Czy jest to może ORP Wicher ?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

ObltzS
Posty: 197
Rejestracja: 2007-01-01, 21:05

Czy jest to może ORP Wicher ?

Post autor: ObltzS »

Witam !
U-995 po przekazaniu do służby 16.09.1943 był początkowo skierowany do 5 flotylli szkolnej [5 Unterseebootsflottille Ausbildungsflottille] w Kiel, gdzie odbywał szkolenia na Bałtyku. W ramach rejsów szkoleniowych zawitał prawdopodobnie także do Gdyni i Gadńska, gdzie mieściły się 4 szkolne flotylle U-Bootów [Gdańsk : 8 Unterseebootsflottille Ausbildungsflottille 02.1942 - 01.1945 oraz 23 Unterseebootsflottille Ausbildungsflottille 08.1943 - 03.1945; Gdynia : 22 Unterseebootsflottille Ausbildungsflottille 01.1941 - 02.1945 oraz 27 Unterseebootsflottille Ausbildungsflottille 01.1940 - 03.1945]. Z powodu dużej ilości przebywających w tych portach U-Bootów częstą praktyką było kierowanie ich do portu w Helu [wspomina o tym w swej książce H. Werner, Żelazne trumny, FINNA, Gdańsk, 2002]. Poniższe zdjęcie przedstawia U-995 cumującego w Helu - ale oryginalny podpis tego zdjęcia brzmi :

U 995 (außen liegend) Weihnachten 1943 im Hafen von Hela.
Im Hintergrund ein auf Grund liegendes polnisches Kriegsschiff.

Co można przetłumaczyć jako :
U 995 [po stronie zewnętrznej] w święta Bożego Narodzenia 1943 r. w porcie Hel.
W tle osiadły na dnie basenu portowego polski okręt wojenny.

Czy wiadomo o jakim polskim okręcie mowa [może ORP Wicher ?] ? - zdjęcie jest niestety niezbyt wyraźne [przynajmniej dalszy plan].

Oto owe zdjęcie :
Obrazek

i adres strony :
http://www.marinepage.de/
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

To nie może być "Wicher".
Jestem zdania, że to "Bałtyk", ale nie wygląda na osiadły na dnie.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

ewidentnie na tym malutkim zdjęciu tu zaprezentowanym widać Wichra!
Szkoda, że kolega Oberleutnant zur See nie daje kompletnych linków, tylko odsyła do strony głównej (przypomina to trochę pracę reklamową, ale może się mylę) ;)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Adler
Posty: 29
Rejestracja: 2004-06-09, 20:44
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Adler »

Stawiam jednak na "Wichra" ta sama fotografia tylko w lepszej jakosci znajduje sie w ksiazce Eckarda Wetzela odotyczacej historii U 995 niestety nie posiadam skanera zeby ja przedstawic ,oprocz niej znajduje sie jeszcze jedeno ciekawe ujecie osiadlego okretu za falochronem portu Hel.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

To jest nie możliwe, żeby na tej fotce był "Wicher". Nawet wysokość kominów i ich rozstawienie jest inne. Na "Wichrze" ich wysokość malała w stronę rufy i były bardziej zgrupowane. Nie widać obniżenia kadłuba, ale..... jak "Wicher", to "Wicher" :wink:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

No Bałtyk to nie jest na 100%.

Co do Wichra - co prawda nadbudówka jest coś nie teges, ale wyrzutnie torped i ustawienie kominów wskazuje jednoznacznie na podejrzanego.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Ja napisałem, że jestem zdania, że to może być "Bałtyk", a nie, że zdecydowanie nim jest.
No i jeszcze może od tej strony. Kiedy Niemcy podniesli "Wichra" i osadzili go na mieliźnie w Zatoce. To zdjęcie zrobiono pod koniec grudnia 1943 roku.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ObltzS
Posty: 197
Rejestracja: 2007-01-01, 21:05

Czy jest to może ORP Wicher ?

