Projekt 205 (Osa I-II)

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

ZH: Skąd tak szczegółowe informacje? Może podzielisz się szerzej wiedzą na temat MW ChRL? Np. w postaci artykułu (lub kilku)? :)

***

Bangladeszowi w listopadzie 1988 r. przekazano cztery Huangfeny:
• P8125 Durdharsha [দুর্ধর্]
• P8126 Durdanta [দুর্দান্ত]
• P8127 Durnibar [দুর্নিবার]
• P8128 Dordanda [দোর্দন্ড]
Nazwy oznaczały coś w stylu "niedościgły", "nieuchwytny", "bystry" itd. W kwietniu 1991 r. Durnibar zatonął podczas monsunu. W związku z tym w czerwcu 1992 r. przybył okręt na wymianę:
• P8131 Anirban [অনির্বাণ]
Co ciekawe, Durnibar został jednak podniesiony, i odbudowany jako patrolowiec P712 Salam [সলাম], wcielony w marcu 2002 r.
Cała piątka znajduje się w służbie do dziś.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ZH
Posty: 383
Rejestracja: 2004-03-10, 21:36

Post autor: ZH »

Kilka interesujących zdjęć związanych z typem 021:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na pierwszych dwóch jest baza na wyspie Baili Dao na podejściu do Hong Kongu, tak jak wygląda dzisiaj. Na kolejnych baza w okolicach Qingdao. Widać po jakie licho był ten składany maszt.
ZH
ZH
Posty: 383
Rejestracja: 2004-03-10, 21:36

Post autor: ZH »

pothkan pisze:ZH: Skąd tak szczegółowe informacje? Może podzielisz się szerzej wiedzą na temat MW ChRL? Np. w postaci artykułu (lub kilku)? :)
Lata pracy.
Aby coś pisać trzeba mieć wiedzę, a ja jestem tylko hobbystą .
ZH
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Z tego, czym się dzielisz, wynika że wiedzę masz :P

Serio - wiedza MW ChRL w latach 50.-70. (a później jest niewiele lepiej) jest trudno osiągalna, i niewiele o niej wiadomo. Grzechem byłoby tego w jakiejś formie nie zebrać :)
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Ciekawostka: jednostka wersji 205ER z "bałtyckim" numerem burtowym z lat 70-tych. Ponieważ w WMF ZSRS okręt tego typu służył tylko we Flocie Czarnomorskiej, pewnie jest to jednostka zbudowana w Rybińsku dla Finlandii.
Obrazek
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

pothkan pisze:-...Finlandia - 4x
Cztery pr. 205У lub ЭР, w 1974 lub 1975 r.: [table]
[row]1974/75[col][11] Tuima[col]1992-93 przebudowa na stawiacz min
[row]1974/75[col][12] Tuisku[col]1995-96 przebudowa na stawiacz min
[row]1974/75[col][14] Tuuli[col]1994 przebudowa na stawiacz min
[row]1974/75[col][15] Tyrsky[col]1995-96 przebudowa na stawiacz min
[/table]...
Nazwy fińskie oznaczają: Groźny/Surowy, Błyskawica, Wiatr, Przybój/Kipiel.
After decommissioning, the vessels were moored at Loviisa, and it was planned that one was to be transferred to the new Maritime Museum in Kotka. However, in October 2006, the Finnish Ministry of Defence stated that all four were to be sold to Egypt where they were refitted and taken into active service.
I po fińsku ;) :
Järeä nosturilaiva Passat noutaa neljä 180 tonnin alusta
Tuima-luokan ohjusveneet myytiin Egyptin armeijalle
Vuosina 1975-2000 Suomen merivoimissa palvelleet neljä Neuvostoliitossa valmistettua ohjusvenettä on myyty Egyptin puolustusvoimille, jossa ne kunnostetaan ja varustetaan aktiivikäyttöön.
Isnäsin satamassa runsaat kolme vuotta maanneet neljä Tuima-luokan ohjusvenettä on myyty Egyptin armeijalle. Ohjusveneet Tuima, Tuuli, Tyrsky ja Tuisku on jo siirretty Valkoon, jossa niitä valmistellaan parhaillaan laivakuljetusta varten. Raskaisiin kuljetuksiin erikoistuneen tanskalaisen nosturilaiva Passatin odotetaan saapuvan Valkoon torstaina. Laivan varustuksiin kuuluu järeä nosturi, joilla noin 180 tonnia painavat ohjusveneet on määrä nostaa perjantain aikana alukseen. Kaksi ohjusvenettä nostetaan laivan ruumaan ja kaksi kiinnitetään kannelle. Yksi ohjusvene painaa saman verran kuin kolme järeää veturia. Alusten pituus on 38,6 metriä, leveys 7,7 metriä, syväys 3,1 metriä ja korkeus 12 metriä
.
JB
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

W Egipcie zbierają te Osy, czy jak? :o

Do kupy to będzie 22 jednostki. A 12-14 w służbie.

O ile oczywiście wszystko się zgadza: bo jugosłowiańskie niby przekazano w zeszłym roku, a otrzymały numery od 647 do 655. A fińskie wychodzą na rok wcześniej... Chyba że numery jugosłowiańskim przypisano mylnie, albo zostały sprzedane wcześniej.

W każdym razie, cała dziewiątka powinna otrzymać numery 647 do 663.

