Prośba o Falklandy

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Leszek
Posty: 151
Rejestracja: 2004-01-06, 09:42
Lokalizacja: Lublin

Prośba o Falklandy

Post autor: Leszek »

Poszukuję informacji na temat wojny Falklandzkiej między Anglią a Argentyną. Wiem, że w połowie lat 90 wyszła niewielka książeczka na ten temat - może ktoś ma skan?

Z góry dziękuję.
Głupota nie boli...ale męczy bliźnich
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Był też obszerny artykuł w jednym ze starych miesięczników "Morze". Sprawdzę, czy przypadkiem nie mam i dam wtedy znać. Ciekawie tam było. Tutaj, w Australii, spotkałem raz człowieka, ktory ocalał z załogi HMS "Sheffield". Był już po trzeciej operacji plastycznej przywracającej twarz.
Pozdrawiam
Ryszard
Ostatnio zmieniony 2004-09-29, 02:18 przez RyszardL, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Na temat wojny o Falklandy (Malwiny) jest spora książka Kubiaka (wydana w 2003 roku przez AJ-pres) oraz szereg dobrych artykułów w "Przeglądzie Morskim" z połowy lat 80. (autorstwa chyba AŚ).
maciej432
Posty: 28
Rejestracja: 2004-08-14, 12:49

Post autor: maciej432 »

Doskonałe i unikalne materiały ukazały się w Wojskowym Przeglądzie Zagranicznym, jeszcze w latach 80-tych. Zwłaszcza, że częśc z nich to praktycznie u nas niedostępne materiały i opracowania argentyńskie. Mogę przesłać kopie zeskanowane na na email.
Był też artykuł w Nowej Technice Wojskowej, a cześć tematyki opracował M. Skwierzyński w swojej książce z tego roku.
Mariusz
Posty: 8
Rejestracja: 2004-08-18, 23:37
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: Mariusz »

mógłbym także poprosić?
13051959@wp.pl
z góry dziekuję!
Mariusz
maciej432
Posty: 28
Rejestracja: 2004-08-14, 12:49

Post autor: maciej432 »

Nie ma sprawy. dziś wieczorem całość poskanuję, a jutro powysyłam.
Aha, był jeszcze niezły artykuł o całych działaniach lotniczo-morskich w tej wojnie w Przeglądzie Wojsk Lotniczych i OPK
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

maciej432 pisze:Doskonałe i unikalne materiały ukazały się w Wojskowym Przeglądzie Zagranicznym, jeszcze w latach 80-tych. Zwłaszcza, że częśc z nich to praktycznie u nas niedostępne materiały i opracowania argentyńskie. Mogę przesłać kopie zeskanowane na na email.
Był też artykuł w Nowej Technice Wojskowej, a cześć tematyki opracował M. Skwierzyński w swojej książce z tego roku.
O jaką książkę chodzi ? Mogę prosić o szczegóły.
maciej432
Posty: 28
Rejestracja: 2004-08-14, 12:49

Post autor: maciej432 »

O jaką książkę chodzi ? Mogę prosić o szczegóły.
Wydana w Poznaniu w 2004 roku, dotyczy zabezpieczenia logistycznego, materiałów pędnych itd, we wszystkich (lepiej większości konfliktów po II wojnie światowej. Facet jest z Wrocławia, tam pracuje na uczelni wojskowej. O Falklandach poświęcił tam rozdział, ale ciekawy i na niezłych zachodnich materiałach. Tego nie ma chociażby u Kubiaka.
Leszek
Posty: 151
Rejestracja: 2004-01-06, 09:42
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Leszek »

Poproszę wszystko, co się tylko da.

leszek.masierak@lub.tvp.pl

Z góry dziękuję.
Głupota nie boli...ale męczy bliźnich
Andrzej Kliszewski
Posty: 252
Rejestracja: 2004-08-06, 10:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Andrzej Kliszewski »

Leszku ta mała książeczka nazywa się "Falklandzka pułapka" i jest to opis zarówno bitwy Grafa Spee w Iwś , ADMIRALA GRAFA SPEE w IIwś jak i konfliktu w 1982 roku. Nie wiem kiedy będe w domu zapewne nieprędko ale postaram się ją jakoś przesłać.

Pozdrawiam Andrzej K.
Si vis pacem para bellum!
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Ja równiez bym poprosił.....
emden@wp.pl


z góry dziękuje...
Piotr Wilrek

Argentyna

Post autor: Piotr Wilrek »

maciej432 pisze:Doskonałe i unikalne materiały ukazały się w Wojskowym Przeglądzie Zagranicznym, jeszcze w latach 80-tych. Zwłaszcza, że częśc z nich to praktycznie u nas niedostępne materiały i opracowania argentyńskie. Mogę przesłać kopie zeskanowane na na email.
Jeżeli można to również poproszę.
Z góry dziękuję.

Poszukuję wydania specjalnego Wojskowego Przeglądu Zagranicznego opisującego struktury NATO - z końca lat 80-tych. Gdyby ktoś zrewanżuję się czym będę mógł
maciej432
Posty: 28
Rejestracja: 2004-08-14, 12:49

Post autor: maciej432 »

Piotr Wilrek,
Poszukuję wydania specjalnego Wojskowego Przeglądu Zagranicznego opisującego struktury NATO - z końca lat 80-tych. Gdyby ktoś zrewanżuję się czym będę mógł
To co mam jutro wyślę (część właśnie zeskanowałem). Tego numeru specjalnego nie mam, ale moge zdobyć z AON-u, tylko że to trochę potrwa.
Gość

Re: Argentyna

Post autor: Gość »

Piotr Wilrek pisze:
maciej432 pisze:Doskonałe i unikalne materiały ukazały się w Wojskowym Przeglądzie Zagranicznym, jeszcze w latach 80-tych. Zwłaszcza, że częśc z nich to praktycznie u nas niedostępne materiały i opracowania argentyńskie. Mogę przesłać kopie zeskanowane na na email.
Jeżeli można to również poproszę.
Z góry dziękuję.

Poszukuję wydania specjalnego Wojskowego Przeglądu Zagranicznego opisującego struktury NATO - z końca lat 80-tych. Gdyby ktoś zrewanżuję się czym będę mógł
A ha tylko potrzebny będzie email
maciej432
Piotr Wilrek

Re: Argentyna

Post autor: Piotr Wilrek »

Anonymous pisze:A ha tylko potrzebny będzie email
maciej432
map41@poczta.onet.pl
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Leszek, znalazłem te stare miesięczniki, o których wspominałem na początku. Są to numery z czerwca, lipca i września 1982.
Jest to trochę w reporterskim skrócie, ale też daje obraz tego, jak to było.

Do Macieja432, byłbym wdzięczny za jakieś dodatkowe materiały. Jeżeli można prosić to na polon@iinet.net.au

Pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