Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: wojtek.uk »

Witam,

Z wiadomosci ciekawych i mniej/bardziej niewiarygodnych:

The Troika calls for a 79% reduction in costs by 2015 for the Armed Forces - http://www.defencegreece.com/index.php/ ... ed-forces/

Z artykulu wynika ze armia grecka ma obnizyc koszty o 79% do roku 2015 + dyskusja o dodatkowych, 'rozsadnych' redukcjach:
This question coincides with information that representatives of the troika want to have … friendly meetings with the Chiefs of Staffs on “how to reduce costs even further.”
Zal mi grekow w tej sytacji (i nie tylko biorac pod uwage ogolna sytuacje we wschodnim basenie Morza Srodziemnego), ale widzialbym tu okazje dla naszego MON. Sily zbrojne Grecji maja mnooostwo ciekawego sprzetu ktory by sie przydal do odswiezenia naszego 'muzeum' zwanego silami zbrojnymi. Pozwole sobie zrobic maly przeglad ewentualnej listy zakupow ;) So, it's time for shopping spree!!! :)
Zaczne od sil morskich - jako ze to FOW!

Najpierw moje ulubione - okrety podwodne. Mamy tu swiezutkie, nowki-nie smigane TYP 212 w wersji eksportowej TYP 214. Wg mnie na Baltyk w sam raz - szczegolnie jesli te ogniwa faktycznie sa tak dobre. Mozna by wyplynac na patrol i wrocic bez wynurzenia - normalnie jakbysmy mieli flote atomowa! :) A jak cos sie sypnie - to i po czesci blisko :)
Jakby budzet nie wyrobil (wiadomo - Euro i autostrady) to 4 zmodernizowane 209 tez beda OK - to i tak skok jakosciowy dla naszej MW.
Flota nawodna: o drobnicy nie mam pojecia (moze pothkan pomoze...) wiec tylko 2 punkty:
- 4 x Hydra :) Tak, wiem - Gawron nadchodzi - i moze kiedys doleci/doplynie... ale tu by byla unifikacja i latwiej o czesci/remonty! 1 w remoncie, jeden na szkoleniu i 2 na patrolach! Idealna sytuacja. A co z Gawronem? Sprzedac do Malezji czy innej Indonezji i moze jeszcze z tego produkcja seryjna wyjdzie (no i zatrudnienie + podatki) - bo przeciez nasi wiecej nie kupia. (ksiazke Marmika przeczytam jak tylko do mnie dojdzie w przyszlym miesiacu...). Zawsze to kadlub o 10 lat mlodszy niz nasze O.H.P... Elli bym sobie odpuscil bo moze byc ciezko z czesciami no i w sumie to rownolatki OHP...
- maja cos naprawde cool na stanie - 2 Zubry! Ale ja wole Zywca no i PiS wczoraj przegral wiec Kaliningradu nie bedziemy odbijac... Ale fajnie by bylo miec :)
O FREMM nie wspominam bo ich jeszcze nie ma i w tej sytuacji raczej nie bedzie...
Na pokladach maja S-70 z rakietami Penguin i Hellfire - przydatnosc pozostawiam ocenie forumowiczow.

Sily Powietrzne
Jesli wody nasi decydenci nie lubia to moze samoloty im bardziej przypadna do gustu?
A mamy tu ciekawe rzeczy:
- F-16 Block 52+
- 6 baterii rakiet Patriot - nie wiem ktora wersja ale sprawdze. Zreszta, nie mamy zdanych... Jest, to PAC-3 - czyli bierzemy - jak puszcza za tak niskie ceny jak anglicy swoje lotniskowce...
- S-300PMU1 - dobrze obstawic wszystkie opcje...
- TOR-M1 - przyda sie do obrony powyzszych

Sily ladowe
Nie wiem jak teraz, ale z tego co pamietam to generalowie wioda prym wiec i cos dla nich...
- najpierw czolgi: Grecy maja Leopardy 2A4 i A6. Wiem, wiem, my tez - ale ile? Dodatkowa setka lub dwie by sie nie przydala (ze sledzikiem)? Co prawda, na wschod jest cywilizacja, ale...
- te 25 PzH-2000... bo chyba nasz Chrobry nie wypalil? Prosze o sprostowanie jesli sie myle. No i co z Akacja?
- M-109A5 tez sie przyda bo chyba moze uzywac M982 Excalibur jesli sie nie myle? A moze tylko A6... Jak nie, to na zlom - albo niech zastapi nasze Gozdziki w OSA - przynajmniej mlodzi beda mieli sie czego uczyc ;)
- M-110A2 - skoro taktycznej amunicji nuklearnej raczej nie bedziemy uzywac to chyba nam to nie potrzebne...
- 36 MLRS - taaa :) ale zalezy ktora wersja w sumie... Trzeba sprawdzic najpierw.
- ATGW: niestety wypadlem z obiegu i nie wiem jak sie zakonczyly przetargi na Gille itp wiec sie nie wypowiadam.
- Stinger - hmm... a jak tam nasze Strzaly?
- no i gwozdz programu - Apache!!! Whoooohooo! :) Nasze (i te od czechow w barterze w latach 1990-tych wziete) Mi-24 starzeja sie. Jesli nie inaczej to na pewno moralnie. Poza tym, to w sumie inna para kaloszy - znaczy sie kategoria sprzetu. Pamietam jak w Inowroclawiu Mi-24 ogladalem jako dzieciak ale i pamietam jak na Lawicy pierwszy raz Apache zobaczylem...

