ORP Burza

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Lord Kramer
Posty: 37
Rejestracja: 2020-04-24, 06:00

ORP Burza

Post autor: Lord Kramer »

było?
Per years you have burnt those arround you enough lies and deceipts. Now you have a chance to redeem your soul for the games what you played for the other...
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Piękne zdjęcie z ORP Burza w tle.
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Kolejna sprawa do roztrzygnięcie. Tym razem II wojna światowa. Wiadomo że podczs remontu w dniach 27.05.1940 – 06.08.1940 w Portsmouth, w miejsce drugiej wyrzutni torped zainstalowano armatę p-lot 76,2 mm. I teraz moje pytanie jakiego typu była ta armata czy - 12 pdr/12cwt Mk V na podstawie HA/LA Mk IX ( której nie jestem taki pewny). Czy to była taka sama armata jaką zainstalowali na ORP Garland - QF 3-inch 20 cwt. Kilka zdjęć dla porównania. Oryginalne podpisy
1. 3 inch 20 cwt AA gun Front View Hayes Common May 1940
2. ORP Burza. Z kolekcji Jerzego Banasiaka. Armata p-lot 1943 rok.
3. ORP Garlanda. Działo QF 3-inch 20 cwt
4. ORP Burza - Zachodnia Afryka
5. 12-pounder-12-cwt-Mk--V--3-inch-40--QF-Breechloading-Naval-Gun--Naval-Museum--11-Sep-2018--7-
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Proszę się dobrze przyjrzeć, i dać jednoznaczną odpowiedź. Nie mam lepszych zdjęć.
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 11:23 przez Storm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Brak odpowiedzi, to też odpowiedź. Wielokrotnie przeglądałem się zdjęciom armaty p-lot na Burzy, Garlandzie i Błyskawicy. I doszedłem do wniosku, że to była ta sama armata 76,2 mm tylko na różnych podstawach. Do tego inne oprzyrządowanie celownicze, mogły zmylić osoby które przeglądały tylko zdjęcia z jednego okrętu. Mogła się do tego też przyczynić długość lufy. 40 kalibrów lub 45 kalibrów. A to zwiększało lub zmniejszło jej donośność. Ja przejrzałem cały internet aby dojść do powyższego wniosku. Dla mnie to armata QF ( szybkiego ładowania) 3 inch (76.2-mm) 20 cwt. Z tym tylko, że ORP Błyskawica miała chyba lufę długości 45 kalibrów. Teraz czekam na dyskusję.
1. 76,2 mm - 3 inch 20 cwt AA gun Front View Hayes Common May 1940
2. 76,2 mm Błyskawica Gruba Berta
3. 76,2 mm Błyskawica, armata przeciwlotnicza _QF 3 inch
4. 76,2 mm Garland, large_Gun-Crew- działko plot.
5. 76,2 mm Garland_ gun
6. 76,2 mm. Armata przeciwlotnicza na ORP Burza
7. British QF 3 inch (76.2-mm) 20 cwt_3-45_mk1_HE_pic
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

ORP Burza

Post autor: Waldek K »

