Siłownia spalinowa

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Siłownia spalinowa

Post autor: MiKo »

Mam taki rysunek (uwaga duży):

machinery

Krzaczki mało czytelne, ale na mój gust:
5 - silnik diesla 10-cylindrowy (to wiem)
4 - przekładnia i sprzęgło
3 - prądotwórcze agregaty spalinowe?
4 - kotły z gorącą wodą do golenia matrosów
5 - prądnica wałowa ??? - chodzi głównie o to. Czy to może tak wyglądać?
Awatar użytkownika
esem
Posty: 342
Rejestracja: 2007-05-19, 19:10
Lokalizacja: Wrocław

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: esem »

1 - chyba?
Jeżeli już to 2 sztuki? Na jednym wale? Nie wydaje mi się aby to była prądnica wałowa = napędzana od wału napędowego. Niskie obroty = duży wymiar (waga) prądnicy bo dużo par biegunów aby zrekompensować niskie obroty.
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: Colonel »

To co oznaczyłes jako 5- prądnica walowa, na pewno prądnica walową nie jest.
Na obrazku wygląda jak porządne generatory prądotwórcze. Jakby były trochę mneijsze, to mogłyby byc jeszcze sprężarki.
Co to za maszynownia jest?
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: MiKo »

Tak, powinno być "1" - pomyłeczka.

Nie wałowa? hmmm na cholerę mu tyle tych agregatów (taki sam zespół "1" jest z przodu wału lewoburtowego, nie ma go na skanie) - jeśli oczywiście "3" to agregaty. Od tych "1" nie widać jednak żadnych wydechów odprowadzajacych spaliny, stąd moje podejrzenie...

Machinery Nisshina.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: MiKo »

O nawet podobny:

Obrazek
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: Colonel »

MiKo pisze: Machinery Nisshina.
Rozkosznie lakoniczny jesteś.

Skan jest bardzo malo czytelny i jeśli do tego opublikowałes go w postaci niekompletnej, to trudno jest dyskutowac.
Generalnie mamy w róznych miejscach prostokątu z kołkami, co sugeruje cylindry silników spalinowych. Wyobrażam sobuie trzy rodzaje silnikow spalinowych w siłowni: napędowe, zespołów prądotworczych i sprężarek.
Prądnice wałowe moga sie zdarzyć ale nie słyszałem o dwóch na jednym wale. To okółkowane prostokąty moga jeszcze byc czyms innym niz silniki..
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: Colonel »

Wymyśłiłem sobie jeszcze jedna hipoteze:

pozycja 3 to cztery sprężarki,
pozycja 1 to dwa generatory,
i są jeszcze dwa generatory na prawej skrajni skanu, nieonumerowane,
easyred
Posty: 49
Rejestracja: 2010-03-09, 13:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: easyred »

Colonel pisze:i są jeszcze dwa generatory na prawej skrajni skanu, nieonumerowane,
To mogą być także silniki diesla, Nisshin miał cztery 10-cylindrowe silniki Wzór 13 Model 10 i dwa 12-cylindrowe Wzór 13 Model 2.
Masz MiKo resztę tego planu? Czy te ucięte obiekty widoczne na prawym końcu mają po dwanaście kółeczek?
easyred
Posty: 49
Rejestracja: 2010-03-09, 13:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: easyred »

Nr 1 to z całą pewnością generatory, wydaje mi się że trzy ostatnie znaki z opisu to 発電機 - hatsudenki, co znaczy nic innego jak generator prądu.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4040
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Siłownia spalinowa

Post autor: MiKo »

Do "black gang",

Dzięki za pomoc. Trochę poszukałem, wymagało to czasu. Do tego te przekroje są mocno rozskalowane względem siebie (przekroi jest kilka). Ale na mój gust to w sumie tak jak mówicie - żadne tam prądnice wałowe.

Co do planów to raz, że nie bardzo mi się chce je uplodować (bo to trochę trwa), dwa mam je od kogoś i w sumie nie wiem czy mogę je w całości pokazywać.

W uciętej przedniej maszynowni, jak słusznie podejrzewa easyred, stoją dwa 12-cylindrowe diesle.

"3" na skanie tylnej maszynowni, to cztery 6-cylindrowe generatory diesla do obsługi sprężarek, pomp i czego tam jeszcze. Czego nie widać, dwa takie same stoją w przedniej maszynowni, przed 12-cylindrowami silnikami głównymi.

"1" też generatory -znalazłem gdzieś opis, że płomienie zajęły tylną maszynownie i pomieszczenie przednich generatorów (na tym skanie, go nie widać, znajduje się ono piętro niżej pomiędzy maszynowniami, co sobie uświadomiłem dopiero po stwierdzeniu że te przekroje nie bardzo są w skali, tym samym nie mogą być w linii wałów).
ODPOWIEDZ