Lista życzeń do wydawców

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: de Villars »

No to może ja coś zapodam - np. na pierwszy ogień praktycznie wszystkie pancerniki bateryjne i kazamatowe (oprócz Warriora..) - w Polskiej prasie to przypominam sobie tylko tekst Tadeusza Klimczyka o Sultanie i jego zatopieniu, reszta chyba leży odłogiem? Na wzór cyklu "zdarzyło się 70 lat temu" proponuję cykl "zbudowano 150 lat temu" :-D względnie można by już zacząć myśleć na cyklem "zdarzyło się 100 lat temu"..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Bartłomiej Batkowski
Posty: 112
Rejestracja: 2008-07-31, 20:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Bartłomiej Batkowski »

de Villars pisze:No to może ja coś zapodam - np. na pierwszy ogień praktycznie wszystkie pancerniki bateryjne i kazamatowe (oprócz Warriora..) - w Polskiej prasie to przypominam sobie tylko tekst Tadeusza Klimczyka o Sultanie i jego zatopieniu, reszta chyba leży odłogiem? Na wzór cyklu "zdarzyło się 70 lat temu" proponuję cykl "zbudowano 150 lat temu" :-D względnie można by już zacząć myśleć na cyklem "zdarzyło się 100 lat temu"..
Nie za duże wymagania :D ..eech, pomarzyć.. poczytałoby się..
Gdy w twe drzwi zapuka wróg,
Weź siekierę, piłę, strug.
Oddaj wszystko to wrogowi,
Niechaj sam se trumnę zrobi!

Bo mu się odechce na nas napadania
Od samego po nas sprzątania..
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: de Villars »

Duże, a to dopiero początek mojej listy :D
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: RyszardL »

de Villars pisze:Duże, a to dopiero początek mojej listy :D
Na mojej liście też są pancerniki kazamtowe, bateryjne, balustradowe i co tam jeszcze wymyślono w XIX wieku. Tadeusz Klimczyk napisał o "Sultanie" i "Inflexible", no i włoskich tego samego typu :wink:
Ale tutaj pewnie nie będzie łatwo, bo jakość artykułu będzie głównie zależała od dostępu do źródeł. Czy archiwa państw zechcą udostępnić odpowiednie materiały.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: de Villars »

ja bym chętnie poczytał choćby tłumaczenia z czasopism obcojęzycznych - z pewnością wiele wartościowych artykułów na ten temat powstało, a do większości nie ma się dostępu, bądź jest bariera językowa..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Mam XIX wieczny okręt na warsztacie, ale to nie pancernik, choć słowo pancernik ma w określeniu swojej klasy....
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: de Villars »

Może pancernik obrony wybrzeża? też chętnie poczytam:-)
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: deglock »

To ja się pochwalę. Jakiś czas temu nabyłem drogą kupna pewną książkę, która natchnęła mnie do napisania takiego krótkiego tekstu o duńskich pancernikach OW. Na przykładzie floty duńskiej wyraźnie widać postęp techniczny jak w „kropli wody”. Najpierw mamy pancerne fregaty (moim zdanie dużo za duże jak na potrzeby tego państewka) potem mamy pierwsze pancerniki kazamatowe, następnie jest Helgoland (pancernik kazamatowy, ale już z wieżą działową) potem mamy kolejnego który artylerię główną ma wyłącznie wieży, potem Ivera Hvitfeldta już okręt z dwoma wieżami. Pierwszym uzbrojonym w nowoczesną artylerię jest Skojold i w końcu mamy okręty typu Peder Skram z który każdy jest trochę inny. Sagę duńskich pancerników kończy Niels Juel pancerniko-krążownik czy wielka kanoniera (choć nie jest to określenie fachowe). Flota duńska jest fajna gdyż wiele z tych okrętów służyło jednocześnie, więc tych kilka zdjęć zbiorowych jest naprawdę ciekawych.
I taki tekst leży sobie i czeka na lepsze czasy. Może jeszcze przyjdzie moda na takie niszowe tematy….
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Maciej3 »

A ja tam bym go chętnie przeczytał.
Która redakcja chętna?

Żeby było wiadomo gdzie szukać.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Lützow
Posty: 81
Rejestracja: 2011-01-08, 10:29

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Lützow »

Maciej3 pisze:A ja tam bym go chętnie przeczytał.
Która redakcja chętna?