Z tym, że fińskie mogły zostać wcielone jako stawiacze, z zupełnie inną numeracją...
nek
Posty: 395
Rejestracja: 2005-07-25, 16:07
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: nek »

W ogóle nie idzie się połapać w numerach chińskich 021 ,w 024 również ( na jednym zdjeciu miał 6022 ) -
a cztery ostatnie 021 były w służbie jeszcze w 2005

黄蜂(级)021/205E型导弹艇(205T) 121艘+5艘原苏制

3113 7119 2304 6107

- tylko dwa nry z nich są u Pawłowa
Z chińskiej strony wychodzi że ich było łącznie 126 z tego 5 (艘原苏制)
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

nek pisze:黄蜂(级)021/205E型导弹艇(205T) 121艘+5艘原苏制
tłumaczenie: typ "Osa*" 021/205E ścigacz rakietowy (205T) - 121 sztuk (liczba zgadza się z danymi ZH) + 5 sztuk zbudowanych w ZSRR (a jednak?)

*Dopiero teraz zauważyłem: 黄蜂 [Huángfēng] to po chińsku... właśnie "osa" - a więc raczej był to tylko kod NATO, a nie rodzime określenie - chociaż dzisiaj jest powielane... Z drugiej strony, oryginalny kod radziecki brzmiał "Moskit" (czyli też owad) lub "Cunami".
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

pothkan pisze:
nek pisze:黄蜂(级)021/205E型导弹艇(205T) 121艘+5艘原苏制
tłumaczenie: typ "Osa*" 021/205E ścigacz rakietowy (205T) - 121 sztuk (liczba zgadza się z danymi ZH) + 5 sztuk zbudowanych w ZSRR (a jednak?)...
Moja znajomość chińskiego jest na pewno mniejsza niż pothkana ;) , ale wydaje mi się, że oznacza to: ...+5 sztuk zbudowanych we współpracy z ZSRS...
A tak na serio, to translatory mogą nie uwzględniać subtelności języka chińskiego.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

pothkan pisze:Egipt ...W 2007 r. zakupiono pięć po-jugosłowiańskich okrętów pr. 205, zostały one wyremontowane w Tivat. Jest to trochę dziwna decyzja, gdyż owe jednostki mają obecnie ok. 40-42 lat.
JB pisze:Finlandia ...After decommissioning, the vessels were moored at Loviisa, and it was planned that one was to be transferred to the new Maritime Museum in Kotka. However, in October 2006, the Finnish Ministry of Defence stated that all four were to be sold to Egypt where they were refitted and taken into active service.
pothkan pisze:W Egipcie zbierają te Osy, czy jak? :o ...O ile oczywiście wszystko się zgadza: bo jugosłowiańskie niby przekazano w zeszłym roku, a otrzymały numery od 647 do 655. A fińskie wychodzą na rok wcześniej... Chyba że numery jugosłowiańskim przypisano mylnie, albo zostały sprzedane wcześniej...
Serbia-Montenegrin Defense Ministry provides the Egyptian Navy with two self-propelled Rubez type anti-ship missile coastal launchers. In addition to training over the past several months in the use of the Rubez system, Egypt also purchased five Osa I class missile boats that are being modified prior to delivery. Two Serbia-Montenegrin Navy diesel-electric submarines have also been a topic of interest by the Egyptian Navy and may lead to a contract.
--"Egyptian Navy Squadron Leaves Serbia-Montenegro Carrying Missile Systems - Daily," Podgorica Vijesti, 8 February 2005.
JB
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

JB pisze:
pothkan pisze:
nek pisze:黄蜂(级)021/205E型导弹艇(205T) 121艘+5艘原苏制
tłumaczenie: typ "Osa*" 021/205E ścigacz rakietowy (205T) - 121 sztuk (liczba zgadza się z danymi ZH) + 5 sztuk zbudowanych w ZSRR (a jednak?)...
Moja znajomość chińskiego jest na pewno mniejsza niż pothkana ;) , ale wydaje mi się, że oznacza to: ...+5 sztuk zbudowanych we współpracy z ZSRS...
A tak na serio, to translatory mogą nie uwzględniać subtelności języka chińskiego.
Ja bym raczej podejrzewał wtórność źródeł (tzn. oparcie się chińskiej strony na zachodnich opracowaniach).

Egipskie numery ex-yugo Os potwierdzone - ale co z fińskimi? Jeżeli zostały kupione jako stawiacze min, prawdopodobnie nie będą mieć numeracji kolejnej w serii...
nek
Posty: 395
Rejestracja: 2005-07-25, 16:07
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: nek »

pothkan pisze: Ja bym raczej podejrzewał wtórność źródeł (tzn. oparcie się chińskiej strony na zachodnich opracowaniach).
Gdyby Chińczycy wierzyli zachodnim opracowaniom to by nigdy nie pływałyby w PMW np.Polnocne -Lenino,Polichno ,Janów i Rąblow tylko ORP Lenin, Mouth Cassino, Falaise & Arnhem
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

JB pisze:Ciekawostka: jednostka wersji 205ER z "bałtyckim" numerem burtowym z lat 70-tych. Ponieważ w WMF ZSRS okręt tego typu służył tylko we Flocie Czarnomorskiej, pewnie jest to jednostka zbudowana w Rybińsku dla Finlandii.
Obrazek
JB
Na życzenie Taty - trochę eksperymentując z kolorystyką zdjęcia otrzymujemy:
Obrazek
gdzie wydaje się widoczny uskok na nadbudówce, który na oryginalnym zdjęciu słabo widać...
Zastanawia również brak drabinki na boku nadbudówki.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Może umieszczono ją tylko z jednej strony?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

ODPOWIEDZ