Tak dla przypomnienia

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Tak dla przypomnienia

Post autor: Marmik »

Pomyślałem sobie, że napiszę to tak na wszelki wypadek, jakby ktoś nie wiedział. Moderatorzy, tak jak na innych forach tak i tu mogą skorzystać z takich funkcji jak:
- zobacz IP użytkownika;
- zobacz z jakich IP pisał ten użytkownik;
- zobacz innych użytkowników, którzy używali tego IP.
Zmierzam do tego, by przypomnieć, że np. "obowiązuje" niepisana zasada niedyskutowania z samym sobą poprzez różne konta użytkowników i takie inne tam proste założenia, które św. Tomasz z Akwinu (dla ateistów cytowane słowa nie powinny być jakieś nawiedzone) podobno opisał tak: Panie, [...] zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Wszyscy doskonale wiedzą, albo powinni wiedzieć, że liczba postów napisanych na FOW nijak się ma do poważania kogokolwiek. Za liczbę postów nie ma tu żadnych stopni, nagród i medali.

Pomyślałem sobie, że przypomnę o tym zanim ewentualnie przyjdzie czas na zabawę krzyżykiem umieszczonym nieco nad przyciskiem "cytuj" :-D .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: crolick »

Coś jest na rzeczy bo 4 użytkowników - wszyscy zarejestrowani w sierpniu 2013 roku - ma to samo IP i podobną manierę pisania postów. Cytując klasyka "Psipadek??" ;)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: wojtek.uk »

Szanowna Dyrekcjo,
To moze by cos z tym zrobic juz? Taka niesmiala sugestia bo niektore watki zaczynaja wygladac dosc zabawnie np gafy w mediach. Nie musze widziec jego IP by rozpoznac ze to jedna i ta sama osoba 'zasmieca' forum. Szanuje i doceniach brak 'sztywnego' regulaminu na FOW ale smiecenie jest zabronione nawet przez 'Regulaminy osiedlowe' :)
NB: Ostatnio zwrocilem uwage na absurdalnosc systemu gdzie pewne slowa sa zakazane i automatycznie 'zagwiazdkowane'. W efekcie slowo 'arsenal' mialo 'zagwiazdkowane' pierwsze 4 litery :) Na stronie 'wojskowej' jest to pewien problem :)
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Marmik »

Wieczorem zrobię porządek, bo liczba kont korzystających z pewnej puli IP wzrosła już niemal do dziesięciu. To za dużo nawet jak na mnie :).

Cenzura słów obejmuje tylko dwa wyrazy: jeden dotyczy charakteru, a jest mylony z zawodem, drugi jest czteroliterowy, lecz powszechnie pisze się go z błędem :). Innych ograniczeń na razie nie ma.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: wojtek.uk »

Tutaj na szczescie tak - moj przyklad byl z innego, anglo-jezycznego forum kilka dni temu temu, czego nie napisalem z rozpedu... Przegladalem ostatnio staaaaare watki z FOW i zauwazylem ze kiedys pojawialy sie sugestie by taki automatyczny system wprowadzic - na szczescie nie wprowadzono. Podany przeze mnie przyklad powyzej dobrze chyba pokazuje 'niedoskonalosc' tego rozwiazania.
Na marginesie: zauwazylem dzis kolejnego 'nowego'...
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: pothkan »

Aleksander
Posty: 83
Rejestracja: 2012-07-19, 14:34

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Aleksander »

Blokada IP jest ryzykowna, bo można np. niechcący skrzywdzić prawdziwego użytkownika z tej samej osiedlówki.
Wszelkie blokady IP są nie tyle ryzykowne co bezsensowne; każdy szanujący się spamer i banita ma zmienne IP. Jestem adminem na pewnym dużym forum - to wiem. :(
wojtek.uk
Posty: 206
Rejestracja: 2010-06-07, 13:14
Lokalizacja: UK

