MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: Marek T »

AvM pisze:
szaser630 pisze:"MOTŁAWA" - baza pływająca. "16 grudnia 1948 roku w skład marynarki wojennej weszła baza pływająca MOTŁAWA, przebudowana z lichtugi morskiej. Przeznaczona pierwotnie na koszary dla załóg okrętów podwodnych, z czasem przekształcona została w okręt sztabowy stacjonujący na Helu. Była najbardziej chyba utajnionym okrętem naszej marynarki wojennej."
Znalazlem moje notatki.
Morze 6/1970: Polska lichturga weglowa - 1940 niemeicka baza OP - bez napedu tylko agregaty - po wojnie koszary PMW.
Tak, że byly informacje.
Nie wiem czy nie bylo szkicu MOTLAWY w "Żołnierzu Polskim" Marka Soroki
Krótka dyskusja o nim była w tych okolicach: http://fow.az.pl/forum/viewtopic.php?f= ... wa#p119215

Jerzy Miciński przypuszczał, że mogła to być jedna z lichtug Towarzystwa "Wisła-Bałtyk". Ale okazuje się, że nie. Znalazłem u siebie taki strzęp meldunku:

Zbudowana w 1913 r. w Holandii dla właściciela niemieckiego, do 1939 r. eksploatowana w Bremie jako lichtuga morska, po wybuchu wojny zakupiona przez KM i przebudowana na okręt mieszkalny. Używana jako koszarka dla załóg U-bootów. W 1945 r. zatonęła w Elblągu, wydobyta w 1948 r. i odbudowana jako okręt mieszkalny MOTŁAWA.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: AvM »

Mam 3 strona maczkiem ze spisu Germanische LLoyd statkow zbudowanych w Holandii dla Niewmiec w 1913 roku.
rafskar
Posty: 69
Rejestracja: 2005-12-12, 21:16

Re: MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: rafskar »

A jak długo była w naszej flocie?
APawlak
Posty: 28
Rejestracja: 2004-10-24, 16:40
Lokalizacja: Łódź

Re: MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: APawlak »

Mam w moich notatkach informacje zebrane z róznych źródeł:
Poniemiecka baza pływająca, wydobyta w 1948 r. z dna rzeki w Elblągu. Po przeholowaniu do Gdyni 6.12.1948 r. i podniesieniu bandery została skierowana na remont do Stoczni MW. Miała pomieszczenia dla 440 osób. Używana była jako baza Dowództwa Garnizonu Hel i sztabu Dowództwa Floty. Latem kwaterowano na niej dodatkowo podchorążych OSMW. Cumowała przy drewnianym molo w porcie wojennym na Helu. Latem 1965 r. cumowała przy molo pomiędzy basenami X i XI portu gdyńskiego. Wycofana została ze składu 9. FOW 15.1.1966 r.
Są jednak na Forum lepsi ode mnie specjaliści, którzy być może uzupełnią (lub skorygują)te informacje.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: pothkan »

Marek T pisze: Zbudowana w 1913 r. w Holandii dla właściciela niemieckiego, do 1939 r. eksploatowana w Bremie jako lichtuga morska, po wybuchu wojny zakupiona przez KM i przebudowana na okręt mieszkalny. Używana jako koszarka dla załóg U-bootów. W 1945 r. zatonęła w Elblągu, wydobyta w 1948 r. i odbudowana jako okręt mieszkalny MOTŁAWA.
Odgrzebuję temat, mam nadzieję że ktoś z was tu jeszcze zagląda...

Na eBayu chodzi zdjęcie (reprodukcja) portu w Oksywiu podczas wojny, opisane jako koszarka 22. Flotylli U-Bootów:
22Uflottille.jpg
22Uflottille.jpg (102.17 KiB) Przejrzano 426 razy
No i jak byk - wygląda jak Motława.

W Gronerze natomiast mamy, w dziale "małe statki koszarowe", taki zapis:

R (13) Seeleichter R; 39/40 Umbau zur Wohnhulk; 9.9.40 Ubootstützpunkt Danzig, ...
S (13) Seeleichter S; 1940 Umbau zur Wohnhulk; 1.7.41 22. U-Fl., . .

budowa: 1913, A. Vuijk & Zonen, Capelle a. d. IJssel (brak nr budowy - ma ktoś listę?)
przebudowa: Schichau, Danzig
626 BRT, długość 53,18 m, szerokość 9,02 m (wymiary ORP Motława: 56,5 i 8,7, więc zbliżone), właściciel: Schulte & Bruns, Emden

Z niemieckich rejestrów można wyciągnąć dokładne dane nt. pojemności, oraz że zostały zbudowane dla DDSG Hansa z Bremy.

Warto zwrócić uwagę, że w opisach odnalezionego w Elblągu wraku podkreśla się jego "gotowość" do służby w roli koszarki - oddzielne pomieszczenia dla oficerów itd.

A więc - właściwie na 99% można stwierdzić, że ORP Motława to jedna z tych dwóch niemieckich koszarek-eks lichtug morskich. Pozostaje jedynie zagadka - która?
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

MOTŁAWA - okręt dowodzenia

Post autor: dessire_62 »

viewtopic.php?p=155678&hilit=Mot%C5%82awa#p155678

Dodano po 3 minutach 14 sekundach:
https://www.graptolite.net/Facta_Nautic ... tlawa.html

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
Facta Nautica-opis
Załączniki
22.U-FLOTTILLE GOTENHAFEN-OXHÖFT U-BOOTE IM EIS EINGESCHLOSSEN.JPG
22.U-FLOTTILLE GOTENHAFEN-OXHÖFT U-BOOTE IM EIS EINGESCHLOSSEN.JPG (42.97 KiB) Przejrzano 395 razy
29 german kriegsmarine u-boat submarine frozen winter cold ice port footsteps sea beach sub.jpg
29 german kriegsmarine u-boat submarine frozen winter cold ice port footsteps sea beach sub.jpg (94.9 KiB) Przejrzano 395 razy
30 german kriegsmarine u-boat submarine frozen winter cold ice port footsteps sea beach sub gotenhafen.jpg
30 german kriegsmarine u-boat submarine frozen winter cold ice port footsteps sea beach sub gotenhafen.jpg (91.47 KiB) Przejrzano 395 razy
Motlawa-mw-facta-nautica-1000.jpg
Motlawa-mw-facta-nautica-1000.jpg (151.87 KiB) Przejrzano 395 razy
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (722.25 KiB) Przejrzano 395 razy
ODPOWIEDZ