ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, samych szczęśliwych dni w nadchodzącym roku oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej życzy… Storm
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Witam w 2023 roku. Z nowości model ORP Burza w skali 1:200 opracowany przez Grzegorza Nowaka i wydany przez "Mały Modelarz" w 2022 roku. Dodam dwa zdjęcia zamieszczone w Małym Modelarzu z 2002 roku.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

ORP Burza

Post autor: pothkan »

Kolorowy (!) film z przełomu 1958 i 1959, na którym widoczna jest Burza.

Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

ORP Burza

Post autor: wpk »

Rewelacja! :)
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Prośba. Czy ktoś rozpoznaje miejsce kotwiczenia ORP Błyskawica. Zdjęcie trochę słabej jakości. Ale to jedyne jakie mam.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-01-10, 20:08 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

ORP Burza

Post autor: Peperon »

A to na pewno Burza jest ? Przód pomostu jakiś taki "Błyskawiczny"...
Maski dział na dziobie też wyglądają na brytyjskie. No i ten pojedynczy szeroki komin.
Ciotka Wiki podaje, że w okresie powojennym Błyskotka miała na burtach właśnie numer 51.
Burza natomiast miała numer 52.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

ORP Burza

Post autor: pothkan »

Storm pisze: Czy ktoś rozpoznaje miejsce kotwiczenia ORP Burza. Zdjęcie trochę słabej jakości. Ale to jedyne jakie mam.[/url]
To oczywiście Błyskawica, a nie Burza. Wizyta w Portsmouth 8-11.9.1955 - w której (może stąd pomyłka?) brała udział także Burza.

W tle tzw. Semaphore Tower
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Odpowiedź właścicielki zdjęcia. " Portsmouth miejsce postoju - moment odbijania zrobione z odbijającej Burzy na Błyskawicę. 1955 r. Anglia"
To chyba zamyka temat. Dzięki za popowiedzi.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Trochę z innej beczki. Na każdym modelu kartonowy który do tej pory się ukazał, ilość bulaj w cześci dziobowej jest inna. Więc dla ujednolicenia z orginalnych planów zrobiłem rysunek na którym są dobrze zazaczone bulaje na rok 1939. Wiadomo że już w 1940 roku po uszkodzeniu dziobu zaspawano dolne bulaje - najpierw po dwa w dolnym rzędzie z lewej i prawej stron. A później po kolizji z HMS Arsenal jeszcze po jednym licząc od dziobu oczywiście w dolnym rzędzie. Tak więc na rok 1943 na lewej burcie w dolnym rzedzie było ich 13, a na prawej burcie było ich 12.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Z albumu Małgorzaty Kruszyk . Jej ś.p. tata mat Bogdana Woźniaka służył na ORP Burza w latach 1954-57.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

I znowu NAC zaskoczyła mnie pięknymi zdjęciami ORP Burza.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

ORP Burza

Post autor: Peperon »

Portal Morski wspomniał o (w sumie miłej) rocznicy...
https://www.portalmorski.pl/wiadomosci/ ... odny-u-606

Myślę, że ten wątek jest dobrym miejscem na to wspomnienie.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

ORP Burza

Post autor: tom »

Tyle tylko, że w tekście o zatopieniu U 606 dostrzegam dość poważne błędy. To, że Campbell staranował go dziobem, to niepotwierdzona bzdura (jest zdjęcie kutra zrobione z BURZY, gdzie dziób Amerykanina jest nienaruszony). To U 606 uciekając na powierzchni przypadkiem uderzył w burtę Campbella wybijając w niej dziurę, co spowodowało zalanie maszynowni kutra. Campbell ścigał chwilę wcześniej innego U-Boota namierzonego radarem, a który uciekł mu pod wodę. U 606 został zauważony tuż przed zderzeniem. Zresztą odsyłam do "świeżej" historii U 606 zamieszczonej na www.ubootwaffe.pl z okazji rocznicy :)
De VAVIEN
Posty: 22
Rejestracja: 2021-06-16, 13:48

ORP Burza

Post autor: De VAVIEN »

I ponownie "kotwice" , na zdj wyraźnie Burza jedną chyba "zgubiła"
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Jak się dobrze przyjrzysz, to zauważysz że na dziobie brak jest windy kotwicznej. To dlatego na zdjęciu nie mam kotwic. Co by nie mówić, Burza dwa razy zgubiła kotwicę.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Czy to Wicher czy to Burza?. Zwróciłem uwagę na jeden szczegół przeglądając zdjęcia ORP Burza i ORP Wicher. Nie wiem jak nazwać ten element - ale niech to będą rury głosowe, wychodzące z pomostu namiarowego. I tak na ORP Wicher miał z obu stron wychodzące rury głosowe. A ORP Burza miała rurę głosową tylko z prawej burty. Pierwsze dwa zdjęcia z ORP Burza, dwa następne z ORP Wicher
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