wizyty okrętów - zapowiedzi

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: BaltOps 2015 - Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Marmik »

polsteam pisze:ktoś wie coś więcej - jakie okręty?...

na razie tylko strzępki informacji i informacje niepewne / nieostateczne...
Raczej na pewno do portu nie wejdzie Ocean. Będzie Iron Duke.
Fińska Hameenmaa też ma być.
Do tego prawdopodobnie USS San Antonio.

-------------------------

Co do Pulviera, którego podlinkował Michał to tak sobie myślę czy nie jest to idealny typ jednostki dla naszego MOSGu. To jednak jednostka o dużo większych możliwościach i dzielności względem Baltic 2401 Patrol i pozwalałyby na długotrwałe patrole w polskich obszarach morskich. Wiem, że obecnie w Europie raczej rozbraja się jednostki Straży Przybrzeżnej, ale ja bym wolał mieć 25-kę z głowicą optroniczną, bo niedługo okaże się, że nie tylko stutysięcznika nie da się "psychologicznie postraszyć", ale nawet szalupy z toitoiem :wink: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Toff »

Jest w mediach informacja o udostępnieniu w trakcie fazy portowej BALTOPS'u terenu Portu Wojennego dla potencjalnych zwiedzających, a co z portem handlowym (basen IV i VIII)? Będą tam spore i ciekawe jednostki.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Trzy lata temu były dostępne okręty w tych basenach. Wszystko wyjdzie w praniu :)
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Toff »

To jakby ktoś wiedział, czy na pewno będą dostępne, to jakieś info tutaj mile widziane. Bo nie chciałbym jechać tylko po to, żeby odbić się od bramy :)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Marmik »

Jakby ktoś jeszcze nie widział - plan cumowania:
http://www.3fo.wp.mil.pl/pl/53.html
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: oskarm »

Niestety mapki sa czesciowo niektualne... Pozostaje marine traffic lub objazd portow jutro rano.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Podobnież ma być tak, że to dowódcy okrętów będą decydować o zwiedzaniu. Kartka na trapie będzie podstawową wykładnią.

Oczywiście o Amerykanach można zapomnieć :(
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Ponoć można zwiedzać od godz 14 do 18, z tym, ze wpuszczać na teren będą tylko do godz 16.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Marmik »

Jak zwykle zmarnowano okazję do promocji sił morskich. W tym roku podwójnie, bo w pewnym sensie jest organizacyjne "bezkrólewie", choć główny ciężar nosi 3.FO.
Jak znam życie, dziwnym trafem te same okręty jak wejdą do Kilonii będą funkcjonować w niemieckim porządku. To naprawdę nie wydaje się niemożliwe, by ustalenia zrobić wystarczająco wcześniej i w wymaganiach zapisać udostępnienie do zwiedzania co najmniej przez 3 godz. Jak komuś nie pasuje to niech nie wchodzi do Gdyni, a okrętów więcej niż miejsca w porcie. Ocean się już nie zmieści.
No ale to tak w sferze marzeń 8) .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Toff »

Niestety mapki sa czesciowo niektualne
Z tego co zaobserwowałem to niezgodności były w stosunku do cumowania w basenach X, XI i poligonie demagnet. w Porcie Wojennym. Mapka w sieci pokazywała prawidłowy układ, natomiast ta zamieszczona w folderze rozdawanym wraz z pocztówką na bramie co innego.
Okręty przy Nabrzeżu Polskim nie wyglądały na udostępnione do zwiedzania, nie było widać kolorowego tłumu w ich pobliżu.
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Niestety okręty na Polskiej i w basenie VIII nie były udostępnione do zwiedzania a dla mnie to najciekawsze jednostki :cry:

Tak sobie myślę, że dla zwykłego człowieka tegoroczny Baltops był mało atrakcyjny.
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Brodołak »

Witam

W nawiązaniu do tegorocznych manewrów BALTOPS poniżej zamieszczam link do relacji z wizyty na USS JASON DUNHAM, która miała miejsce w Kilonii w trakcie dopiero co rozpoczętego Tygodnia Kilońskiego. Oprócz bohatera relacji udostępnione do zwiedzania były m.in. pozostałe dwie amerykańskie jednostki, HMS Ocean, FGS Lubeck, FS Somme (z wizyt na ich pokładach relację zamieszczę w terminie późniejszym).

http://wobiektywieshipspottera.blogspot.com/

Pozdrawiam
Łukasz

P.S. Za ewentualne uwagi co do opisów / sugestie na temat poprawek / uzupełnień z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Brodołak »

Cześć
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zapraszam na relację z wizyty na USS SAN ANTONIO.