Jeśli się nie mylę, to dotychczas panowało przekonanie, że Błyskawica miała 4 calówkę...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Waldek K pisze: 2022-11-02, 21:06 Jeśli się nie mylę, to dotychczas panowało przekonanie, że Błyskawica miała 4 calówkę...
.
W najnowszych opracowaniach autorzy piszą o 3 calowej armacie p-lot., na ORP Błyskawicy. Ze zdjęć które posiadam i które analizuję, wynika że to jednak 3 calowa armata. Jedyną rzeczą do której nie dotarłem to długość lufy w klaibrach, i typie podstawy. Z analizy zdjęć wychodzi że jest to ten sam typ co na ORP Garland, tylko z inaczej zamocowanymi oporopowrotnikami. Przez co musiała być trochę zmieniony system podnoszenia lufy. Ale może się mylę.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Dziś troszkę inaczej. Rozpocznę cykl Radary ORP Burza. Na początek Neptun - M.
«Neptun» - nawigacyjna stacja okrętowego bazowania z antenowym stanowiskiem.
Opracowanie RŁS «Neptun» powierzono zakładowi CNII-49 («Granit») w r. Leningradzie. Radar został uruchomiony w 1950 roku. W 1952 roku stacja została przyjęta na uzbrojenie radzieckiej Marynarki Wojennej i seryjnie produkowana w zakładzie «Horyzont» w Rostowie nad Donem.
Maksymalny zasięg pola widzenia stacji - 120 kabli (20 km) dla celu typu «krążownik» i 50 kabli (9 km) dla celu typu «średni morski okręt bojowy». Robocza częstotliwość - 3,2 cm. Charakterystyczną cechą reflektora antenowego tego radaru były specyficzne odlewane usztywnienia z tyłu paraboli. Te żebra - trzy poziome i pionowe przecięte na całej ich długości, utworzyły osobliwy wzór - trzy linie kwadratów, które miała tylko antena radaru Neptuna. Te żebra razem stworzyły mocną ramę, na której spoczywało płaskie, gładkie lustro z odbłyśnikiem. Faktem jest, że radar Neptuna miał tylko jeden tryb obserwacji otoczenia - tryb widoku kołowego, w którym obiekty otaczające stację są wyświetlane na ekranie wskaźnika z określoną częstotliwością obrotu anteny. Istniał jednak inny tryb w praktyce radarowej - tryb widoku sektorowego, w którym antena oscyluje wokół danego kierunku pod zadanym kątem. W takim przypadku obiekty w wybranym sektorze są częściej naświetlane wiązką anteny i odpowiednio są lepiej wykrywane.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Dziś kolejny radar który znajdowował się na ORP Burza. RLS Lin (Ball Gun). Stacja "Lin" był przeznaczony do wykrywania celów nawodnych i nisko latających samolotów, montowanych na okrętach eskorty i trałowcach marynarki wojennej. Stacja pracowała w zakresie długości fali decymetrowej, i miała antenę w postaci okrojonej ściętej paraboli. Z maksymalną moc 150kW. Radar mógł być ustawiony na ciągłe poszukiwanie sektora (obrót 360 stopni), lub na tryb śledzenia- szukania, jako zablokowany. Głównie był używany jako radar nawigacyjny, (obserwacji powierzchni morza) został zamówiony przez Radę Ministrów ZSRR w ramach pierwszego po II wojnie światowej planu trzyletniego (1946-1948). Został on zaprojektowany przez biuro Kalmykov-Ignatyev. Rozwój był szybki i zestaw prototypowy był gotowy już 9 sierpnia 1946 roku. Próby morskie systemu zakończono (na pokładzie starego krążownika Mołotow), w lecie 1948 roku i został natychmiast skierowany do produkcji. "Ball Gun" - (określenie w kodzie NATO) w późniejszym czasie został udoskonalony, z nieznacznie poprawioną wydajnością i nieco zmodyfikowaną antenę. „Lin-M”, był kopią radaru angielskiego, oparte na wzorach angielskich „SO-13” i „SO-0” z 1943 roku!. Po przekształceniu okrętu w okręt muzeum, radar Lin, trafił do szkoły radiolokacji w Ustce.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

I ostatni radar zamontowany na ORP Burza. Giuis-1M4 (“Cross Bird”).
Radar ten zbudowany na początku 1950s, został oparty na brytyjskim Typie 291 z WWII, do którego ZSRR uzyskał dostęp przez Lend-Lease. Był to podstawowy radar poszukiwania powietrza P-zespołu, z pojedynczym sygnałem PPI i anteną dipola w kształcie krzyża. Pokładowy radar wykrywania celów „Guys1M4” miał zasięg wykrywania celu powietrznego, takiego jak lekki bombowiec, gdy leciał na wysokości 3000 m. System tego typu został zainstalowany prawie na wszystkich okrętach wojennych i służył jeszcze pod koniec 1983 roku, kilka zestawów używane było nadal w radzieckiej flocie; w chińskiej flocie kilka radarów było nadal w użyciu do wczesnych lat 1990s. Ostatnie zdjęcie to radar z Błyskawicy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pd
Posty: 127
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

