Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Techniczne zagadnienia okrętowe

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Peperon »

Przeglądając informacje o przedwojennych projektach nowych okrętów dla francuskiej floty, można spotkać się ze wzmiankami o nowych armatach kalibru 100 i 37 mm. Z tego względu mam prośbę, a nawet kilka.

1. Czy stanowiska (wieże) armat 100 mm miały być wyglądem zbliżone do tych z Jeana Barta po jego ukończeniu, czy też do pochodzących z krążowników przeciwlotniczych De Grasse i Colbert ? A może miały wyglądać tak, jak setki z Richelieu, ale całkowicie zabudowane ?
2. Spotkałem się ze wzmianką, że na Gascogne miały być montowane armaty kal. 37 mm poczwórnie sprzężone, na stanowiskach nowego wzoru. Jak miały one wyglądać ? W necie znalazłem rysunek zdwojonego stanowiska armat 37 mm nowego wzoru. Dlatego zapytam, czy poczwórnie sprzężone miały wyglądać jak one, tylko z większą ilością armat (luf) ?
3. I niejako przy okazji chciałbym poruszyć jeszcze jedną sprawę. Czytając dane francuskich okrętów uderza mnie fakt, że nie było pośredniego kalibru uzbrojenia plot. pomiędzy 37-mi, a nkm-ami 13,2 mm. Może któryś z Kolegów Forumowiczów ma wiadomości, czy Francuzi planowali (projektowali) wprowadzenie armat plot. kalibru 20 - 25 mm.

Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju rysunki, szkice lub linki gdzie szukać rysunków. Ze względów modelarskich zależy mi na wyglądzie zewnętrznym wzmiankowanych stanowisk, chociaż przekroje będą cennym uzupełnieniem.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Marek-1969 »

a 25 mm Hotchkiss plot. ? planowano wprowadzić czy tylko licencja eksportowa ?
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Peperon »

Między innymi tej kwestii dotyczy pytanie.
Bo na dużych okrętach w 1940 na pewno ich nie było.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: MacGreg »

Witam!

Na podstawie ksiazki John Jordan & Robert Dumas ''French Battleships 1922-1959'', francuzi bardzo mocno pracowali nad udoskonaleniem artylerii plot na swoich nowych okretach, bowiem istniejace modele armat nie byly satysfakcjonujace.
Francuzi podobnie jak anglicy i amerykanie przyjeli koncepcje uniwersalnej art. sr. kalibru - ''dual-purpose secondary batteries''
2.121.1937r adm. Darlan poprosil formalnie STCN (Service Technique des Constuction Navales - Constuctor Department) o projekt wstepny nowych pancernikow na bazie Richelieu, gdzie '' secondary armanent '' miala zawirac dziala 152mm DP jak na Richelieu, 130mm DP jak na Dunkerque, lub mix 152mm LA(low angle) i 100mm DP ( the later being the new enclosed mounting type awiso-dragueur with 30mm plating on the gunhose)
Koncowa charakterystyka Gascogne w/g projektu
[img]Displacement
Standard
Normal
Full load
Dimensions
Length PP
Length oa
Beam
Draught (normal)
Draught (full load)
Mach inery
Armament
Main guns
Secon da rY
HA guns
Light AA
Aircraft
Protectio n
Belt
Deck
CT
3B0mm turrets
152mm turrets
Complement
320mm
150/170mm + 40mm
340-1 60mm
430mm-170mm
135mm-60mm
167 0
3 5,000 tons
40 ,567 ton nes
44,438 ton nes
As C/em enceau
As C/em enceau
As C/em enceau
9.14m max.
9.Bzm max.
As Clemenceau
Eight 380/45 Mle 1935 in two quadruple mountings Mle 1935
Nrne 152/55 Mle 1g30 Dp in three triple mountings Mle 1936
sixteen 1ool45 Mle 1933 in eight twin mountings Mle 1937
Twelve 37/70 Mle 1935 ACAD in six twin mountings
Thirty-six 1 3 .2/7 6 Mle 1 g2g Hotchkiss MG in nine quad mountingsl
Three NC 420 seaPlanes
Note:
1 There were also to have been two 37mm CAQ zenithaux- ln
have been mounted on the quarterdeck. When the aviation
they were moved to the superstructure deck amidships'
the original design, these were to
facilities were relocated to the stern[/img]

przepraszam za ten balagan w charakterystyce ale probowalem zeskanowac tekst i potem wkleic, ale cos sie po... mieszalo :?
Autor nic nie wspomina o poczwornych armatach 37mm, dziala 100mm mialy byc takie jak na Rich. i J.B.
Jako ze nie mam duzego doswiadczenia komputerowo-forumowego nie wiem czy moge zamiescic na forum zeskanowane rysunki i przekroje oraz bardzo interesujace zdjecia armat p.lot z tej ksiazki (prawa autorskie).jezeli nie to moge to wyslac w prywatnej wiadomosci :chat:
Tak na marginesie ''French Battleships 1922-1956'' to bardzo starannie wydana, niezwykle szczegolowa, z bardzo duza iloscia szkicow, rysunkow i zdjec,ksiazka ktora moge polecic.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Peperon »