Żeby było wiadomo gdzie szukać.
Jako kryterium należy przyjąć, według mnie, nieograniczanie liczby stron przez redakcję (bibliografia również ważna) oraz dodatkowy materiał fotograficzny, z prawami publikowania, więc wydawcę powinien wybrać sobie sam autor. Jestem daleki od faworyzowania kogokolwiek.
Obrazek
Dont tread on me!
Не тронь меня!
Rühr mich nicht an!
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: de Villars »

A francuskie pancerniki barbetowe typu Terrible? Ciekawy temat, w tym ich przeznaczenie - POW czy też mały pancernik do operowania na Bałtyku na wypadek wojny z Niemcami? O tym bym chętnie poczytał..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: deglock »

Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że lubię zajmować się Rosjanami i ich flotą. W tym duchu zebrałem sobie kupę materiałów do monografii o rosyjskich i radzieckich kanonierkach. Bardzo fajny temat, szczególnie kanonierki „półpancerne” stanowiące jakby 3 linię obrony na wypadek klęski floty liniowej i pancerników OW. Ale żeby nie było, że jestem monotematyczny to radbym także poczytać taką zbiorczą monografię o pancernikach francuskich. Podzieliłbym to na kilka takich części. Jedną na przykład poświeconą pancernikom „Młodej Szkoły”, drugą kolejnym pancernikom. Ja z zazdrością patrzę na Rosjan bo mają takiego Jakubowicza co to pisze dla Morskiej Kolekcji. Najpierw była Messyna potem Bouvet a jest już następna monografia tym razem http://u-boat-laboratorium.com/uploads/ ... 11/178.jpg Zresztą ten Pachomow wcale nieźle pisze. Dobrze, że w czwartek skoczę sobie do kalińca i te francuskie pancerniki widziałem u takiego gościa co to sprzedaje używane książki (po jakiś 10 zeta), a tę arbuzówkę nabędę drogą kupna w Petersburgu w przyszłym miesiącu. Nie to, żebym się czepiał, ale Andrzej J mógłby w końcu skończyć monografię o francuskich drednotach.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1169
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Te rosyjskie opracowania wyglądają na przeróbki wieloczęściowych artykułów opublikowanych przez francuskie Marines/Navires. Jako, że archiwalne numery tych wydań są do kupienia, wiec łatwiej będzie poczytać źródło. To samo dotyczy tłumaczenia artykułu o Dupuy de Lome opublikowanego kiedyś w OW. W tym wypadku nawet łatwiej zrozumieć francuski oryginał niż polskie tłumaczenie.
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: deglock »

Mi łatwiej czytać ruskie bukwy niż po francusku (choć jak trzeba to i wydukać potrafię jako, że mam pojęcie o hiszpańskim a oba języki należą do tej samej grupy). Poza tym te ruskie mam pod ręką. Niepodobna mi się jedna rzecz. Rosjanie mają taką ustawę która nakazuje zapisywanie wszystkich zagranicznych nazw, nazwisk etc. po ichniemu. I często gęsto za cholerę nie mogę się połapać o co chodzi. Już mogliby na przykład oryginalne nazwy pisać w nawiasie albo w przypisie….
Awatar użytkownika
Bartłomiej Batkowski
Posty: 112
Rejestracja: 2008-07-31, 20:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: Bartłomiej Batkowski »

Maciej3 pisze:A ja tam bym go chętnie przeczytał.
Która redakcja chętna?

Żeby było wiadomo gdzie szukać.
Moja redakcja chętna. Tylko nierozrzutna (czytaj bidna :lol: )..
Gdy w twe drzwi zapuka wróg,
Weź siekierę, piłę, strug.
Oddaj wszystko to wrogowi,
Niechaj sam se trumnę zrobi!

Bo mu się odechce na nas napadania
Od samego po nas sprzątania..
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Lista życzeń do wydawców

Post autor: dessire_62 »

deglock pisze: Rosjanie mają taką ustawę która nakazuje zapisywanie wszystkich zagranicznych nazw, nazwisk etc. po ichniemu. I często gęsto za cholerę nie mogę się połapać o co chodzi.
W drugą stronę tez to działa. Podpis pod zdjęciem
Le "Jemtchouck", croiseur cuirassé coule par l' "Emden" en rade de Fénaug. :lol:
ODPOWIEDZ