polsteamowe formy językowe

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Sugestia a zarazem dobra rada dla Kolegi polsteam - nauczy się edytować własne posty i usuwać wolne (puste) miejsca zanim je wrzucisz na forum. Uwierz mi, że czytanie takich rozstrzelony, źle skopiowanych skądś tam postów, nie sprawia przyjemności...
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Wicher pisze:Sugestia ... usuwać wolne (puste) miejsca zanim je wrzucisz na forum. Uwierz mi, że czytanie takich rozstrzelony, źle skopiowanych skądś tam postów, nie sprawia przyjemności...
W pełni popieram.
Niestety, wydaje mi się, że nie dotyczy to tylko cytatów. Również wypowiedzi własne Polsteama przerywane są wielokrotnymi enterami. Z czego wynika taka maniera? Jakie jest znaczenie tych pustych miejsc? W każdym razie bardzo utrudnia czytanie Twoich postów, a nawet powiem z przykrościa - odstręcza.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

To ja się jeszcze dołączę: polsteamie, zdania zaczyna się z DUŻEJ LITERY (nie małej), a kończy KROPKĄ (nie wielokropkiem).

I po co ta pojedyncza biała kropka na początku postu?
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: polsteam »

postaram się częściowo dostosować do waszych życzeń, ale pamiętajcie, że:
- jest naukowo udowodnione, że bardziej ergonomiczny w czytaniu jest tekst z odstępami międzywierszowymi (bardziej czytelny i łatwiejszy w czytaniu), zwłaszcza, gdy jeden wiersz tekstu jest bardzo długi (a na forum jest, bo text nie podzielon na kolumny, a w dodatku niektórzy mają wysoką rozdzielczość monitorów lub monitory "szerokie" - "panoramiczne", przez co literki małe - więcej się ich mieści w jednym wierszu i wiersze długaśne...)
- obficie serwowane entery podkreślają dobitnie ważność i odrębność kolejnych akapitów / rozpoczecie następnej myśli (to już pół-żartem...) ;)
- twierdzę i nadal będę twierdził, że Internet wykształcił nowe formy i zasady (także np. interpunkcyjne) i pewne rzeczy niedopuszczalne w słowie drukowanym lub np. pisanym w tradycyjnym liście - w Internecie są jednak do przyjęcia... takoż i ja idę z duchem czasu i w liście pisanym ręcznie lub w tekście "maszynowym" (komputerowym) z przeznaczeniem do drukowania (na domowej drukarce lub w drukarni) piszę tradycyjnie...
- gdybym miał zacząć wypominać błędy językowe współforumowiczom, to o, ho, ho!.... ;) ale to chyba nie jest forum językoznawcze...

ale... nie idźmy tą drogą... ;) bo przeniosą ten wątek do psycholi... a intencja tematyczna przy jego zainicjowaniu nie taka była...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

polsteam pisze:- jest naukowo udowodnione, że bardziej ergonomiczny w czytaniu jest tekst z odstępami międzywierszowymi (bardziej czytelny i łatwiejszy w czytaniu), zwłaszcza, gdy jeden wiersz tekstu jest bardzo długi (a na forum jest, bo text nie podzielon na kolumny, a w dodatku niektórzy mają wysoką rozdzielczość monitorów lub monitory "szerokie" - "panoramiczne", przez co literki małe - więcej się ich mieści w jednym wierszu i wiersze długaśne...)
Owszem! Ale a) nie robi się odstępów co wiersz (a tobie się to zdarza), b) wystarczy jeden wiersz odstępu (a nie kilka).
polsteam pisze:- twierdzę i nadal będę twierdził, że Internet wykształcił nowe formy i zasady (także np. interpunkcyjne) i pewne rzeczy niedopuszczalne w słowie drukowanym lub np. pisanym w tradycyjnym liście - w Internecie są jednak do przyjęcia...
Ja tam wolę zostać przy sprawdzonych zasadach polszczyzny. Monitor jest tak samo cierpliwy jak papier, ale czytelnicy niekoniecznie :P
polsteam pisze:- gdybym miał zacząć wypominać błędy językowe współforumowiczom, to o, ho, ho!.... ;) ale to chyba nie jest forum językoznawcze...
Wytykaj, tylko dyskretnie (np. privem). Czasem trochę krytyki nie zaszkodzi.
polsteam pisze:ale... nie idźmy tą drogą... ;) bo przeniosą ten wątek do psycholi... a intencja tematyczna przy jego zainicjowaniu nie taka była...
Zaraz wytnę dygresję. Błagamy, chociaż te kilka elementów: mniej odstępów (przede wszystkim!), zdania z dużej litery, JEDNA kropka na końcu :)
ODPOWIEDZ