Klejnoty księżniczki Dagmary i inne ......

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

masz racje, Nie art dekor ale art deco - nie sądziłem aby akademicka dyskusja o nazwe i ostyle w sztuce była istotna na forum okrętów wojennych. Ale chodzilo mi o istote. że cenne rzeczy ulegly zniszczeniu
[u]Art déco – styl w sztuce: architekturze, malarstwie, grafice oraz w architekturze wnętrz, rozpowszechniony w latach 1919–1939. Nazwa wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny, w rozumieniu jakie język polski łączy z urządzaniem wnętrz (czyli "dekorowaniem"); termin décoratif nie oznacza w tym wypadku "zdobienia".[/u]

to wilkipedia
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Grzechu »

p11c pisze:nie sądziłem aby akademicka dyskusja o nazwe i ostyle w sztuce była istotna na forum okrętów wojennych.
Ale przyznasz, że między "ARDEKOR" i "art déco" jest znacząca różnica?
I sprawa bynajmniej nie jest akademicka, bo co do zasady Colonel ma słuszność: bylejakość lub nierzetelność w drobnych szczegółach przekłada się na niewiarygodność w sprawach istotnych.
Republika marzeń...
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Colonel »

No i pojawia się pytanie, czy "Stefan Batory" rzeczywiście miał wystrój w stylu art deco. Projekt powstawał pod koniec lat 60, a nie w latach 1919-39, o ile pamiętam był taki nieco "cepeliowski". Zdjęcia np. tu: http://mgdynia.blogspot.com/p/tss-stefa ... olski.html sugerują, że część pomieszczeń rzeczywiście była w stylu art deco ale "chata góralska"?
Na tym się nie znam, nie mam pod reką żadnego źródła, może ktoś kompetentny to rozstrzygnie, żeby ewentualnie jakaś bzdura nie pozostala dla pokoleń.
P11c - to nie jest forum na jakimś onecie, z niego ludzie korzystają jako z poważnego źródła, należy więc odrobinę się starać, pisać co się wie na pewno albo wyraźnie zaznaczać wątpliwości, czy hipotetyczność informacji. Zależy Ci na ochronie pamięci, to chroń ją porządnie!
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

Ok poddaje sie za moj brak dokładności. Po prostu wydawał mi sie to szczegół nieistotny jaki to był styl.
Informację o tym miałem z jednego z wywiadów w trójce. Wywiad był z szefem jakiegoś domu aukcyjnego specjalizującego sie własnie w stylu art deco wypowiadającego się z wielkim żalem właśnie o tym, że cały wystój Stefana Batorego poszedł do stoczni złomowej wraz z nim. Mówił on że nie chciano zachować tego wyposażenia a gdyby ono nagle pojawiło się teraz bardzo mocno namieszałoby w rynku którym on się zajmuję ( czyli w stylu art deco )
Nie wiem jaki był wystrój Tego statku bo nigdy tam nie byłem. Dla mnie po prostu istotną informacją było to że nie próbowano tego zachować a nie w jakim stylu to było ( nawet jeśli by był to socrealizm, który też jest obecnie ceniony)
Przyznaje się do błędu , ale czy to zmienia fakt , że wystrój ten zniszczono, bez wzgledu na to , że obecnie maiłby on wartość historyczną, sentymentalną czy artystyczną.
A może ktoś ma jakiś element ze Stefana Batorego ? ( ręcznik, łyżeczka , bo ja wiem element wyposażenia hotelowego łazienki ??)
thomson
Posty: 447
Rejestracja: 2011-08-08, 11:54

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: thomson »

Wczoraj napisałem a Colonel uzupełnił że w ME jest ołtarz z Batorego, trochę drobiazgu po transatlantykach i GALu wogóle a poza tem zachowały się przynajmniej niektóre szalupy. Była to odpowiedź na Twoje pytanie w "Jak wypromować zainteresowanie sprawami PMW".
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

ok dziekuje, czytałem i jestem wdzięczny. Zaczynam miec wrażenie że wszystkie 3 fora
1.jak promować ..
2. w dzisiejszej Rzeczpospolitej
3. Klejnoty księżniczki ....

Sa w sumie na jeden temat :)
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Chemik »

p11c pisze:Zaczynam miec wrażenie że wszystkie 3 fora
1.jak promować ..
2. w dzisiejszej Rzeczpospolitej
3. Klejnoty księżniczki ....
Sa w sumie na jeden temat :)
Bo mnożysz wątki na ten sam temat :|
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Chemik »

p11c pisze:I czy faktycznie nic nie zostało po Stefku ? ...
Jakieś szalupy może pływają ?
szalupa istniała jeszcze w grudniu 2010:
http://stefanbatoryoceanliner.weebly.co ... lia-i.html

Pamiątka po Batorym
Drewniana plaskorzezba Matki Boskiej Czestochowskiej z kaplicy na pokladzie MS BATORY, 1936/ 71 – Plaskorzezba ta znajduje sie obecnie w bocznym oltarzu kosciola garnizonowego Sw. Jerzego w Sopocie przy ulicy Kosciuszki 1. Jest ona tam od 1971 r. kiedy to zostala zabrana z pokladu MS BATORY przed jego zezłomowaniem.
http://stefanbatoryoceanliner.weebly.co ... ia-ii.html
Ten sam link pokazuje również fotografie wydobytych z Piłsudskiego elementów zastawy stołowej