ORP Burza

Post autor: pd »

Storm pisze: 2022-10-30, 14:14 Kolejna sprawa do roztrzygnięcie. Tym raza II wojna światowa. Wiadomo że podczs remontu w dniach 27.05.1940 – 06.08.1940 w Portsmouth, w miejsce drugiej wyrzutni torped zainstalowano armatę p-lot 76,2 mm. I teraz moje pytanie jakiego typu była ta armata
3" 20 cwt Mk II na podstawie Mk III (jak Błyskawica i SS Warszawa). Tarcza powinna być zainstalowana później, ok. 1942.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

[pd] 3" 20 cwt Mk II na podstawie Mk III (jak Błyskawica i SS Warszawa). Tarcza powinna być zainstalowana później, ok. 1942.

Wszystko pięknie, a możesz podać gdzie te informację zdobyłeś. Gdzie można o nich przeczytać. Dla mnie to ważne. Co do tarczy to się nie zgadzam. Na zdjęciu z czerwca 1941 roku, ORP Burza już miała zainstalowaną osłonę działa. Wcześniejsze zdjęcia są zbyt słabej jakości, (zrobione z dużej odległości) aby definitywnie stwierdzić czy jest tam osłona czy jej brak.
pd
Posty: 127
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

ORP Burza

Post autor: pd »

Storm pisze: [pd] 3" 20 cwt Mk II na podstawie Mk III (jak Błyskawica i SS Warszawa). Tarcza powinna być zainstalowana później, ok. 1942.

Wszystko pięknie, a możesz podać gdzie te informację zdobyłeś. Gdzie można o nich przeczytać. Dla mnie to ważne. Co do tarczy to się nie zgadzam. Na zdjęciu z czerwca 1941 roku, ORP Burza już miała zainstalowaną osłonę działa. Wcześniejsze zdjęcia są zbyt słabej jakości, (zrobione z dużej odległości) aby definitywnie stwierdzić czy jest tam osłona czy jej brak.
Drogą eliminacji; wobec braku szczegółowych zdjęć identyfikacja pozytywna jest aktualnie niemożliwa.

Do wyboru są:
4" Mk V na stanowisku Mk III. Instalowane na dużych nowych niszczycielach. Pomijając kwestię rozmiaru, działo miało zespół powrotnika nad lufą w postaci dwóch długich walców i charakterystyczną "obejmę" (przeciwwagę) na końcu lufy. Możliwe użycie niskiej osłony przeciwodłamkowej, albo skomplikowanej maski jak na typach O i P, ale nie o kształcie z Burzy. Inny kształt "zagrody" i inne rozmieszczenie parków amunicyjnych (Burza ma typowe dla działa 3").

12pdr (12pdr 12cwt kilku typów na stanowisku Mk IX, normalne dla typów W/V i Town). Lufa złożona o wyraźnym uskoku, albo butelkowy monoblok. W okolicach zamka duża przeciwwaga. Tarcza znormalizowana, w widoku z przodu wąska, bez bocznych policzków. Z przodu pod lufą brak tarczy, widoczny rombowy zespół oporopowrotnika. Żadna powyższych cech nie jest widoczna na Burzy.

Pozostaje działo 3" (3" 20cwt, normalne dla typów A-I), w dwóch głównych wariantach, Mk I, III i IV, z zespołem oporopowrotnika nad lufą, oraz Mk II z oporopowrotnikiem pod lufą.
Na zdjęciu "Zachodnia Afryka" widać jarzmo kołyski działa 3", oraz grzbiet lufy, ale nie ma cylindrów powrotników, ani nakrywającej ich prostokątnej płyty, (porównaj Garlanda z Błyskawicą). To wyklucza typy I, III i IV, zostaje jedynie Mk II (normalnie identyfikowany przez typ stanowiska, czyli "Mk III").

