Statki c. i k. flotylli wiślanej

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

A,D. moze oznaczac Außer Dienst - odstawiona do rezerwy
Raczej nie. Załączony stempel służył do stemplowania korespondencji nadanej przez załogę.
Kiedy jednostka jest w rezerwie, to z reguły jest tylko stróż albo załoga szkieletowa, która prowadzi remont i stąd nie zachodzi potrzeba aby taki stempelek zrobić. Mam gdzieś informacje jaką mi udzielili na forum niemieckim w tej sprawie (ale też mało przekonywujące).
Gdziesz mam zdjęcia i jest tam zdjęcie małej łodzi z napisem WEICHSEL. Poszukam wystawię na forum.
Jefe
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Według mnie:
1) na stemplu jest liczba mnoga - Patrouillenboote;
2) A.D. oznacza nad/na;
3) WEICHSEL oznacza rzekę.
Stąd ten stempel nie świadczy o istnieniu motorówki o tej nazwie!
Zdjęcie jednostki z napisem WEICHSEL znajduje się w artykule Schrotta ("Okręty Wojenne" nr 61 str. 9) z podpisem: Opuszczanie na wodę jednej z małych jednostek Weichselflotille. za pomocą prymitywnego drewnianego dźwigu. fot. zbiory Jürg Meister. Nie wiem, jak opisane jest oryginalne zdjęcie, ale może ono dotyczyć motorówki niemieckiej flotylli wiślanej, bo dokumenty potwierdzają jej istnienie.
Nie zarzucam koledze nierzetelności badawczej lecz błąd propagowania nieprawdziwej informacji.
JB
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

pothkan pisze:A czy to nie oznacza "Kommando Seiner Majestat Patrouillenboote an der Weichsel"= "Dowództwo Jego Majestatu Łodzi Patrolowych na Wiśle" ?

Wybaczcie, jeśli coś namieszałem z gramatyką niemiecką :?
Popieram Oskara. Wpiszcie w google frazę:
"an der" "a. d."
wyjdzie, że to dość powszechnie stosowany skrót (bez spacji)
warte zerknięcia jest też na samym wykazie www w googlach (u mnie wyskoczyło jako 20. z kolei), nie klikać "tu"

http://acronyms.thefreedictionary.com/A ... he+Danube)
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

pothkan napisał:
A czy to nie oznacza "Kommando Seiner Majestat Patrouillenboote an der Weichsel"= "Dowództwo Jego Majestatu Łodzi Patrolowych na Wiśle" ?
Wybaczcie, jeśli coś namieszałem z gramatyką niemiecką
Pothkan, many kudos za strzał w dziesiątkę.
Kiedy ja otworzyłem swój post by zrobic wpis, miałem na ekranie tylko wpis AvM, stąd rozmineliśmy się.
Wyjaśnia to, że stempel był dla całej flotylli motorówek i to ma sens.

Kiedy JB podał, że
Wyjaśniła się sprawa jednostki o nazwie WEICHSEL, która służyła w c.k. WLTK (WasserLinienTransportKommando). Nie była to motorówka, a statek o długości 31 m.
miałem watpliwości, bo:
a. miałem w reku tajemniczy stempelek, ktory dzięki Kolegom udało się wyjaśnić
b. znalem fotografię motorówki o tej nazwie, która Schrott przypisuje A-W FW.
zas w poście na temat tej motorowki nie było żadnych wyjaśnień.

Kiedy sprawa zdjęcia motorówki pojawila sie w czasie dyskusji, to nie zadowala mnie stwierdzenie JB
Nie wiem, jak opisane jest oryginalne zdjęcie, ale może ono dotyczyć motorówki niemieckiej flotylli wiślanej, bo dokumenty potwierdzają jej istnienie.
, bo autor nie przedstawił żadnego udokumentowanego wyjaśnienia odnośnie niemieckiej motorówki o tej nazwie, jak również zdjecia, ktore możnaby porównać ze zdjęciem w artykule Schrotta.

W świetle tych faktów wypowiedź JB na mój temat
Nie zarzucam koledze nierzetelności badawczej lecz błąd propagowania nieprawdziwej informacji.
traktuję jako wycieczkę osobistą (argumentum ad personam) i mogę tylko wzruszyć ramionami.