Jesli post w niewlasciwej kategorii, prosze o przeniesienie.
Ostatnio zmieniony 2011-11-05, 01:14 przez wojtek.uk, łącznie zmieniany 3 razy.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Flota nawodna: o drobnicy nie mam pojecia (moze pothkan pomoze...) wiec tylko 2 punkty:
Drobnica jest raczej starsza, z wyjątkiem patrolowców - ale tych raczej nie odpuszczą, są zbyt potrzebne (walka z imigracją). Wszystkich Hydr też raczej nie sprzedadzą - może dwie...?

Ja bym również pomyślał o jednym Jasonie (duży desantowiec-transportowiec).
Adam
Posty: 1745
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: Adam »

Grecy raczej zbankrutują ze trzy razy a sił zbrojnych nie zredukują. Przecież oni od lat mają swoją małą, na szczęście głównie korespondencyjno - ambicjonalną wojnę z Turcją.
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: Colonel »

pothkan pisze: Ja bym również pomyślał o jednym Jasonie (duży desantowiec-transportowiec).
A po co? Stac Cie na to?
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: marek8 »

A przepraszam a czyim pomysłem był tzw. WOWOSZ - przecież miał być wiecej niż jeden...:) Autorom tego wiekopomnego pomysłu warto by zadać pytanie - co robiłyłyby dziś... No i przecie co mało znane nasze "Lubliny" miały transporotwać naszych na misję do d. Jugosławii... Jeżeli Kadra dowódcza "fantazyje" miewia to wolno i nam...:)
Pozdrawiam
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: wojtek.uk »

pothkan pisze:Ja bym również pomyślał o jednym Jasonie (duży desantowiec-transportowiec).
Myslisz o operacjach 'pokojowych'?
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:
pothkan pisze:Ja bym również pomyślał o jednym Jasonie (duży desantowiec-transportowiec).
Myslisz o operacjach 'pokojowych'?
A chociażby. ODT już się powoli starzeją, jeden Jason (z tych nowszych, góra 15-letnich) mógłby je zastąpić - zamiennie z "Czernickim".

Ale zaznaczam - warto pomyśleć, przy sprzyjających okolicznościach. Natomiast już o OP warto by powalczyć.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: wojtek.uk »

Adam pisze:Grecy raczej zbankrutują ze trzy razy a sił zbrojnych nie zredukują. Przecież oni od lat mają swoją małą, na szczęście głównie korespondencyjno - ambicjonalną wojnę z Turcją.
Jasne, nie sadze by doszlo do tego o czym artykul wspomina. To w koncu kraj NATO a przede wszystkim, czy przypadkiem cichym warunkiem pierwszej transzy zapomogi nie byly op z Niemiec i fregaty z Francji? Po takiej redukcji bylo by to przeciez nie realne...
To jest albo sianie paniki przez jakiegos polityka - nie tylko u nas siedza barany w parlamencie - albo ewentualnie poczatek negocjacji co by tu uciac - a maja z czego.
Mnostwo staroci trzymanych jest chyba z sentymentu jak np wspomniana wyzej przez pothkana drobnica w ich MW. W lotnictwie maja jeszcze A-7 w sluzbie - przynajmniej na papierze. Poza tym, 2 rozne typy mysliwcow i kazdy z zupelnie innej beczki co utrudnia/podraza ogolnie pojeta logistyke i trening. Sprzet armii ladowej to tez istna zbieranina.
Ogolnie, pewnie sama unifikacja sprzetu oraz pozbycie sie zlomu daly by duuuze oszczednosci - choc nie oczywiscie az takie jak sugerowane w artykule.

