Granice

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

karolk pisze:Marmik nie każdy ma przyjemność z wojowania,
Tu nie chodzi o wojowanie i czerpanie z tego przyjemności, lecz o dociekanie w miarę obiektywnej prawdy!
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Panowie, starczy tej filozofii.
Powiedzcie, proszę, czy będzie normalnie, jak kiedyś, czy nie ma szans.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

To jest normalnie Ryszardzie, nieco inny standard normalności.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Gość

Post autor: Gość »

RyszardL pisze:Panowie, starczy tej filozofii.
Powiedzcie, proszę, czy będzie normalnie, jak kiedyś, czy nie ma szans.
No właśnie....
13-strona....
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Przez 2 tygodnie urlopu nabiliście ładnych parę stron tekstu, trochę transferu poszło z dymem, a dalej nie widać końca dyskusji.
Nie wiem czemu część użytkowników obawia się regulaminu i moderowania?
Problem, który występuje został już zdiagnozowany całkiem przyzwoicie...czas na rozwiązania - konkretne!

Proponuję wprowadzenie prostego regulaminu:
1. Na forum obowiązują podstawowe zasady netykiety - tu link do netykiety.
2. Na forum obowiązuje zasada komentowania postów, a nie osób je piszących.
3. Naruszenie powyższych punktów regulaminu skutkuje ostrzeżeniem, a po trzecim ostrzeżeniu banem (bana powinien dawać admin na wniosek moda).
Pierwsze 2 punkty rozwiązują wszystkie zdiagnozowane przypadki. Nie są restrykcyjne, nie ograniczają w żaden sposób swobody wypowiedzi, a są łatwe do oceny zarówno dla moda jak i pozostałych użytkowników.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

ALF pisze:Nie wiem czemu część użytkowników obawia się regulaminu...
Tu raczej nie chodzi o strach, ale o swoisty klimat FOW. To, że literalnie nie ma regulaminu nie oznacza, że nie ma zasad. Obowiązuje bowiem to na co WSZYSCY się zgodzili rejestrując na forum:

Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz).

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej...

Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba.


Po co tu jeszcze regulamin?
Wszystko już zostało napisane i sprawa jest prosta. Zmiany są potrzebne. Czy będą na lepsze? To się okaże jak zostaną wprowadzone. ZTCW Administracja jest na urlopie, a klimat na forum umiarkowany.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Wypunktowany regulamin jest bardziej dla modów, bo w przypadku jego naruszenia piszą do delikwenta - dostałem ostrzeżenie za naruszenie pkt 3 regulaminu forum.
Przez 5 lat moderowania dałem pewnie z setkę ostrzeżeń i tylko 2 bany (na forum Nikona moderzy mają takie uprawnienia)...99% ludzi po ostrzeżeniu reaguje normalnie i najczęściej przeprasza...dla tego 1% robi się regulaminy i banany :)
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Ale tu jest 1202 użytkowników, z czego ze 120 aktywnych. Statystycznie 1% to będzie 1,2 użytkownika :wink: (przy założeniu, że wszystkich aktywnych trzeba byłoby ostrzegać :wink: ). Aż takich "przywilejów" jak regulamin dla jednej osoby to po prostu szkoda robić i właściwie nie ma takiej potrzeby.

Ciężko porównywać FOW do innych for
np. Nikon ma ponad 30 tys użytkowników o różnym przekroju wiekowym, a jednorazowo odwiedza je więcej osób niż FOW w ciągu miesiąca. Na FOW jednorazowo było max 35 użytkowników i to trzy lata temu. Jak na raz jest nas dziesięciu to już tłok.

Skoro forum kameralne to i zwyczaje mogą być kameralne 8) .

Owszem można spisać regulamin, ale jest tyle erystycznych trików, by obejść dosłowne znacznie zapisów, że szkoda zachodu. Zresztą wszystko już zostało opisane w tym przydługawym wątku.