http://wobiektywieshipspottera.blogspot.com/

Pozdrawiam
Łukasz
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: szafran »

Łukaszu proszę nie denerwować ludzi z kraju trzeciego świata relacjami z cywilizowanego kraju. Mógłbyś napisać coś nam maluczkim jak tam wyglądają u nich środki bezpieczeństwa?
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Brodołak »

Witam
Już piszę na samym wejściu do bazy odbyła się przeprowadzona w uprzejmy sposób kontrola (kontrolującymi byli jak mi się dobrze zdawało kadeci Bundesmarine) toreb, torebek i plecaków (butelki z napojami można było spokojnie wnieść, poza tym na terenie bazy można było kupić do przysłowiowej kiełbaski piwo), po terenie bazy kręciła się żandarmeria wojskowa oraz patrole żołnierzy z Bundeswehry, na prawie każdy z odwiedzanych okrętów (wyjątek Ocean i Somme) musiałem tradycyjnie zostawić w przechowalni moje "bagaże". Jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa w pobliżu i na pokładach gości za oceanu, to od strony lądu oddzielał je przykryty siatką maskującą płot oraz zwoje drutu kolczastego a w pobliżu kręcili się w pełnym rynsztunku bojowym żołnierze Bundeswehry, wyznaczeni Amerykanie stojący przy bramkach (dwie - jedna na Vicksburga i Dunhama druga na Antonio) nosili kamizelki oraz broń krótką, przy wejściu okazywało się dowodem, na okręty wpuszczano w tak ok. 20 os. grupach, którym towarzyszył wyznaczony opiekun (na wszystkich trzech), w przypadku San Antonio w prawie wszystkich odwiedzanych miejscach (pokłady ładunkowe, lądowisko) poza żołnierzami na warcie (kamizelka, broń krótka i ew. karabinek M4) w pobliżu kręcili się "przedstawiciele" USMC (broń krótka), w przypadku Vicksburga i Dunhama posterunki wartowników (kamizelki, broń krótka ... i stanowiska Browninga kal. 12,7 mm) były tylko przy trapach. A bym zapomniał w każdym odwiedzanym miejscu na pokładach grupa miała zapewnioną "usługę przewodnika" w postaci oficera lub podoficera, który opisywał funkcję danego miejsca. W przypadku wizyty na tych ostatnich okrętach miałem fuksa bo zbliżał się koniec czasu odwiedzin, dwie wcześniejsze grupy były jeszcze na pokładach a Niemcy już zapraszali na jutro ale wtedy pojawił się bosman Fix z Vicksburga, który na wstępie przeprosił za opóźnienie i zapewnił, że wszyscy wchodzą oraz postawił na końcu kolejki jednego z szeregowych marynarzy by nie wozić Niemców na "pokuszenie" - ot miły gest, dzięki któremu zwiedziłem obie jednostki.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: wizyty okrętów - zapowiedzi

Post autor: Marmik »

To ja dla odmiany opisze moją wizytę na pokałdzie USS San Jacinto latem 1993 roku. Stał przy Nabrzeżu Farancuskim. Żadnych kontenwerów, żadnych bramek, o ile dobrze pamiątam kręcili się gdzieś tam polscy żandarmi.
Po odstaniu w dość długiej kolejce wszedłem na pokład bez sprawdzania niczego (miałem tylko aparat Zenit - nie sprawdzano czy w środku obiektywu mam bombę ;) ). Nikogo w kamizelkach, a tym bardziej z bronią nie pamiatam, albo nie rzucił mi się w oczy. Wyzanczona trasa biegła od dzioby przez nadbudówkę i BCI (o ile dobrze pamiątam wewnątrz nie można było robić zdjęć, w każdym razie ja nie mam takich, ale może to wina braku lampy błyskowej?) po lądowisko, na którym wystawiono śmigłowiec. Można było swobodnie przemieszczać się ile wlezie, od czasu do czasu ktoś z załogi a to coś uprzejmie tłumaczył, a to uruchomił elektryczny silnik do napędu wziązki luf Vulcana itd, itp.

Minęły dwie dekady, weszliśmy do NATO, a tu taka ciekawa odmiana :roll: .

Gdzie leży wina? Po naszej stronie, bo pozwalamy się traktowac jak trzeci świat. Procedury bezpieczeństwa, procedurami bezpieczesńtwa, ale jak ktoś chce wejść do polskiego portu to powienien mieć jasno określone warunki. Jeśli nie chce ich spełnić, to nikt nikgo nie zmusza (miejsce na kotwicowisku zawsze się znajdzie). W czasie BALTOPSu było więcej chętnych do wejścia niż miejsc w porcie (Ocean się nie zmieścił).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