Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

crolick pisze: 2021-02-12, 14:41 1940 wiele nie zmieni ;)
Jeśli już to 1942.
Zgadza się - plany były bardziej rozstrzelone w czasie a kolejne cięcia finansów mogły je pokrzyżować

szafran pisze: 2021-02-12, 18:04 Jeżeli były tematy dotyczące prototypów i innych niezrealizowanych rzeczy to czemu nie.

Od wczoraj nie mogłem dostać w Sopocie więc wybrałem się spacerkiem do Orłowa i czekał tam na mnie ostatni egzemplarz. W sumie nie wiem po co czytać bo i tak pewnie jak zwykle czyli dobra robota :)
:o

Jesteś bohaterski - dzięki

Ale wiesz... spacerki podobno wychodzą na zdrowie :lol:

Dwa w jednym

:mrgreen:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Piotr S.
Posty: 2289
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Piotr S. »

Polska Żegluga Morska. Album Floty 1951-2021 (III wydanie) kilkadziesiąt stron więcej niż poprzednie wydania
https://www.powr.pl/index.php?p=11,27,1 ... II-wydanie
cena 100 zł u wydawcy .
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: MiKo »

arma.jpg
arma.jpg (167.24 KiB) Przejrzano 6466 razy
Ktoś może wie coś więcej, co to za twór - mi trochę wygląda na kształt "Premiery na Pacyfiku" Pieresleginów. Czyli takie lekkie historical fiction typu: "Nowatorskie spojrzenie na wojnę, niezwykła teatralna forma, kompleksowa charakterystyka stron, szokująca krytyka"

Dodano po 7 minutach 25 sekundach:
op.jpg
op.jpg (59.69 KiB) Przejrzano 6463 razy
A tu coś interesującego. Nie czytałem jeszcze, ale temat wybrany bardzo fajnie. Brawo Tadeusz ;)
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

A ten pancerniki na okładce Jutlandii to do kogo one strzelają ? Ten pierwszy wali na prawą burtę a drugi na lewą. Wyglądają tak ciut niemiecko, więc to pewnie Hochseeflotte otoczona przez Grand Fleet z obu stron. Ale sądząc po konturach lądu - nie przypominam sobie, żeby się w trakcie bitwy ktoś pod fiordy zapuszczał.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: crolick »

Tadeusz Klimczyk pisze: 2021-04-29, 12:27 A ten pancerniki na okładce Jutlandii to do kogo one strzelają ? Ten pierwszy wali na prawą burtę a drugi na lewą. Wyglądają tak ciut niemiecko, więc to pewnie Hochseeflotte otoczona przez Grand Fleet z obu stron. Ale sądząc po konturach lądu - nie przypominam sobie, żeby się w trakcie bitwy ktoś pod fiordy zapuszczał.
A to nie jest screen z WoW?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Toff »

A to nie jest screen z WoW?
Z pewnością jest, tudzież grafika stworzona przez WoW na potrzeby promocyjne. Także tego, ma być ładnie, kolorowo, dynamicznie, ale z poprawnością historyczną jak zawsze na bakier.
Ja się raczej nie skuszę, logo WoW na okładce zwiastuje książkę dla laików.
Awatar użytkownika
SiSi
Posty: 219
Rejestracja: 2015-03-16, 14:11

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: SiSi »

Tadeusz Klimczyk pisze: 2021-04-29, 12:27 A ten pancerniki na okładce Jutlandii to do kogo one strzelają ? Ten pierwszy wali na prawą burtę a drugi na lewą. Wyglądają tak ciut niemiecko, więc to pewnie Hochseeflotte otoczona przez Grand Fleet z obu stron.
Na okłądce pewnie Hochseeflotte uwieczniona w trakcie zwrotu.
Ale sądząc po konturach lądu - nie przypominam sobie, żeby się w trakcie bitwy ktoś pod fiordy zapuszczał.
To nie ląd, to gęsty dym płonących okrętów...
...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

Ukazała się nowa książka na temat ORP Grom i ORP Błyskawica. To numer specjalny Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia 3/2021. Autorami są Maciej Tomaszewski i Andrzej Ciszewski. Temat ujęty jest inaczej, od strony technicznej, przemian wyposażenia i uzbrojenia, zmian kamuflażu, itp. Jest cennym uzupełnieniem do licznych książek opisujących działania bojowe okrętów i tło historyczne. Niestety z powodu objętości książki ograniczonej do 120 stron, jak i tematyki WLU, całkowicie pominięty został okres służby Błyskawicy z lat 1947-1976, co być może uda się nadrobić w innym wydawnictwie.

R_1.jpg
R_1.jpg (216.34 KiB) Przejrzano 5961 razy

Książka zawiera 130 ilustracji z tego 16 bocznych sylwetek okrętów narysowanych przez Andrzeja Ciszewskiego w różnych kamuflażach z różnych okresów lat 1937-1947. Oczywiście także wiele dodatkowych rysunków ilustrujących szczegóły i kilka historycznych rysunków technicznych.

R_3.jpg
R_3.jpg (126.3 KiB) Przejrzano 5961 razy


Dzięki uprzejmości Radosława Bizonia w książce znalazły się cztery zdjęcia podwodne wraku ORP Grom


R_2.jpg
R_2.jpg (232.19 KiB) Przejrzano 5961 razy

Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć prezentujących załogę i detale okrętu

R_4.jpg
R_4.jpg (154.08 KiB) Przejrzano 5961 razy

Dzięki uprzejmości załogi, można zobaczyć też kilka zdjęć miejsc niedostępnych dla zwiedzających.