Poniżej przedstawiam motorówkę z artykułu Schrotta

Obrazek

oraz Panzerboot WEICHSEL niemieckiego Freiwilligen Motorboot Korps (FMK), które osbługiwało motorówki rownież na Wiśle. Nie ma żadnej udokumentowanej informacji, że ta jednostka była na Wiśle. Zdjecie przedstawia wodowanie, które odbyło się pod koniec lata w 1915 r., kiedy Rosjanie zostali wyparci poza Wisłe. Od 1916 r. jednostka działała na Dunaju.
Obrazek

I bez prawdziwej dyskusji i udokumentowanego wyjaśnienia nie można mówić w tym, że wyjasniliśmy wszystko na ten temat.
Jefe
autorzy
Posty: 37
Rejestracja: 2006-11-12, 21:40

Post autor: autorzy »

AvM pisze:A,D. moze oznaczac Außer Dienst - odstawiona do rezerwy
Po polsku (oczywiście za babki Austrii :D) ten termin oddawano jako pozasłużbowy. "W rezerwie" – to po prostu "i.d.R."
Tak czy owak, na austriackiej pieczęci, na której istniała możliwość pisania małych i wielkich liter, na pewno zapisano by to jako a.D. (außer Dienst – z außer z małej litery), a nie A.D., jak widnieje na pieczątce, którą zamieścił jefe.
Naszym zdaniem interpretacja napisu, zaproponowana przez JB i rozwinięta przez Pothkana, jest prawidłowa.
jefe de la maquina pisze:W świetle tych faktów wypowiedź JB na mój temat
Nie zarzucam koledze nierzetelności badawczej lecz błąd propagowania nieprawdziwej informacji.
traktuję jako wycieczkę osobistą (argumentum ad personam) i mogę tylko wzruszyć ramionami.
Szanowny jefe, błąd – to błąd... bo przecież w końcu wersja o "motorówce Weichsel w składzie austriackiej Flotylli Wiślanej AD 1915" okazała się błędna i – jak się teraz okazuje – w ogóle wywiedziona z bardzo wątłej podstawy źródłowej (jedna pieczątka, na dodatek błędnie interpretowana; zdjęcie było już tylko dodatkiem).
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Na zdjęciu z kolekcji Jürga Meistera napis WEICHSEL na kadłubie łodzi nie jest w miejscu, gdzie tradycyjnie umieszcza się nazwę. Być może jest to po prostu nazwa rzeki na którą przeznaczono i wysłano tę jednostkę.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Na zdjęciu kanonierki WEICHSEL widać źródło tej fotografii. Warto poszperać w tym archiwum, można tam znaleźć inne informacje na temat jednostek C.K. flotylli.
JB
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Na temat zgrabnej i nowoczesnej - co widać - Panzerkanonenboot czy Panzerboot Weichsel jest "coś" w Groenerze t.8/1 s.27 (nie mam tomu pod ręką, pożyczyłem Markowi Błusiowi).
I tak ten piękny pancernik szuwarowy znalazł się niechcący w dziale o statkach handlowych, pasażerskich i innych. :D
Dopisane: Nieaktualne, bo czujny pothkan przeniósł. THX, także za skan z Groenera.
Ostatnio zmieniony 2008-12-13, 23:12 przez Andrzej J., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Andrzej J. pisze:Na temat zgrabnej i nowoczesnej - co widać - Panzerkanonenboot czy Panzerboot Weichsel jest "coś" w Groenerze t.8/1 s.27 (nie mam tomu pod ręką, pożyczyłem Markowi Błusiowi).
Obrazek
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

No właśnie, działała na Dunaju, nie na Wiśle? A co się stało z 24-metrowym wrakiem po samozatopieniu w 1918?
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

skąd wzięła się Panzerboot Weichsel?

