ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

:czytaj:

Czas wrócić do naszej "Błyskotki". Okazją jest nowa książka z cyklu wydanie specjalne Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia. Opisany jest tu:

viewtopic.php?f=23&t=6786&p=184848#p184848

Mam nadzieję, że sprosta oczekiwaniom.

Autorami są Maciej Tomaszewski i Andrzej Ciszewski

:aniol:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

No i po remoncie. Jeszcze tylko kosmetyka (wiele elementów nie zostało zamontowanych) i można działać w nowym sezonie wystawienniczym.

Obrazek
Więcej ujęć
https://wiekdwudziesty.pl/orp-blyskawic ... z-remontu/
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Piękna fotka
W weekend będę w Gdyni i obejrzę osobiście.

To jest kamuflaż Admiralty Dark Disruptive z 1942 r. (ze strony 95 książki pozycja górna) kiedy to Błyskawica działała na Morzu Śródziemnym. Dla niewtajemniczonych w dniach 11 i 12 listopada Błyskawica uczestniczyła w najkrwawszych w swej historii zajściach na redzie afrykańskiego portu Bougie i współczesna załoga Okrętu Muzeum chciała do tego nawiązać. Było to podczas przeprowadzonej w dniach 8–16 listopada 1942 operacji Torch, czyli desantu i zajęciu przez aliantów północno-zachodniej Afryki. 12 listopada Błyskawica była wielokrotnie atakowana prze lotnictwo wroga. Ataki następowały fala za falą a za cel obrano właśnie nasz okręt. Dowodzony przez kmdr ppor. Ludwika Lichodziejewskiego okręt skutecznie odpierał kolejne ataki. Miejsca rannych artylerzystów zajmowali kolejno inni członkowie załogi a pokład spływał krwią. Mimo to na naszym "lucky ship" zabitych jak na poniesione szkody było wyjątkowo mało. Zginęło na miejscu dwóch polskich marynarzy i jeden brytyjski sygnalista, którzy zostali we wspólnej ceremonii pochowani w morzu. Później w szpitalu zmarł jeszcze jeden marynarz. Rannych było natomiast niebywale dużo, bo aż 42 marynarzy i w tej sytuacji aż dziw bierze, kto zajął miejsca najbardziej eksponowanych na rany artylerzystów, gdyż rannych została lub zginęła około 1/5 załogi i to głównie na pokładach. Polskie raporty świadczą o ogromnych szkodach i np. w samym kominie było 17 dziur, ale brytyjski korespondent wojenny (czyli niejako bezstronny) informował o tym, że na okręcie naliczono "ponad dwieście dziur". Okręt był więc prawdziwie poszatkowany odłamkami. Aż dziw bierze, że straty w zabitych, choć zawsze bolesne nie były tak znaczne. Po remoncie Błyskawicę przemalowano na kamuflaż w jakim okręt muzeum występował dotychczas (czyli przed obecnym remontem był to Admiralty Disruptive Light ze strony 95 książki pozycja dolna).
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Od jutra zwiedzanie a tymczasem szersza relacja z holowania :)
Obrazek

http://odwaszegofotokorespondenta.blogs ... oczni.html
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marek-1969 »

Błyskawica była atakowana przez samoloty wroga .Francuskie.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

Marek-1969 pisze: 2021-07-08, 16:18 Błyskawica była atakowana przez samoloty wroga .Francuskie.
:o ... myślę, że to były samoloty arabskie.

szafran pisze: 2021-07-07, 22:57 Od jutra zwiedzanie a tymczasem szersza relacja z holowania :)
Zacne fotki dzięki

A przy okazji takie fajne pocztówki dostałem od dowódcy 3FO kontradmirała Jurkowlańca podczas wizyty w dowództwie i porcie na Oksywiu.

