Temat niecierpiany - czyli znów Flotylla Rzeczna

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Ryszard, o monitorze Udarnyj jest artykuł w OW nr 1/92. W tym samym numerze jest art o francuskich kanonierkach rzecznych. W ostatnich numerach OW jest sporo o c.k. flotyllach rzecznych i jej okrętach. Jak chcesz Udarnego to moge zeskanować, podaj tylko maila.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

mcwatt pisze:Ryszard, o monitorze Udarnyj jest artykuł w OW nr 1/92. W tym samym numerze jest art o francuskich kanonierkach rzecznych. W ostatnich numerach OW jest sporo o c.k. flotyllach rzecznych i jej okrętach. Jak chcesz Udarnego to moge zeskanować, podaj tylko maila.

Z wielką przyjemnością. Nie chciałbym nadużywać Twojej chęci pomocy, ale jeżeli możesz to zeskanuj ile się da. Ja nie mam dostępu do OW i załatwienie tego pisma idzie, jak krew z nosa.
Przynajmniej będę miał możność posiadania dodatkowych materiałów.

Prześlij proszę na polon@iinet.net.au

Pozdrawiam serdecznie i wielkie dzięki
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Marek T pisze:Re BYDGOSZCZ:
Przypuszczam, że z takim monitorem był by kłopot: gdzie miałby pływać?
Monitor CM (albo MC) - którego sylwetkę wcześniej podałem - został zarzucony właśnie ze względu na gabaryty. Jego długość nie pozwalała mu pokonywać zakrętów na rzekach Polesia, a szerokości nie można było już zwiększać.
Wisła w tym czasie była uregulowana tylko od granicy zaboru niemieckiego w dół. W obrębie zaborów rosyjskiego i austriackiego była (i nadal jest) rzeką dziką, na której taki okręt po prostu by utknął na mieliźnie.

K-my najlepiej dać w wieżyczkach typu "Ursus".

To prawda. Te gabaryty są dość spore. Jak patrzę na zdjęcie Wisly z lotu ptaka we Wrześniu 39, to widzę, że faktycznie nie byłoby możliwości pływania taką jednostką mimo, że zanurzenie - 80 cm nie jest zbyt wielkie. Wyjaśnij, proszę, dlaczego wieżyczki Ursusa?
Ja to chętnie sobie przerobię.

Dokładnie przyjrzałem się zmianom w "Nieuchwytnym". Ktoś pomyślał, żeby zastąpić Boforsa wieżą z 7TP. Też ciekawa propozycja, ale osłabiała obronę przeciwlotniczą. Faktem jest, że mamy zdwojonego Hotchkisa 13.2


Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 2004-09-05, 12:17 przez RyszardL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Jutro poskanuję to co mam z OW i prześlę ci wieczorkiem.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

1. Tego NIEUCHWYTNEGO akurat ja rysowałem.
2. Wieżyczki "Ursus" - bo były robione. Staram się nie mnożyć bytów.
3. Na Wiśle nawet 0,35 m czasem było za dużo.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

mcwatt pisze:Jutro poskanuję to co mam z OW i prześlę ci wieczorkiem.

Będę Ci bardzo wdzięczny.
Dzięki serdeczne
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Ktoś tu szukał UDARNEGO ?? Może się przyda:
Obrazek
i jeszcze to:
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Marek T pisze:1. Tego NIEUCHWYTNEGO akurat ja rysowałem.
2. Wieżyczki "Ursus" - bo były robione. Staram się nie mnożyć bytów.
3. Na Wiśle nawet 0,35 m czasem było za dużo.

Wykonałeś dobrą robotę z tą modyfikacją. Szczerze gratuluję.
Faktycznie, wieżyczki "Ursus" były i mogłem o tym pomyśleć. Muszę tylko znaleźć jakiś dobry rysunek takiej wieżyczki i może jakiś wymiar to ją wtedy przerysuje i dokonam potrzebnych zmian w rysunku.
Ponieważ bardzo lubię taką pracę, to tylko będzie dla mnie przyjemność.
Pomyślę też o osłonie dla Hotchkinsa. Mam już zrobiony rysunek bez osłony, czyli niewiele zostało.