Post autor: Andrzej J. »

Pytanie czy stocznia byłe w Zeuten (Zeuthen, patrz dalej) czy w Berlinie (Wielkim Berlinie)?
Wg http://www.30qm-binnenkielklasse.org/in ... cle_id=330
stocznia Engelbrechta była w Berlinie, a nie w Zeuten:
Im Jahre 1914 wurde Francke Chefkonstrukteur den Engelbrecht-Werft in Berlin, deren Inhaber der ebenfalls sehr bekannte Bootskonstrukteur Fritz Naglo war.
Wydaje mi się że nie było miejscowości o dokładnej pisowni Zeuten. Jest Zeuthen - na wikipedii: Zeuthen miejscowość w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgii, siedziba gminy. Położona bezpośrednio na południe od Berlina, połączona z nim linią kolei miejskiej S-Bahn. Liczy 10,1 tys. mieszkańców.

Ale wg http://www.klassik-boote.de/index.php/D ... lmuth.html
była taka stocznia: Er erlernte das Bootsbauhandwerk in der Zeit vom 01.04.1916 bis 31.08.1917 in der Bootswerft Karnatz & Lehmann in Friedrichshagen. Auf Grund seiner zeichnerischen Veranlagung wurde er durch Empfehlung von der Naglo-Werft in Zeuthen (Nachfolger der Claus Engelbrecht Werft) zu einem Volontariat eingeladen.
W każdym razie zbudowana w rejonie Berlina. Rzecz wyjaśniły by stare spisy adresowe.
Ważne: czyja to bandera na rufie wodowanej Weichsel? Wygląda na austro-węgierską.
jefe de la maquina
Posty: 787
Rejestracja: 2007-10-27, 00:01

Post autor: jefe de la maquina »

JB napisal
Na zdjęciu kanonierki WEICHSEL widać źródło tej fotografii. Warto poszperać w tym archiwum, można tam znaleźć inne informacje na temat jednostek C.K. flotylli.
JB
Sprawdzalem. Nie ma. Sa tylko te dwa zdjecia i i widac jakiej firmy byly silniki. :lol:
Temat rowniez walkowalem na forum niemieckim i nic. Powod: informacje na temat Kriegsmarine byly w RFN , informacje na temat armii pruskiej, dzialajacej w Krolestwie sa Poczdamie. Wiele lat temu, jeszcze za DDR zwracalem sie do archiwum, ale nie odpowiedzieli. Dzisiaj juz bedzie zupelnie inna sytuacja i sa duze szanse na dotarcie, pzrez ososbe ktora jest zainteresowana tematem.
Na temat FMK mam troche materialow, ktore chetnie sie podziele, ale sa to glownie reportaze pisane na zywo z Wisly i Mazur drukowane w uwczesnych magazynach (problem- nie znam niemieckiego).
Jefe
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

jefe de la maquina pisze:Sprawdzalem. Nie ma. Sa tylko te dwa zdjecia i i widac jakiej firmy byly silniki. :lol:
Właśnie że nie widać. Ponieważ jak pisał AvM za Dorgeistem, nie we wszystkim Groener się mylił, stawiam tezę, że silniki Weichsel były firmy Kaemper (ach te umlauty), ale mogła ona zostać pożarta przez Daimlera-Benza i stąd fotka jest w Stuttgarcie.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: skąd wzięła się Panzerboot Weichsel?

Post autor: pothkan »

Andrzej J. pisze:Ważne: czyja to bandera na rufie wodowanej Weichsel? Wygląda na austro-węgierską.
1) Zdaje się, że przez pewien okres była w składzie c.k. flotylli dunajskiej.
2) Bandera może być "kryjąca" (vide niemieckie U-booty na Adriatyku - nosiły banderę Austro-Węgier)

Zapis w Gronerze jest niejasny co do zmian przynależności, ale wyraźnie lokuje jej służbę na Dunaju. Gdzieś jeszcze widziałem wzmiankę o tym, że Weichsel pływała jakiś czas w c.k. flotylli... ale nic, że na Wiśle.

Generalnie poza nazwą owa motorówka chyba nic z naszą rzeką nie miała wspólnego...

PS. http://www.fky.org/yachtsportarchiv/wdw ... recht.html

i tutaj! http://www.fky.org/yachtsportarchiv/wdw ... 24-010.jpg - jednak zbudowana w Köpenick
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Czyli zwodowana w pierwszej dekadzie września 1915 r.
ODPOWIEDZ