 1943, reż. Werner Klingler, Herbert Selpin, wyst. Sybille Schmitz, Hanz Nielsen, Kirsten Heiberg, 83'
II wojna światowa. Zanim kompletnemu zniszczeniu uległ gdyński port i stocznia, Niemcy zdążyli tu w 1943 roku nakręcić propagandowy film fabularny "Titanic", w założeniu skrajnie antybrytyjski. Film rzeczywiście okazał się antybrytyjski, ale z uwagi na dramatyzm i grozę wielu scen nie został dopuszczony na ekrany, żeby nie obniżać morale niemieckiej ludności cywilnej. Emitowano go natomiast na terytoriach okupowanych - aż do końca wojny. W Kinie Polska nie lada gratka dla kinomanów: "Titanic" Herberta Selpina i Wernera Klinglera.



15:05 Miasto moje - Czas odbudowy

Gość: Kazimierz Kalkowski
Lata 40. i 50. Rosną nowe kadry, które trzeba wyszkolić i wychować w duchu tamtego czasu. A jak radziła sobie w tych trudnych powojennych i stalinowskich czasach Gdynia? W Kinie Polska propagandowy film Jana Fethkego „Załoga” z 1951 roku i filmy dokumentalne o najsłynniejszych polskich statkach i żaglowcach.



15:05

ORP Błyskawica 1965, reż. Bogdan Wielecki, 10'
Dzieje jednego z najsłynniejszych polskich okrętów wojennych. ORP Błyskawica brał udział w licznych akcjach bojowych w czasie II wojny światowej, osłaniał konwoje alianckie i niszczył niemieckie łodzie podwodne. Po wojnie pływał do roku 1967, kiedy to po wybuchu kotła, który spowodował śmierć 7 marynarzy, przeznaczono go do stacjonarnej obrony przeciwlotniczej. W roku 1976 wyremontowana "Błyskawica" została przekształcona w okręt-muzeum. Dziś stoi przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.



15:17

Tak w każdym porcie 1947, reż. Kazimierz Czyński, 21'
Historia statku handlowego zawijającego do portu w Gdyni.



15:38

Historia jednego przeładunku 1955, reż. Jerzy Jaraczewski, 12'
Reportaż o pracy dokerów w porcie Gdyńskim.



15:51

Załoga propagandowy, 1951, reż. Jan Fethke, wyst. Ryszard Piekarski, Zdzisław Skowroński, Bogdan Ejmont, Tadeusz Łomnicki, 91'
Film przygodowy w duchu patetycznego socrealizmu. Rzecz dzieje się wśród adeptów Szkoły Morskiej - wokół ich studiów i pierwszego, egzaminacyjnego rejsu "Darem Pomorza". Adeptom zdarzają się błędy i potknięcia, ale po wyznaniu win i okazaniu skruchy kolektyw daje szansę. Nawet zatwardziały wrzód na zdrowym socjalistycznym ciele - nieuk i oszust Antoni - przejdzie w końcu duchową przemianę, gdy jego nieuctwo omal nie popchnie "Daru Pomorza" na skały. A na końcu i tak okaże się, że najgorszym wrogiem jest amerykański imperializm. Smakowity kąsek z epoki wczesnych lat 50., a do tego wartka akcja i dużo dobrych "morskich" zdjęć.



17:23

Szkoła 1963, reż. Sergiusz Sprudin, 12'
Film ukazuje pracowity dzień załogi "Daru Pomorza". Żaglowiec powstał w 1909 roku w Hamburgu jako statek szkolny Niemieckiej Marynarki Handlowej, w roku 1929 został zakupiony przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej odbył 102 rejsy szkolne, a w latach 70. zdobywał czołowe pozycje w regatach międzynarodowych.



17:35

Stefan i Batory 1969, reż. Sergiusz Sprudin, 9'
Bohaterami filmu są dwa statki: zbudowany w roku 1936 M/S "Batory", polski statek pasażerski, nazywany także Lucky Ship (statek-szczęściarz). Był dumą Polski, łącznikiem między Starym Krajem i amerykańską Polonią. W czas pokoju przewoził pasażerów, podczas wojny stanął do służby w konwojach. Po wojnie jeszcze niemal ćwierć wieku pływał na liniach atlantyckich, by dokonać żywota w roku 1971. Zastąpił go wówczas jego imiennik TS/S "Stefan Batory".