A modowie... no cóż, to też ludzie i mogą mieć odmienne pojmowanie znaczenia zapisów, bo kierują się doświadczeniem, intuicją i nawykami. Nawet precyzyjny regulamin, każdy odbiera inaczej. Jeden bardziej liberalnie drugi bardziej restrykcyjnie. Po prostu trzeba liczyć na mądrość (permanentną lub chwilową) osoby podejmującej decyzje. No i pojawia się problem z interpretacją pojęcia "mądrość" 8) . Jak się okazuje, im więcej się człowiek zastanawia tym bardziej dochodzi do wniosku nie ma końca owego zastanawiania się ;) .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

I dlatego zaproponowałem regulamin 3 punktowy :)

Masz rację...dużo zależy od moderatorów. Zauważyłem na różnych forach specjalistycznych, że najlepszymi modami nie są zawodowcy, ale zaawansowani amatorzy (coś wiedzą o tematach, mają większą cierpliwość w tłumaczeniach i mniej emocjonalnie reagują).
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Gość

Post autor: Gość »

ALF pisze:I dlatego zaproponowałem regulamin 3 punktowy :)

Masz rację...dużo zależy od moderatorów. Zauważyłem na różnych forach specjalistycznych, że najlepszymi modami nie są zawodowcy, ale zaawansowani amatorzy (coś wiedzą o tematach, mają większą cierpliwość w tłumaczeniach i mniej emocjonalnie reagują).
OOOOOOOOOOOOOOOo... ''netykieta'' widze na horyzoncie nastepnego humaniste co za byki gramatyczne chce tu biegac z siekierka :D


pozdrawiam :D
Gość

Post autor: Gość »

To bylem ja domek :)
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Wg dzisiejszych norm jestem dysortografem (na próbnej maturze zrobiłem 36 ortografów na A4 :lol: ) Jak widzisz po moich postach, staram się pisać prawie bez błędów. Wynika to z szacunku dla użytkowników, a nie z mojego humanizmu :)
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
Gość

Post autor: Gość »

ALF pisze:Wg dzisiejszych norm jestem dysortografem (na próbnej maturze zrobiłem 36 ortografów na A4 :lol: ) Jak widzisz po moich postach, staram się pisać prawie bez błędów. Wynika to z szacunku dla użytkowników, a nie z mojego humanizmu :)
Pisanie gramatyczne nie jest wyrazem zadnego szacunku :P


Bo gdy by bylo to wiekszosc z nas siedziala by od dawna w pierr..... :x

I to po pierwszym dyktandzie z polskiego :lol:

Akcja ''bykom stop'' czy ''pisanie gramatyczne jest wyrazem szacunku dla innych'' jest jak powiedzenie

'' Jak nie kijem go to bejsbolem :lol: ''


pozdrawiam :)


Tylko nieodbieraj tego personalnie wielu tak pozostalo po szkole poprostu inne czasy :D
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Pisanie z błędami to wyraz niedouczenia osoby piszącej i tyle.
Osobiście jest mi zawsze wstyd, gdy walnę błąd i jeśli tylko to możliwe to poprawiam.
Jakiegoś ortografa czy dwa to można spokojnie wybaczyć, ale nie 10 w jednym poście, nie mówiąc o zdaniach pisanych ciągiem, bez znaków interpunkcyjnych i wielkich liter. Jeśli ktoś pisze tak mimo iż został upomniany (wiele razy) to jest po prostu ....... (brak szacunku to pikuś).
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Anonymous pisze:... Pisanie gramatyczne nie jest wyrazem zadnego szacunku :P
Bo gdy by bylo to wiekszosc z nas siedziala by od dawna w pierr.....
Jest.
Tak samo jak mycie zębów i nie puszczanie bąków w towarzystwie.
Nieświeży oddech i publiczne smrodzenie nie jest karane więzieniem. Ale takich ludzi staramy się unikać.

A do tego:
- jeżeli napiszesz tekst gramatycznie, to myślę o tym, co napisałeś.
- jeżeli niegramatycznie, to zastanawiam się, co w ogóle chciałeś powiedzieć.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: de Villars »

Marmik, nie rozumiem tego oporu przed regulaminem, i to ze strony osoby która z pewnością nie miałaby żadnego kłopotu z jego przestrzeganiem. To ma być bat na internetowych trolli i pospolitych chamów, a nie użytkowników na poziomie.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
ODPOWIEDZ