DSC05448a.jpg
DSC05448a.jpg (137.24 KiB) Przejrzano 4276 razy
:faja:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

m_k pisze: 2021-07-09, 20:12
Marek-1969 pisze: 2021-07-08, 16:18 Błyskawica była atakowana przez samoloty wroga .Francuskie.
:o ... myślę, że to były samoloty arabskie.

szafran pisze: 2021-07-07, 22:57 Od jutra zwiedzanie a tymczasem szersza relacja z holowania :)
Zacne fotki dzięki

A przy okazji takie fajne pocztówki dostałem od dowódcy 3FO kontradmirała Jurkowlańca podczas wizyty w dowództwie i porcie na Oksywiu.

:faja:
OK. Nikt nie odpowiedział przez tydzień to napiszę o co chodzi. Jak znawcy zapewne rozpoznali pocztówki leżą na kopiach dokumentów z Polish Institute and Sikorski Museum. W dokumetach tych jest między innymi relacja kmdr Lichodziejewskiego z wydarzeń z 12 listopada 1942 r. Zapiski jak z dziennika okrętowego z dokładną godziną i minutami. Dzień zaczął się o 6:40 atakiem 5 samolotów torpedowych. Później nieustannie wymieniane są samoloty typu Ju-88. Nie ma w dokumentach nic o atakach samolotów francuskich ani "arabskich". Nie rozumiem tego dążenia do zdyskredytowania polskich osiągnięć. Czy ktoś ma z tego satysfakcję?

:?:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Maciek ale wiesz, że dokumenty z BŁYSKAWICY są dostępne online i nic nie trzeba zamawiać?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

crolick pisze: 2021-07-15, 20:21 Maciek ale wiesz, że dokumenty z BŁYSKAWICY są dostępne online i nic nie trzeba zamawiać?
Upsss....

Starej daty jestem i stare zbiory. Dasz link na priv?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

WOW i na nic innego mnie nie stać

Ale PS jak widzę to nie są wszystkie dokumenty a raczej wybrany zbiór

:(

Drugie PS
Dlaczego wybrane przeze mnie dokumenty nie otwierają się? Mam przestarzały komputer? Inne?

Trzecie PS
Z takiego zbioru nie da się korzystać
Wy te z macie ten problem?
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Wojciech Łabuć »

Nie da się otworzyć linków do dokumentów. Dla pewności sprawdziłem inne katalogi i nie otwierają się. Czasem tylko inny błąd wyskoczy.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: crolick »

Aa faktycznie SharePoint in padł. Trzeba co jakiś czas sprawdzać, bo to się pojawia.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Wojciech Łabuć »

Jak rekin, który poczuł krew będę kąsał od czasu do czasu :D Dzięki za linka.
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

:oops:
Przy okazji tak nieśmiało pochwalę się bardzo miłą pamiątką a związaną z tematem ORP Błyskawica, którą otrzymałem od kontradmirała Mirosława Jurkowlańca podczas wizyty w bazie na Oksywiu i w dowództwie 3FO.
:aniol:
RK_2.jpg
RK_2.jpg (132.62 KiB) Przejrzano 4058 razy
RK_3.jpg
RK_3.jpg (107.75 KiB) Przejrzano 4058 razy
RK_4.jpg
RK_4.jpg (125.95 KiB) Przejrzano 4058 razy
RK_5.jpg
RK_5.jpg (157.84 KiB) Przejrzano 4058 razy
Bardzo dziękuje.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: m_k »

:(

Przyznam, że zadziwia mnie zupełna bierność w sprawach morskich i brak nacisku na decydentów.

Czy już za przeproszeniem tutejsi forumowicze "położyli laskę" na przyszłość MW?

Forum pada i niedługo stanie się forum lotniczym.

Robimy coś z tym, czy MW jest już tworem przestarzałym?

Napiszcie co jest grane, że takie "milczenie owiec"?

Za dwa tygodnie spotkam się z kilkoma admirałami. Co ja mam im powiedzieć skoro tu zupełny brak zainteresowania?

Cześć?

:(
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