Post autor: ObltzS »

Witam !
Dziękuję za odpowiedzi. Problem ze stroną marinepage.de jest taki, że każdy jej temat [lub poszczególna strona] ma zawsze taki sam adres i stąd konieczność jej przeszukiwania.
Może Kol. Adler będzie miał możliwość zeskanowania owego zdjęcia i wstawienia go do postu - zdecydowana jego lepsza jakość z pewnością pozwoliłaby na lepsze porównaie szczegółów a tym samym zdecydowane pewniejszą identyfikację polskiego okrętu.
Drugą rozsądną "ścieżkę" prowadzącą do rozwikłania owej zagadki byłoby przyjęcie toku zaproponowanego przez Kol. RyszardaL - czy jest możliwe w oparciu o wiedzę Kolegów z FOW ustalenie, jakie polskie okręty wojenne pozostawały jeszcze na terenie portu wojennego Hel do końca 1943 r. - wówczas drogą eliminacji możnabyłoby zawęzić listę owych jednostek być może do tej właściwej, którą przedstawia owa niewyraźna fotografia, która sama w sobie może stanowić swego rodzaju rarytas, ale z pewnością do swoich własnych kolekcji i zbiorów nadawałaby się ta wyraźniejsza, o której pisał Kol. Adler - zatem liczymy na pomoc Kolegi Adlera.
Adler
Posty: 29
Rejestracja: 2004-06-09, 20:44
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Adler »

Pomoglbym z checia ale w tej chwili pomieszkuje za granica i najblizsza okazja do skanow to kwiecien /zawitam w kraju/ ale moze ktos z forumowiczow ma ja w swoich zasobach i dysponuje skanerem.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Dobrze by było mieć większe zdjęcie, bo i mnie samego wciągnęło rozwiązanie tej zagadki. Albo ulegam jakimś złudzeniom, albo to nie "Wicher". Może w między czasie ktoś zechce napisać, datę osadzenia "Wichra" na mieliźnie. Port jest malutki, okręt wydaje się być duży... :?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

nic innego francuskiej budowy tam nie mogło się znaleźć w 1943 roku, a ta fota obala mit, że Wicher nie był wydobyty, bo ewidentnie stoi na stępce i być może nawet ma pływalność :) Oberleutnant zur See dzięki, dla mnie to wyjątkowo wielka frajda!!!
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Hmm.
Bałtyk odpada, rozstaw kominów nie pasuje (miał 2 bliżej dziobu, trzeci był oddalony od nich znacznie w kierunku rufy; na tym zdjęciu kolejność jest odwrotna, taka "wichrowa" :D).
Ktoś zarzucił, że kominy Wichra skracały się w kierunku rufy, owszem tak było. Na zdjęciu są równe mniej więcej, co może być np. efektem zanurzenia dziobu...
Ale, ale, moja hipoteza jest ciut inna. Dziwne jest, że w.t. są mniej więcej na poziomie pokładu dziobowego, a były niżej przecież. Wygląda to tak, jakby okręt był złamany między 1 i 2 kominem. Część rufowa (niebieska) wygląda jakby była odsunięta w głąb od dziobowej i pod innym kątem, może to dało złudzenie wyższego położenia w.t. i równych kominów?
Problem w tym, że nie wiem, czy kadłub Wichra był przełamany kiedyś??? Jak nie to post można skasować :D .
ObrazekObrazek

Tak czy siak myślę, że to Wicher, bo co jeszcze 3-kominowego było na Bałtyku wtedy? i to o tak podobnej sylwetce.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Podobne ujęcia Wichra wiele wyjaśniają:
Obrazek
Obrazek
wystarczy, że jest trym dziobowy i ujęte klapy kominów jak na Burzy po 1943 roku na rufowym kominie...
Obrazek
i widać to, co ObltzS nam prezentuje
Obrazek
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Karol, te ujęcia nic nie wyjaśniają, kominy nadal maleją ku rufie, na fotce ObltzS są równe.
No chyba, że te ujęcia znowu pokazują jakie to Wichry udane były ;) ;)
jatzoo
Posty: 42
Rejestracja: 2004-05-18, 11:41
Kontakt:

Post autor: jatzoo »

Z pozdrowieniami ObltzS ;)
Obrazek



PS. Przełam się, i zajrzyj czasem na stary śmietnik :wink:
ObltzS
Posty: 197
Rejestracja: 2007-01-01, 21:05

Czy jest to może ORP Wicher ?

Post autor: ObltzS »

Witam !
Dzięki fotografii zamieszczonej przez Kol. Jatzoo wszelkie wątpliwości zostały chyba ostatecznie wyjaśnione - duży format i rozdzielczość [można nawet odczytać wymalowane farbą na falochronie stanowiska do cumowania poszczególnych jednostek] pozwalają na doskonałą identyfikację szczegółów.
Dziękujemy Kol. Jatzoo za zamieszczenie tej fotografii [wydatna pomoc znanego sublovera dla pozostałych shiploverów i miło skonstatować, że tak jest].
P.S. "Stary śmietnik" jak piszesz, zawsze pozostanie mi bliski i ważny, przeglądam go regularnie. Serdecznie pozdrawiam Jatzoo.
ODPOWIEDZ