Nowe patrolowce dla MOSG z Estonii

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6410
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Nowe patrolowce dla MOSG z Estonii

Post autor: Peperon »

"W czwartek 12 października w Gdańsku-Westerplatte miała miejsce uroczystość nadania nazwy patrolowcowi SG-301 Generał Józef Haller oraz pierwszego podniesienia na nim bandery i flagi Straży Granicznej. Patrolowiec został włączony w skład stacjonującego tam Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej..."
https://infosecurity24.pl/bezpieczenstw ... DAuMC4wLjA.

Bardzo mi się podoba nawiązanie do przedwojennej kanonierki. Jest jednak jedno ale...
Nie można było SG 301 nazwać po prostu Generał Haller lub Józef Haller ?
Dlaczego jakimś dziwnym trafem nasze siły morskie lubią długie nazwy ?
Przecież krótka, ale konkretna nazwa ma duży potencjał również edukacyjny. Ja sam zacząłem zgłębiać historię właśnie dzięki przedwojennemu generałowi Hallerowi. Chciałem wiedzieć, kim był, że jego nazwisko wylądowało na burcie kanonierki. A było to jeszcze na początku mojego zainteresowania morzem...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Nowe patrolowce dla MOSG z Estonii

Post autor: greg_tank »

Peperon pisze: Nie można było SG 301 nazwać po prostu Generał Haller lub Józef Haller ?
Albo po prostu Haller
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Nowe patrolowce dla MOSG z Estonii

Post autor: Zelint »

Generałów Hallerów w przedwojennym WP było kilku (Józef, Stanisław). Bez uściślenia imienia nie byłoby do końca wiadomo o którego chodzi...
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Nowe patrolowce dla MOSG z Estonii

Post autor: greg_tank »

Wiem. Wystarczy to jednakże wskazać przy okazji nadania imienia. Rodney, Nelson - też mogłyby się teoretycznie odnosić do wielu osób, jednakże krótsza nazwa brzmi dużo lepiej niż precyzyjne wskazywanie.
ODPOWIEDZ