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: wojtek.uk »

pothkan pisze: Blokada IP jest ryzykowna, bo można np. niechcący skrzywdzić prawdziwego użytkownika z tej samej osiedlówki.
Taka propozycja po tym co sie ostatnio nauczyles o serwerach proxy? I na co moje wysilki! Staram sie, tlumacze, edukuje, za raczke trzymam przy pierwszych krokach a potem tu z czyms takim wyskakuje.... Chyba powtroka materialu i 'kampania wrzesniowa' :faja: :D
Jak Aleksander wspomnial to bez sensu - admin w efekcie ma tylko wiecej pracy probojac nadazyc za tymi nowymi IP a i tak z definicji nie ma szans. Reczna rejestracja i 'list motywacyjny' to tez raczej zadna przeszkoda. Ale co maja wspolnego wszystkie posty tych uzytkownikow - sa to one-liners. Jest to zabronione na wielu forach wlasnie by uniknac smietnika/ludzi ktorzy 'musza' cos powiedziec nic nie wnoszac - wiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Chodz trzeba przyznac ze to tez jest dodatkowa praca dla admina/moda bo z automatu tego nie zrobisz. No i pewnie troche moich postow tez pojdzie na spalenie... :D Nie wiem czy nie boloby to zbyt restrykcyjne w przypadku FOW ale jest to jakas opcja.
Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. - LEM
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: pothkan »

wojtek.uk pisze:Taka propozycja po tym co sie ostatnio nauczyles o serwerach proxy?
Przecież ja właśnie odradzam, a nie proponuję. Dotąd moderacja FOW stosowała m.in. to rozwiązanie, i jak widać - niewiele ono daje.
wojtek.uk pisze:Reczna rejestracja i 'list motywacyjny' to tez raczej zadna przeszkoda.
No właśnie na tak niszowym forum jak nasze, to może się sprawdzić. Po motywacji (a dokładnie, jej konkretności - lub braku tejże) można wyłapać, kto rzeczywiście jest hobbystą albo poszukuje rzeczywistej pomocy (tzn. ma pytania).
wojtek.uk pisze:Ale co maja wspolnego wszystkie posty tych uzytkownikow - sa to one-liners. Jest to zabronione na wielu forach wlasnie by uniknac smietnika/ludzi ktorzy 'musza' cos powiedziec nic nie wnoszac - wiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
Również odpada - w jednym wierszu można przecież zawrzeć odpowiedź na proste pytanie.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: crolick »

No raczej na pewno nie będą kasowane WSZYSTKIE posty jednozdaniowe. Jeśli już to do kosza pójdą wszystkie konta i posty osób zidentyfikowanych jako spamerzy...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Marmik »

Dajcie nieco na luz. Ilu mamy spamerów? Kilku na rok? Poklepią poklepią i sobie pójdą, bo nie ma tu nic dla nich. Nie ciachałem postów od ręki bo może się ktoś opamięta (dałem dwa ostrzeżenia).
Nie przesadzajcie też z rejestracją-motywacją, bo zaraz się okaże, że nasze małe grono nie będzie się w ogóle rozrastać.
Spamerów spacyfikujemy i po kłopocie. To nie jest problem, który przerastałby dotychczasowy rodzaj moderacji.

No i z założenia nie usuwam głupich, ale nieszkodliwych postów z działu Psychole.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Maciej3 »

Popieram Marmika.
Pewnie, że spamerzy czasem trochę wkurzają, ale bez przesady. Nie jest to tu jakieś masowe zjawisko.
Od czasu spacyfikowania automatów wpisujących jakieś bzdury, da się żyć.
A taki "list motywacyjny" może ostro odstraszać. Zwłaszcza początkujących.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Aleksander
Posty: 83
Rejestracja: 2012-07-19, 14:34

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Aleksander »

Marmik pisze:
Nie przesadzajcie też z rejestracją-motywacją, bo zaraz się okaże, że nasze małe grono nie będzie się w ogóle rozrastać.
Spamerów spacyfikujemy i po kłopocie.
Moim zdaniem słusznie. A spamerom nie należy odpowiadać wg zasady "Nie karmić Trolla".
Colonel
Posty: 511
Rejestracja: 2010-03-31, 08:29
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Colonel »

Zainteresowałem się problemem w innym miejscu (proponowałem seryjne banowanie). Po refleksji uważam, że Marmik ma rację: spokojne podejście jest najlepsze i nie ryzykujemy skrzywdzenia kogoś.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: Marmik »

Ponieważ jakieś dziecko neo (dosłownie) nie chce się uspokoić to zaczynam banować i usuwać posty. W zależności od potrzeb może się zdarzyć, że będzie trzeba wcielić w życie pomysł Pothkana tzn. ręcznie aktywować konta do czasu aż temu konkretnie gówniarzowi przejdzie. Raczej nie będzie to stan permanentny.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Re: Tak dla przypomnienia

Post autor: SmokEustachy »

Dzieci Neo mają zmienne IP
ODPOWIEDZ