WILHELM GUSTLOFF - uzbrojenie

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

WILHELM GUSTLOFF - uzbrojenie

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Jestem w trakcie gromadzenia dokumentacji statku pasażerskiego "Wilhelm Gustloff". W najbliższej przyszłości chciałbym opracować model kartonowy tej jednostki ( skala 1:200)- stan na styczeń 1945r.
Wiem że w drugiej połowie stycznia 1945r, przed ostatnim rejsem na pokładach W. Gustloffa zamontowano miedzy innymi dodatkowe działa przeciw lotnicze. I tutaj moja wielka prośba. Czy może ktoś wie, co to za działa mogli Niemcy w styczniu 1945 roku w Gdynii zamontować na pokładach? Chodzi mi głównie o typ, nazwę i jeżeli to możliwe - dobre zdjęcia. Żródła podają różne rzeczy. W jednej książce - napisano, że były to czterolufowe działa przeciwlotnicze. Na filmach dokumentalnych o Gustloffie widać działa przeciwlotnicze ale mają one jedną lufę, Na jednym z filmów ostatnio wyprodukowanych, na temat dodatkowego uzbrojenia, w polskim tłumaczeniu pada słowo - moździeż. I badź tu człowieku mądry.
I tu moja wielka prośba do znawców tematu. Może ktoś wie co to za działa zamontowano: nazwa, typ itd A moze też niechcąco ktoś wie gdzie ( w jakich miejscach) te działa były zamocowane na pokładach?
Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Schemat wraku GUSTLOFFA z 1955 r., kiedy nurkowie PRO zeszli na niego po raz pierwszy.
Obrazek
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Wielkie dzięki za odzew :wink:
Pozdrawiam SZKUTNIK
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

A patrzyłeś na model JSC GUSTLOFFA??
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Znalazłem jeszcze coś takiego.
http://www.luftbilddatenbank.de/main/in ... 5d56b435b0
Z kontekstu wynika, że zdjęcia są z przełomu 1944/1945.
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: WILHELM GUSTLOFF - uzbrojenie

Post autor: Glasisch »

SZKUTNIK pisze:Ahoj!

Na filmach dokumentalnych o Gustloffie widać działa przeciwlotnicze ale mają one jedną lufę, Na jednym z filmów ostatnio wyprodukowanych, na temat dodatkowego uzbrojenia, w polskim tłumaczeniu pada słowo - moździerz. I bądź tu człowieku mądry.
I tu moja wielka prośba do znawców tematu. Może ktoś wie co to za działa zamontowano: nazwa, typ itd A może też nie chcąco ktoś wie gdzie ( w jakich miejscach) te działa były zamocowane na pokładach?
Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
moździerz z pewnością nie (to takie fachowe tłumaczenie na "nową" modę, prawie jak w "Bellonie"), jak już to chyba jedna podstawa poczwórnie sprzężonej podstawy kal. 20 mm plot. Radzę sięgnąć do ostatniego filmu niemieckiego, tego z ZDF, gdzie był moment montowania czegoś takiego, ale w zasadzie nigdzie nie znalazłem czegoś dokładniejszego na ten temat. A pod jaką banderą będzie wychodził, pod handlową, czy Reichsdienstflagge, bo Kriegsmarine na pewno nie.
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Crolick: widziałem wycinankę z JSC. :o Mnie interesuje materiał bardziej wiarygodny ;)

Glasisch: wielkie dzięki za informacje. Film wyprodukowany przez ZDF posiadam. Będę kopał dalej. Co zaś się tyczy Twojego ostatniego pytania - To prawdopodobnie powstanie model w trzech malowaniach ( moment zejścia ze stoczni, statek szpital i styczeń 1945 r) oparty na jednym szkielecie. Problem jest z wersją styczeń 1945. Z kadłubem jest wszystko OK jednak na pokładach zamontowano wiele nowego uzbrojenia oraz dodatkowe szalupy. Niestety stocznia w Hamburgu nie ma żadnych rysunków, szkiców, notatek z tego okresu.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

powtarzam pytanie, pod jaką banderą go puścisz?
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!

Glasisch: Reichmarine została zastąpiona przez Kriegsmarine w czerwcu 1935 r. "Wilhelm Gustloff" został zwodowany w maju 1937 r, więc chyba jasne jaką banderę nosił.
Pozdrawiam SZKUTNIK
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

SZKUTNIK pisze:Ahoj!