Marek, dzięki za cenne uwagi. Na pewno się do nich odniosę, ale z tą Wisłą to chyba nieco przesadziłeś. Pierunie, 35 cm to się chyba naprawdę rzadko zdarza.

Serdeczności
Ryszard
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

A wracając do zabaw moich i Marka:

Jeszcze o Nieuchwytnym mod:
Obrazek

KU-16 mod
Obrazek

czy KM-12 mod
Obrazek
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Bardzo interesujące modyfikacje. Moim bardzo skromnym zdaniem wieżyczka na KU-16 powinna byc nieco niżej (sprawa stateczności), bo i tak wieża z 7TP uniemożliwia ostrzał okrężny. Zaletą istalacji wieży czołgowej jest jednoczesne posiadanie radiostacji, w które te wieże były wyposażone.
KM-12 jest super. Mam jednocześnie pytanie. Czy rufowa wieżyczka jest typu "Ursus" i czy zwiera jeden nkm Hotchiss 13.2, czy dwa?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

RyszardL pisze:Bardzo interesujące modyfikacje. Moim bardzo skromnym zdaniem wieżyczka na KU-16 powinna byc nieco niżej (sprawa stateczności), ...
Pamiętaj, że to nie okręt morski - w kadłubie nie ma prawie miejsca - dlatego dałem jedynie okrągłą cytadelę, zamiast osadzać to na nadbudówce
RyszardL pisze:KM-12 jest super. Mam jednocześnie pytanie. Czy rufowa wieżyczka jest typu "Ursus" i czy zwiera jeden nkm Hotchiss 13.2, czy dwa?
Zrobiłem to jako przeróbkę wieży Ursusa (najmniejsza i najlżejsza) do ognia plot - czyli wejdzie tylko 1 nkm (i tak powinien być jeszcze wypust w dachu wieżyczki na magazynek)
karolk

Post autor: karolk »

ani trochę Marek nie przesadza z głebokościami na Wiśle, Rysiu mieszkam nad nią, Marek wie co mówi (pisze) :)
karolk

Post autor: karolk »

na tej stronce znajdziesz dwie fotografie dokumentujące stan Wisły od co najmniej 1920 roku (te łachy piasku) http://karolkeane.webpark.pl/polna4.html
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Pamiętaj, że to nie okręt morski - w kadłubie nie ma prawie miejsca - dlatego dałem jedynie okrągłą cytadelę, zamiast osadzać to na nadbudówce

Istotnie, okręty morskie mają tego miejsca nieco więcej. Ponieważ wieża jest z czołgu, to można za punkt odniesienia wziąć wysokość kadłuba czołgu. W modyfikacji określić tę wysokość, powiedzmy od dna kutra, i zbudować okrągłą cytadelę o porządanej wysokości i na niej umieścić wieżę.
Oczywiście, że są to drobiazgi, o które nie warto wychodzić na ubitą ziemię. Modyfikacja jest bardzo fajna i pomysłowa.
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Temat niecierpiany - czyli znów Flotylla Rzeczna

Post autor: Mitoko »

Mitoko pisze:Plan z 1936 zakładał wprowadzenie do służby m.in.:
- 4 kanonierki artyleryjskie z armatami 105 mm (1,2 mln - – wejście do służby 1938-41)
- kanonierkę artyleryjską z haubicą 100 mm (200 tys. – wejście do służby 1939)
- 2 kanonierki obserwacyjne (400 tys. – wejście do służby 1940-41)
- 2 kutry zwiadu artyleryjskiego (200 tys. – wejście do służby 1940)
- 3 statki dowodzenia (300 tys. – wejście do służby 1940-42)

Czy ktoś ma jakieś dokładniejsze info na ten temat (chodzi głównie o charakterystyki)
PODSUMOWANIE
Po 61 postach nadal jestem w tym samym miejscu :(
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

I chyba tak będzie musiało zostać do czasu, kiedy nie zostaną odnalezione jakiekolwiek nowe dokumenty i dane projektu rozbudowy flotylli.
Albo zostały zniszczone w czasie wojny, albo wywiezione i znajdują się w obcych archiwach. Też chciałbym coś więcej wiedzieć na ten temat

Pozdrawiam
Ryszard
ODPOWIEDZ