A pod tym linkiem znajdziecie:
http://stefanbatoryoceanliner.weebly.co ... a-iii.html
MS BATORY SZALUPA Jest to drewniana motorowa szalupa zbudowana w Niemczech w 1936 i zainstalowana na zbudowanym w tym samym roku transatlantyku MS BATORY 1936/ 68. Zostala ona usunieta ze statku podczas generalnego remeontu w latach 1947/ 49 jako ze nie spelniala nowych standartow bezpieczenstwa. Od 1951 do polowy lat ’70 uzywana byla jako jednostka pomocnicza/ pilotowa o nazwie ‘Dziadek’ w porcie gdanskim. Potem, przez kilka lat byla bezczynnie zacumowana przy nabrzezu Stoczni Gdanskiej. Pod koniec lat ’70 szalupa zostala sprzedana jednemu ze stoczniowych pracownikow z przeznaczeniem na… altanke dzialkowa. W 2006 zostala ona kupiona przez Marcina Dlugoleckiego z Gdyni z zamiarem dokonania gruntownego remontu...

Nie rozumiem, dlaczego czekasz, aż ktoś podsunie ci gotowe informacje pod nos :shock: wyszukanie tych informacji nie było zbyt trudne, google to twój przyjaciel...kolejny pasjonat ze słomianym zapałem?

Na koniec jeszcze link go sporej galerii fotografii wnętrz "Stefka", możesz się teraz zastanawiać nad stylem jaki one sobą reprezentują.
http://stefanbatoryoceanliner.weebly.co ... etrza.html
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Peperon »

Podczas weekendu - jak znajdę - wrzucę listę pasażerów z roku (bodajże) 1972 i fotkę z alarmu szalupowego.
Muszę tylko poszperać i wykopać, bo byłem wtedy na nim :lol:
01.jpg
01.jpg (458.96 KiB) Przejrzano 9094 razy
Piękna okładka autora, o którym nawet nie trzeba wspominać, bo widać po sposobie malowania. :-)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

Tak znam to opracowanie. Ale popatrz z którego ono jest roku . Ma 42 lata ! i nie było wznowień ! Wznawiano VIctorie czy tez kilka razy MYFLOWER a to tak naprawdę nie nasza bajka. A Stefka nie :( tak samo nie było ORP GRYF a nikt mi nie powie ze nie miały by nabywców bo wystarczy zobaczyć jakie ceny te opracowania maja na ALLEGRO .
Nikt mi też nie powie , że chetniej byłby kupowany Lodołamacz KRASIN niż transatlantyk KOŚCIUSZKO wiec czemu tego się nie wydaje to doprawdy nie wiem :(
Adam
Posty: 1737
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Adam »

Przecież całkiem niedawno pojawił się model Stefana Batorego wypuszczony przez JSC, był chyba też załączony jako bezpłatny do jedno z numerów Naszego Morza. Na Allegro do nabycia bez większych problemów.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Chemik »

p11c pisze:Ale popatrz z którego ono jest roku . Ma 42 lata ! i nie było wznowień ! Wznawiano VIctorie czy tez kilka razy MYFLOWER a to tak naprawdę nie nasza bajka. A Stefka nie :( tak samo nie było ORP GRYF a nikt mi nie powie ze nie miały by nabywców bo wystarczy zobaczyć jakie ceny te opracowania maja na ALLEGRO .
A znasz wydawnictwo JSC? Wydało w kartonie chyba wszystkie ważniejsze polskie statki i okręty. Czy dla Ciebie model kartonowy = Mały Modelarz?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

Znam znam, mam nawet kilka. Kościuszko, Batory i Stefan Batory wyszły w skali 1/400 bardzo uproszczone. Owszem bardzo im sie to chwali. Mam też ślicznego ORP GRYF w 1/200 . Nie zmienia to faktu , że dostepność wydawnictw innych niż MM ograniczona jest praktycznie do internetu. Mnie natomiast cały czas zaskakuje wznawianie przez MM ciągle tych samych tematów lub szukanie tematów egzotycznych i brakuje mi takich wydań jak własnie SB z 1970 roku.
PIękny polski statek, kawał naszej histor wydany przez najpopularniejszą w Polsce kartonówkę. Do tego skala umożliwiająca budowę w miare dokładnego modelu bez zbytnich udziwnień. ( skala 1/400 jest dośc uproszczona natomiast wydawnie np BISMARKA na kiludziesięciu arkuszach ze szczegółami nie możliwymi do wykonania przez przeciętnego młodego modelarza wydaje mi się zaprzeczeniem idei promocji modelarstwa i patriotyzmu.
Była to nostalgiczna uwaga wywołana prezentowana okładką.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: Peperon »

Trudno się z Tobą nie zgodzić, tym bardziej, że zmaszczony Rodney był wznawiany co najmniej 3 razy.
Zresztą jest więcej cennych pozycji, które nie były wznawiane.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

Post autor: p11c »

MM nic też nowego i ciekawego nie wydaje w tym temacie
ODPOWIEDZ