Kiedyś spotkałem się z poczwórnymi trzydziestkami siódemkami, przy okazji lektury opisu niszczycieli typu Le Hardi (czy jakoś tak :wink: ). Również w monografii pancerników typu Richelieu, autorstwa M. Sobańskiego, jest wzmianka o armatach 100 mm Modelle 1935. Z powodu ich braku zastosowane zostały starsze armaty Modelle 1930/1933 (nie pamiętam detali opisu). U Breyera przy opisie Gascogne jest przy rysunku odnośnik.
Fragment Gascogne.jpg
Fragment Gascogne.jpg (55.49 KiB) Przejrzano 9467 razy
Co ciekawe u Szoszkiewicza w Pancernikach II wojny światowej jest ten planik bez tego odnośnika. Natomiast w monografii Sobańskiego na planiku Gascogne w tym miejscu są katapulty (po jednej na burtę).

W necie znalazłem takie coś na temat nowych trzydziestek siódemek.
WNFR_37mm_m1935_detail_pic.jpg
WNFR_37mm_m1935_detail_pic.jpg (100.63 KiB) Przejrzano 9467 razy
Zresztą po bliższym przyglądnięciu się rzutowi z góry widać błąd. Jeśli tak wyglądała wieżyczka dwudziałowa to jaka miała być większa ? I stąd się wzięło moje pytanie o wersję "poczwórną" lub jeśli ktoś woli poczwórnie sprzężoną. :D

Jak widać na dołączonym fragmencie Gascogne, armaty kalibru 100 mm są umieszczone w wieżach dziwnie przypominających te z Jean Barta. Natomiast na rysunkach krążowników De Grasse i Colbert widać wyraźnie, że wieże są zdecydowanie krótsze i to pomimo większego kalibru armat (amerykańskie 127 mm). Wszystkie jednak opracowane były już po wojnie.

Dzięki dobry człowieku za chęć pomocy, ale posiadam plany modelarskie zarówno Richelieu, jak również Algerie i De Grasse.
Również w pracy M. Sobańskiego są niezłe rysunki uzbrojenia zarówno Ryska, jak i Jaśka. Tak więc zasoby rysunkowe wykorzystywanego uzbrojenia mam niezłe. Jednak mam pewne wątpliwości, czy właśnie te wzory miały być na Alsace lub Gascogne.
I dlatego zdecydowałem się prosić o pomoc szanownych Forumowiczów.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: MacGreg »

Tak wygladaly podwojne armaty 37mm majace byc zamontowane na Clemencau i Gascoine


Obrazek

Tak mialy wygladac armaty 100mm/45 CAD MLE 1937
Obrazek
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6409
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Peperon »

Dzięki MacGreg.
Interesujące rysunki, ale mam takie pytanie: Czy masz rozplanowanie tych trzydziestek siódemek i ich dalmierzy na pokładzie ?
Od razu przyznam się, że tylko oglądnąłem rysunki. Mam nadzieję, że w tej książce jest jakiś schemat lokalizacji działek z dalmierzami. Interesuje mnie, czy miały tworzyć zespoły w ilości 1 na 1, czy też miało być więcej działek na każdy dalmierz.
Przy wieżach armat 100 mm po prostu mnie zamurowało. Są takie... amerykańskie. :lol:
Naprawdę z boku wyglądają, jak pojedyncze 127-ki z amerykańskich niszczycieli, a z góry tak, jakbyś wydłużył wieże 127-ek z Washingtona. :-) Takie jest pierwsze wrażenie. :faja:
A tak naprawdę, to jest to kolejna wersja wież dla francuskich pancerników.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: MacGreg »

Witam
dorzucam kilka rysunkow, koncepcje przed Clemenceau i gascone,, rzuty boczne i gorne, projekt Alsace, i rysunek armaty 100mm w ktore byl przezbrojonyJ.B. w 1952r.

Tak te 100 to takie bardziej amerykanskie niz francuskie :mrgreen:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam :czytaj:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 597
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: MacGreg »

ulaula1 pisze:A gdzie mogę znaleźć tą książkę John Jordan & Robert Dumas ''French Battleships 1922-1959???


Polecam :gazeta:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Francuskie nowe wzory uzbrojenia plot. przed rokiem 1939

Post autor: Marek-1969 »

niema i nie będzie
ODPOWIEDZ