R_5.jpg
R_5.jpg (272.89 KiB) Przejrzano 5961 razy

I na koniec szybka ERRATA. Chochlik drukarski nieco narozrabiał, więc na stronie 31 zdjęcia zamienione są miejscami, a na rysunku na stronie 91 na dziobowym podnośniku amunicyjnym znalazł się czarny prostokąt, którego nie powinno tam być (na szczęście na stronie 71 te fragmenty rysunku są nienaruszone). Na stronie 84 chochlik drukarski zamieścił tylko część rysunku, który miał tam być w wyniku czego podpis do rysunku jest zbyt obszerny. Na stronie 101 w opisie do zdjęcia powinno być, że drzwi pierwotnie były od strony prawej burty i oczywiście były odsuwane.

R_6.jpg
R_6.jpg (171.46 KiB) Przejrzano 5961 razy

O wartości merytorycznej książki wypowiedzcie się sami.

:gazeta:
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 00:18 przez m_k, łącznie zmieniany 1 raz.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: szafran »

Tradycyjnie zanim kupię już oceniam bardzo wysoko. Autorzy przyzwyczaili do wysokiego poziomu i warto wydać te parę złotych żeby chociaż w taki sposób uhonorować ich pracę.

Cieszę się, że mogłem pomóc w warstwie fotograficznej!
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

szafran pisze: 2021-05-20, 21:42 Tradycyjnie zanim kupię już oceniam bardzo wysoko. Autorzy przyzwyczaili do wysokiego poziomu i warto wydać te parę złotych żeby chociaż w taki sposób uhonorować ich pracę.

Cieszę się, że mogłem pomóc w warstwie fotograficznej!
Mam wielką prośbę do Ciebie. Doceniam Twoją wiarę, ale nie stawiaj swojego autorytetu va banque. Zapracowałeś na swoją pozycję i uznanie swoimi dokonaniami. Twoje zdjęcia są cenione. Nie trwoń tego. Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Jestem Ci wdzięczny za Twoją wiarę, ale już dostrzegłem kilka pozycji do erraty, za co jestem lub nie jestem winien. Nie warto za to nadstawiać głowę. Wystarczy autor, bo Andrzej już swoje zrobił. Bardzo Ci dziękuję za uznanie i słowa uznania dla Ciebie.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Waldek K »

Zadam głupie pytanie: gdzie to cudo można kupić stacjonarnie?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

Ja kupiłem w MPiK. Mają tam na to osobną półkę w dziwnym dla mnie miejscu (mają korporacyjne standardy, więc sądzę, że w każdym MPiK trzeba tego poszukać).
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Grzechu »

Ja również nabyłem dziś w EMPiKu.
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

Czekam na recenzje po przeczytaniu: @szafran, @Waldek K, @Grzechu. Powiem perfidnie i bezwstydnie szczerze: Wasze recenzje posłużą ulepszeniu następnego, większego wydania (nie wspomnę o wydawcy) - więc macie wpływ na udoskonalenie dzieła, choć 80% z następnego w tej książce nie mogło się ukazać i będę je musiał doskonalić w samotności. Możecie jednak dorzucić sugestie o czym niechybnie powinienem napisać. Niestety z wielu powodów, o których nie chce pisać, nie miałem czasu na dopracowanie tomu 3/2021, gdyż w dniu oddania dzieła do wydawcy musiałem wszystko zmienić. Powiem szczerze, że zaangażowanie niemal przypłaciłem życiem, ale mnie odratowano. Później nie było czasu na poprawki. Już dzisiaj wiem o minimum 5 błędach, które znalazły się w wydrukowanym wydaniu o czym wspomniałem w Erracie. Niby z przemęczenia myliła mi się prawa z lewą, co można uznać za błąd błahy, gdyby nie to, że wprowadziło w błąd czytelników. Mea kulpa. Nie ma się co usprawiedliwiać, bo dzieło powinno być doprowadzone do doskonałości. Jest mi wstyd i obiecałem sobie, że już nigdy nie dam się postawić w takiej sytuacji.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: Waldek K »

Wiadomo, że jesteś nazbyt samokrytyczny, więc na pewno książka jest niemal doskonała. Jak tylko nabędę, przeczytam i znajdę czas (czyli nieprędko niestety), coś skrobnę na jej temat.
A! No i najważniejsze. Już strata Andrzeja Ciszewskiego była wystarczająco bolesna, więc dbaj o siebie!
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: KSIĄŻKI

Post autor: m_k »

Waldek K pisze: 2021-05-21, 21:09 Wiadomo, że jesteś nazbyt samokrytyczny
Czasami tak pozwalam sobie myśleć o sobie, ale nie wiem skąd Ty o tym wiesz? Jak napisałem, że za bezcenne będę uważał uwagi konstruktywne, a jak wiem z FOW, masz tu wiele do powiedzenia... Więc czekam

Na nic się nie obrażę, bo jest to budowanie następnej i jakbym chciał najbardziej zgodnej z prawdą publikacji na ten zawężony temat.

Ogólnie dzięki za zaufanie
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
ODPOWIEDZ