Strona 1 z 1

ORP Wilja

: 2009-02-05, 21:09
autor: rafskar
gdzie plywała Wilia jako okret szkolny?

: 2009-02-05, 23:21
autor: Andrzej J.
Trzeba by przejrzeć m.in. Kroniki St. M. Piaskowskiego wg indeksu. Wydaje mi się też, że coś J. Pertka było w starych ("dużych") miniaturach morskich, o jednostkach specjalnych PMW.

Po za tym jest drobny problem - okręt nazywał się Wilja i w pewnym momencie przy zmianie pisowni (Marja/Maria - np. Skłodowska) powinien mieć zmienioną nazwę na burcie iw papierach. A czy miał?

: 2009-02-06, 07:02
autor: JB
Andrzej J. pisze:Trzeba by przejrzeć m.in. Kroniki St. M. Piaskowskiego wg indeksu. Wydaje mi się też, że coś J. Pertka było w starych ("dużych") miniaturach morskich, o jednostkach specjalnych PMW.

Po za tym jest drobny problem - okręt nazywał się Wilja i w pewnym momencie przy zmianie pisowni (Marja/Maria - np. Skłodowska) powinien mieć zmienioną nazwę na burcie iw papierach. A czy miał?
Nie miał, zachowano tradycjną pisownię.
JB

: 2009-02-06, 12:24
autor: Krzysztof Gerlach
"Wydaje mi się też, że coś J. Pertka było w starych ("dużych") miniaturach morskich, o jednostkach specjalnych PMW. "

Zgadza się. W miniaturze morskiej "Okręty pomocnicze" Jerzego Pertka (Gdynia 1959) jest długi rozdział na temat tego okrętu.
Co do podróży szkolnych wymienia się tam (ortografia, gramatyka i interpunkcja z oryginału):
"Rokrocznie Wilia dokonywała kilka rejsów z Gdańska, a później z Gdyni do portów francuskich wybrzeża kanału La Manche: Le Havre, Cherbourga, lub Brestu..."
"Latem 1928 roku Wilia wzięła udział w ćwiczeniach na wodach wschodniego Bałtyku, u wybrzeży łotewskich. Natomiast w 1929 roku rejs szkolny Wilii zaprowadził ją daleko na północ, na wody norweskiego wybrzeża."
"1 września 1939 roku zastał Wilię wybuch wojny daleko od kraju w Afryce" (co wynikło ze zbyt dużej liczby podchorążych drugiego rocznika, którzy nie zmieścili się wszyscy na Iskrze, na której normalnie odbywali rejsy szkoleniowe).
Krzysztof Gerlach

: 2009-02-06, 12:56
autor: Adam
Księga Statków Polskich, tom 3, rozdział 5.

Dość szczegółowo opisane są tam dzieje Wilji (późniejszego Modlina).
Po zakupie pełniła funkcje transportowe pływając w praktycznie regularnej, "liniowej" żegludze pomiędzy portami Francji a Westerplatte. Transportowała uzbrojenie kupowane we Francji.
Pierwszy rejs szkolny odbyła w 1928 roku w towarzystwie ORP Komendant Piłsudski do Bergen. W kolejnych latach pływała regularnie do Norwegii, zawijając do Trondheim, Stavanger, Bergen i Oslo. W 1932 odbyła podróż do Cherbourga. Od 1936 chodziła do Cowes z materiałami dla budowanych tam niszczycieli. W 1937 dwa razy zawijała do Walencji, skąd ewakuowała uchodźców którzy schronili się w polskiej ambasadzie. Później kontynuowała rejsy z wyposażeniem dla niszczycieli, a także dla budowanego we Francji Gryfa. W 1939 roku wyszła w rejs szkolny na środkowy Atlantyk, a planowanym wejściem na Morze Śródziemne.
W sumie tyle podaje KSP.

: 2009-06-21, 17:13
autor: rafskar
A gdzie pływała ORP Warta?