Inne niszczyciele, gdzie identyfikacja typu Mk II jest łatwiejsza to Błyskawica i Vasilissa Olga, okręty w podobnej sytuacji co Burza.

Data instalacji tarczy była orientacyjna. Działa były dostarczane "gołe", tarcze były wykonywane doraźnie przez stocznie niekoniecznie według oficjalnego wzoru, najczęściej jakiś czas po montażu działa. Nie mogę wykluczyć instalacji w czasie remontu na początku 1941.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Wrócę do źródła. Sprawdzę to w książce "British Naval Weapons of World War Two". Volume I - Destroyer Weapons. Może tam rozwieją moje wątpliwości. Obym tam znalazł odpowiedzi. Jak tylko dostanę tą książkę, to podzielę się wrażeniami. Choć jestem za odpowiedzią "pd".
pd
Posty: 127
Rejestracja: 2007-01-23, 20:45

ORP Burza

Post autor: pd »

Storm pisze: Wrócę do źródła. Sprawdzę to w książce "British Naval Weapons of World War Two". Volume I - Destroyer Weapons. Może tam rozwieją moje wątpliwości. Obym tam znalazł odpowiedzi. Jak tylko dostanę tą książkę, to podzielę się wrażeniami. Choć jestem za odpowiedzią "pd".
Powyższa książka nie zawiera rysunku wersji z Burzy, jedynie 3" 20 cwt Mk I na stanowisku Mk IVA. Wyprzedzając ewentualne pytania, ten sam rysunek był zamieszczony w Cambellu drugowojennym (Naval Weapons of Second World War), błędnie opisany jako interesujący nas 3" 20cwt Mk II na stanowisku Mk III. Cambell pierwszowojenny (Naval Weapons of World War One, str. 109 ) został zmasakrowany przez Friedmana, który zamieścił błędnie opisane zdjęcie (zdjęcie przedstawia stanowisko MkII a nie MkIII) i pomieszał opis obu typów.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

O proszę, jeszcze książki nie widziałem, a już pełne wyjaśnienie dostałem. Lubię takie odpowiedzi. Będę wiedział na co zwrócić uwagę. I czego się trzymać. Czyli szukamy - ciąg dalszy.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 514
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

ORP Burza

Post autor: Storm »

Wrócę do wypowiedzi "pd" ,,3" 20 cwt Mk II na podstawie Mk III (jak Błyskawica i SS Warszawa). Tarcza powinna być zainstalowana później>>. Zacząłem baczniej przyglądać się zdjęciom z 1940 roku. Zdjęcia marnej jakości. Nic nie można było wyczytać z tych zdjęć . Więc obejrzałem film pt. ORP "Burza" sinks U-Boot 1940 - YouTube. Film prawdopodobnie zrobiony ( lub wyświetlono) 09 września 1940 roku z akcji ataku na U-boota. Uważam że atak na U-boota nastąpił 31 sierpnia 1940 roku. Gdyż 30 sierpnia, Burza z Błyskawicą, wyszły z bazy w eskorcie dużego konwoju, składającego się z 51 statków. I to by się mniej więcej zgadzało. Na filmie widzimu Burzą i Błyskawicę w akcji.
Tłumaczenie << Duży konwój statków handlowych pod eskortą polskiego niszczyciela ORP "Burza" odpiera nocny atak powietrzny. U-Boot zostaje zauważony przez samolot eskortujący, który zaznacza to miejsce flarami. Następnie polski niszczyciel przeprowadza kilka ataków nad tym obszarem, zrzucając bomby głębinowe, aby zatopić niemiecką łódź podwodną. Ślad oleju wskazuje na zniszczenie łodzi podwodnej.>>
To że film jest zlepkiem z kilku akcji naszych okrętów - mniejsza o to. To fragment przedstawiający ORP Burza daję do myślenia. Na niej nie widać maski osłaniającej działo 76 mm. Na dole kadry z filmu
Obrazek, Obrazek
ODPOWIEDZ