Malowanie

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Malowanie

Post autor: deglock »

Mam pytanie następujące. W jaki sposób malowane były nasze holowniki? Wiadomo, że kadłub czarny, komin często też ze znakiem armatorskim (na przykład Zarząd Portu Gdańsk)… ale co z resztą?
Jaki kolor miały nadbudówki, jaki pokład, a jaki pokładówki etc. Konkretnie chodzi mi o holownik Żbik. Gdyby ktoś z was miał wiedzę w tej materii to będę wdzięczny za odpowiedź.
Sagit
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-25, 07:03
Lokalizacja: Gdynia / Tilburg (Holandia)

Re: Malowanie

Post autor: Sagit »

zobacz tą stronkę może cię zainspiruje jest tam też i Żbik
http://gdansk-nowy-port.mojeosiedle.pl/ ... &start=120
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Malowanie

Post autor: Marek T »

O którego ŻBIKA chodzi? Bo były dwa:
- poniemiecki (ex ADLER), w eksploatacji do 1973,
- nowszy, produkcji radzieckiej, w eksploatacji od 1975.
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Malowanie

Post autor: deglock »

Chodzi o tego byłego Niemca. Ale na jednym ze zdjęć widać, ze nadbudówkę to on miał w kolorze drewna lub brązowym. Pozostaje jeszcze pytanie o pokłady.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Malowanie

Post autor: Marek T »

O ile pamiętam nadbudówki na holownikach starego typu były brunatne z niektórymi elementami białymi.
Sadzę, że elementy drewniane zostawiano w kolorze naturalnym.
Co do pokładów - nie wiem.

Nowe holowniki, w latach 1971tych miały nadbudówki szaro-białe, a pokłady trawiasto-zielone.

Myślę, że warto poszukać w starych numerach "Modelarza" albo "Żeglarza Polskiego". Szczególnie ten ostatni - na początku lat 1950tych publikowano w nim uproszczone rysunki modelarskie różnych typów statków, a w opisie było podane malowanie modelu. Mam nadzieję, że wśród opublikowanych planów mieli jakiś holownik.
ODPOWIEDZ