Glasisch: Reichmarine została zastąpiona przez Kriegsmarine w czerwcu 1935 r. "Wilhelm Gustloff" został zwodowany w maju 1937 r, więc chyba jasne jaką banderę nosił.
Szkutnik, nie będziemy się bawić, co, jaką, ja się tylko pytałem, jaką, Reichsdienstflagge, jak nie kapujesz to jest to służbowa flaga Rzeszy, czy marynarki handlowej, bo Kriegsmarine odpada! Odpowiesz mi na to, czy nie?
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
ObltzS
Posty: 197
Rejestracja: 2007-01-01, 21:05

Post autor: ObltzS »

Witam !

Glasisch napisał :
Szkutnik, nie będziemy się bawić, co, jaką, ja się tylko pytałem, jaką, Reichsdienstflagge, jak nie kapujesz to jest to służbowa flaga Rzeszy, czy marynarki handlowej, bo Kriegsmarine odpada! Odpowiesz mi na to, czy nie?
Może ten link będzie podpowiedzią dla Szkutnika :
http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_ ... 80%931945)
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Glasisch pisze:Szkutnik, nie będziemy się bawić, co, jaką, ja się tylko pytałem, jaką, Reichsdienstflagge, jak nie kapujesz to jest to służbowa flaga Rzeszy, czy marynarki handlowej, bo Kriegsmarine odpada! Odpowiesz mi na to, czy nie?
Na pewno odpada? Nie nosił jej w latach 1940-43, jako okręt mieszkalny 2. ULD?

Reichsdienstflagge - skąd? Ona była w użyciu policji, straży celnej i urzędów morskich...

Jeśli chodzi o ostatni rejs, to - jak mi się wydaje - powinien mieć taką:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-09-12, 20:28 przez pothkan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Oberleutnant, pothkan,

ja wiem, ale nie wiem, czy "Moskwa" wie, jak w tym kawale o Stirlitzu. Też uważam, że służbowa, ale handlowa nie jest wykluczona, no ja mam za to inną jej wersję, taka, jaką znam. I trzeba się zdecydować, lewa, albo prawa, bo w żadnym razie Kriegsmarine, choć miał uzbrojenie, symboliczne.

Obrazek Obrazek

POTHKAN ta Twoja fana to handlowa, kiedy na mostku stał oficer rezerwy Kaiserliche albo Kriegsmarine, to na sicher! Moja jest właściwa.

nie masz racji,
Ostatnio zmieniony 2010-09-12, 20:41 przez Glasisch, łącznie zmieniany 1 raz.
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Glasisch pisze:POTHKAN ta Twoja fana to handlowa, kiedy na mostku stał oficer rezerwy Kaiserliche albo Kriegsmarine, to na sicher!
A czy tak wówczas nie było ?

Czemu twoim zdaniem nosił wtedy RDF ?

Co ma do tego flaga czarno-biało-czerwona? Przecież wycofano ją w 1935, na dwa lata przed ukończeniem statku.

No i jaką nosił w okresie 1940-43?
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

pothkan pisze:
Glasisch pisze:POTHKAN ta Twoja fana to handlowa, kiedy na mostku stał oficer rezerwy Kaiserliche albo Kriegsmarine, to na sicher!
A czy tak wówczas nie było ?

Czemu twoim zdaniem nosił wtedy RDF ?

Co ma do tego flaga czarno-biało-czerwona? Przecież wycofano ją w 1935, na dwa lata przed ukończeniem statku.

No i jaką nosił w okresie 1940-43?
nie wiem, którą nosił, chciałem się tutaj dowiedzieć, bo nikt nie wie, a inni wiedzą, ale źle. Twoja fana, sprawdzałem źródle właśnie, to flaga jednostek handlowych, kiedy na mostku stał kapitan rezerwy marynarki wojennej, a służbowa była podnoszona, wtedy, kiedy statek działał na polecennie Rzeszy, tylko tyle, brak dokładnych danych. Niemcy też dziwnie nie wiedzą z Marineforum. Flaga czarno-bialo-czerwona była przeze mnie pokazana jako przeciwwagę, że była zupełnie inna. Jasne?
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Post autor: ALF »

Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
ODPOWIEDZ