Sadze, ze warto miec oko na Grecje - a nuz beda sie pozbywac czegos dla nas przydatnego i w dobrej cenie. OP bylyby priorytetem w mojej ocenie ale nie tylko - porzadna obrona plot by nam sie w koncu tez przydala...
pothkan pisze:
wojtek.uk pisze: Flota nawodna: o drobnicy nie mam pojecia (moze pothkan pomoze...) wiec tylko 2 punkty:
Drobnica jest raczej starsza, z wyjątkiem patrolowców - ale tych raczej nie odpuszczą, są zbyt potrzebne (walka z imigracją). Wszystkich Hydr też raczej nie sprzedadzą - może dwie...?
Nie wiem, moze? Jesli te 6 x FREMM by doszlo do skutku... Oby tylko naszym decydentom nie przyszlo do glowy 'odciazyc' grekow z kilku holendrow...
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: thomson »

Żeby planować zakupy okretów trzeba mieć koncepcję użycia Marynarki Wojennej. U nas jest ona baaaardzo ogólna czyli żadna. W ostatnich latach bierzemy to co inni przeznaczyliby na złom. Robi się zbieranina przeróżnego i bardzo leciwego sprzętu z którym nie wiadomo co robic. Remont=potężne koszta, złomowanie=likwidacja resztek potencjału naszej MW. Zakupy pojedynczych egzemplarzy to głownie kłopoty: logistyczne, techniczne i szkoleniowe.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: wojtek.uk »

Racja. Moze sie jej kiedys doczekamy. Z drugiej strony trzeba miec (i wiedziec jakie w skali min 10 lat) pieniadze by cos planowac...
Racja.
Racja.
Racja, ale wlasnie dlatego proponowalem 4 Hydry i 4 OP a naszych zlomow sie pozbyc i flote ujednolicic sprzetowo.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Czy grecy sprzedadza flote (i nie tylko)?

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Mnostwo staroci trzymanych jest chyba z sentymentu jak np wspomniana wyzej przez pothkana drobnica w ich MW.
Akurat ta drobnica (nie tylko patrolowce, ale rownież np. zbiornikowce na wodę) jest niezbędna, zważywszy na długość linii brzegowej i liczbę wysp.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: wojtek.uk »

Ale czy rozsadne jest miec tyle roznych typow patrolowcow? Wiele jeszcze z lat 1960-tych?
Czy sily amfibyjne musza byc tak ... rozbuchane? Przeciez czesc z nich to amerykanskie 'dary' pamietajace jeszcze wojne w Korei jesli nie 2ww....
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Czy sily amfibyjne musza byc tak ... rozbuchane? Przeciez czesc z nich to amerykanskie 'dary' pamietajace jeszcze wojne w Korei jesli nie 2ww....
Aż tak źle nie jest. W czynnej służbie mają (za JFS 2008/09)
- 5 Jasonów (lata budowy 1988-2000)
- 4 Zubry (lata 90.-2005)
- 6 LCU-520, ex-niem. (1966)
- 19 LCP i LCA (przełom lat 70-80.)
- 11 LCM i 29 LCVP (najstarsze - 1956-71)

Najstarsze patrolowce pochodzą z drugiej połowy lat 60., a średni wiek to ok. 30 lat (sporo, ale nie tragicznie).

Z czasów II WŚ jest jeden dok pływający, eks-am. AFDM-2 (chyba - wg JFS otrzymany w 1999, wg Navsource ten dok w 1999 USA przekazała Dominikanie).
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: marek8 »

Witam,
A czym my bidule zapłacimy za one OP? Skąd też wiara w dobrą cenę... a jeżeli nawet to mało byłoby chętnych?:) Choćby demokraci z Libii już się ponoć roglądają... a że są obecnie popolarni medialnie to może i będą mieli pierwszeństwo...:)
No może ostatecznie Grecy się zgodzą na współwłasność i rejsy rotacyjne 1/2 roku na Bałtyku 1/2 na M. Śródziemnym...( z uwagi na tradycyjne więzy przyjaźni polsko-greckiej[w końcu odmówił ks. Konstanty wysłania wojks Królestwa Kongresowego do tłumienia greckiej rewolty czy nie odmówił:)])
Tylko sprawa może się posypać z uwagi na koszty transportu OP tam i z powrotem...:) Chyba nikt tego nie robi tak jak MW RP...
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: pothkan »

Cóż - ale pomarzyć zawsze można :mrgreen:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6410
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Czy Grecy sprzedadzą flotę (i nie tylko)?

Post autor: Peperon »

marek8 pisze:Tylko sprawa może się posypać z uwagi na koszty transportu OP tam i z powrotem...:) Chyba nikt tego nie robi tak jak MW RP...
A po co transportować ? Jest operacja NATO na Śródziemnym, czy nie ? Jest blisko. W sam raz na udział naszych podwodniaków. A tak, to Kobbeny popychają Europę dookoła. :-)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