17:45

Powrót statku 1963, reż. Marian Marzyński, 15'
Do Gdyni wraca M/S Batory, na jego pokładzie znajdują się Polacy, którzy opuścili ojczyznę wiele lat temu. Teraz z utęsknieniem, ale i z obawami czekają na spotkanie z dawno niewidzianymi bliskimi. Reportaż Mariana Marzyńskiego nagrodzono m.in. Złotym Smokiem na festiwalu w Krakowie.



18:00
Pożegnanie z ojczyzną 1964, reż. Marian Marzyński, 16'
Film pokazuje pożegnanie Polonii amerykańskiej w porcie gdyńskim.



18:43

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek 8'



18:50 Miasto moje - Gdynia pracuje i bawi się

Lata 1955-1956. Rodzi się i rozwija hasło: "Coś by trzeba". O tych szalonych odwilżowych czasach opowiedzą: jeden z nestorów polskiego jazzu Przemysław Dyakowski oraz satyryk, aktor i reżyser Jacek Fedorowicz, który swoją karierę zaczynał w studenckim teatrzyku „Bim-Bom”. Natomiast podpora „Bim-Bomu” Zbigniew Cybulski pokaże się nam jako nurek w filmie sensacyjnym z roku 1956 – „Wraki” Ewy i Czesława Petelskich.



18:50

Rozmowa: Jacek Fedorowicz, Przemysław Dyakowski 2006, 14'



19:07

Wraki psychologiczny, 1956, reż. Ewa i Czesław Petelscy, wyst. Zbigniew Józefowicz, Zbigniew Cybulski, Urszula Modrzyńska, Jadwiga Prolińska, 75'
Rozgrywający się w środowisku morskich nurków sensacyjny dramat psychologiczny. Antoni zostaje oskarżony o spowodowanie wypadku podczas akcji wydobywania wraku, na skutek czego Rafał, jego rywal do serca Teresy, omal nie stracił życia. Oskarżenie okazuje się bezpodstawne i obaj przyjaciele wspólnie podejmują pracę.



20:22
Wodujemy nowe statki 1956, reż. Stanisław Możdżeński, 7'
Film o pracy stoczni okrętowej.



20:50

Ostatni kurs kryminalny, 1963, reż. Jan Batory, wyst. Barbara Rylska, Magdalena Sokołowska, Stanisław Mikulski, Wieńczysław Gliński, 90'
W okolicach Trójmiasta powtarzają się tajemnicze morderstwa taksówkarzy. Stróżom prawa udaje się wpaść na trop, który wiedzie do piosenkarki występującej w nocnych lokalach. Okazuje się, że taksówkarze byli świadkami zbrodniczego procederu: dyrektorzy wielkich przedsiębiorstw, którym pali się grunt pod nogami z powodu dokonanych nadużyć, są zwabiani w pułapkę: obiecuje im się umożliwienie ucieczki za granicę, po czym po zainkasowaniu pokaźnych sum - morduje. Klasyczny kryminał na podstawie scenariusza Joe Alexa.



22:57

Gdynia 72 1972, reż. Sergiusz Sprudin, 15'
Gdynia w roku 1972, po pierwszym roku rządów ekipy Edwarda Gierka, kilkanaście miesięcy po grudniowej tragedii.



23:13

Szukając wiatru 1976, reż. Sergiusz Sprudin, 17'
Reportaż z Atlantyckich Regat Żaglowców Szkolnych. Zmagania z morzem widziane z pokładu "Daru Pomorza".



23:30

Czekaj na mnie 1979, reż. Grażyna Bryżuk, 14'
Opowieść o życiu żon marynarzy



0:07

Kronika III Pielgrzymki 1987, 40'
Spotkanie z ludźmi morza. Rejestracja homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II 11 czerwca 1987 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni.



1:53

Czas Gdyni 1988, reż. Wojciech Jankowski, 31'
Historia Gdyni - od roku 1362, gdy po raz pierwszy trafiła do ksiąg kościelnych - aż po wiek XXI.



2:24

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek żegna 2'