Pancerniczki

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniczki

Post autor: AvM »

Napoleon pisze: 2022-01-24, 15:26
Turcji.
Czyli Egiptowi? Bo Turcy przejęli zamówienie egipskie, z tego co się orientuję.
Poza tym które to miały być? Piszesz o monitorach, więc wychodziłoby, że chodzi o Lütf-ü Celil i Hifz-ur Rahman. Ale nie spotkałem się z żadnymi informacjami by w drugiej połowie lat 60 Chilijczycy zamawiali jakieś okręty pancerne? Może z racji wojny z Hiszpanią - i zrezygnowali z nich gdy okazało się, że konflikt wygasa. Ale przyznam, że nic nie słyszałem. Raczej wynikałoby z posiadanych przeze mnie informacji, że niechętnie podchodzono do zbrojeń (co zmieniło się pod wpływem konfliktu z Argentyną i argentyńskich zakupów).
1) Przeciez napisalem , ze nie Egiptowi. Jakie powazne zrodla pisza ze okrety byly budowane dla Egiptu?
2) Trudnio ze nie sl<yszalas, ja mam zebrana dokumentacje, dotyczaca tych okretow.

PS: Wyszla ksiazka posweiceona Arman'owi . jest tam maly rozdzial o tych okretach (bez uzycia materialow chilijskich).
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Turcy, bodajże w 1868, przejęli zamówienie egipskie na kilka jednostek.
W czerwcu 1867 doszło do ostrego konfliktu pomiędzy Ismailem Paszą, vali Egiptu, a sułtanem (rzecz tradycyjnie dotyczyła kwestii uniezależnienie się Egiptu i sporu o tereny bliskowschodnie). Konflikt został ostatecznie zażegnany drogami dyplomatycznymi, przy czym Ismail otrzymał tytuł kedywa i w praktyce bardzo dużą niezależność, w zamian jednak miał dokonać rozbrojenia. Ograniczył wówczas liczebność egipskiej armii do 30 tys. i zrezygnował z zamówionych za granicą okrętów. Wymienia się tu 6 jednostek: Asar-i Sevket, Necm-i Sevket, Iclaliye (ten ostatni budowany w Trieście), Asar-i Tevfik oraz właśnie oba monitory (pancerniki wieżowe). Już sam fakt, jak piszesz, że zostały one zamówione przez Chile, byłby bardzo ciekawy (kiedy zostały zamówione? kiedy Chilijczycy z nich zrezygnowali?). Pytanie teraz, czy to zamówienie od razu przejęli Turcy czy wcześniej Egipcjanie a od nich Turcy? Piszesz, że od razu Turcy. Zamówienie egipskie Turcy przejęli, z tego co wiem, w sierpniu 1868. A kiedy sfinalizowano transakcję sprzedaży obu monitorów?
Jakie powazne zrodla pisza ze okrety byly budowane dla Egiptu?
A jakie, że dla Chile?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Pancerniczki

Post autor: AvM »

Napoleon pisze: 2022-01-25, 00:30 Turcy, bodajże w 1868, przejęli zamówienie egipskie na kilka jednostek.
W czerwcu 1867 doszło do ostrego konfliktu pomiędzy Ismailem Paszą, vali Egiptu, a sułtanem (rzecz tradycyjnie dotyczyła kwestii uniezależnienie się Egiptu i sporu o tereny bliskowschodnie). Konflikt został ostatecznie zażegnany drogami dyplomatycznymi, przy czym Ismail otrzymał tytuł kedywa i w praktyce bardzo dużą niezależność, w zamian jednak miał dokonać rozbrojenia. Ograniczył wówczas liczebność egipskiej armii do 30 tys. i zrezygnował z zamówionych za granicą okrętów. Wymienia się tu 6 jednostek: Asar-i Sevket, Necm-i Sevket, Iclaliye (ten ostatni budowany w Trieście), Asar-i Tevfik oraz właśnie oba monitory (pancerniki wieżowe). Już sam fakt, jak piszesz, że zostały one zamówione przez Chile, byłby bardzo ciekawy (kiedy zostały zamówione? kiedy Chilijczycy z nich zrezygnowali?). Pytanie teraz, czy to zamówienie od razu przejęli Turcy czy wcześniej Egipcjanie a od nich Turcy? Piszesz, że od razu Turcy. Zamówienie egipskie Turcy przejęli, z tego co wiem, w sierpniu 1868. A kiedy sfinalizowano transakcję sprzedaży obu monitorów?
Jakie powazne zrodla pisza ze okrety byly budowane dla Egiptu?
A jakie, że dla Chile?
Przejeli jedna pancernik w budowie w STT (MISR)
pozostale 3 byly ukocnczone w FCM, La Seyne i czekaly zeby brac udzial w otwoaciu Kanalu Suezkiego (IBRAHMIEH, KAHIRA; MUSASIR)

Sa dokumenty chiljkie, trzeba np zasiegnac de "Memoria de Marina", i innych
zreszta byly procesy sadowe , gdzie sprawa jast opisana. W 1868 Arman byl bankrutem i jego stocznia (L'Ocean - wspolnie z Mazeline)

Przypominam ze Egipt mial 2 kanonierki pancerne na Nilu (No.1 - Samudy No.2 Arman - ponizej)
Załączniki
1861_El_Rahmanie_L_Egiptienne_1.jpg
1861_El_Rahmanie_L_Egiptienne_1.jpg (59.4 KiB) Przejrzano 5253 razy
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Tak się zastanawiam, czy nie byłoby warto wydzielić osobny dział na zdjęcia (i tylko zdjęcia lub komentarze do nich). Dział ten podzielić zaś na klasy okrętów lub państwa. Albo na jedno i drugie. Z uwzględnieniem epoki. Czyli np. mamy Wielką Brytanię a w jej ramach pancerniki do końca lat 80, do 1906, do 1922 i dalej. Krążowniki - jw. plus czasy po II wojnie do dziś. Lotniskowce - do 1945 i później. Teraz jest groch z kapustą a można już tu znaleźć ciekawe zdjęcia.
Ale tylko sobie tak głośno myślę.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Coś temat zaniedbany. Więc postaram się go ożywić. Możliwie klasycznymi, wczesnymi pancerniczkami. Choć nie wiem czy takie zdrobnienie do nich pasuje, bo to duże jednostki były.

Dodano po 3 minutach 10 sekundach:
I jeszcze raz - teraz Warrior i Black Prince, czyli pierwsze pancerniczki żelazne i pierwsze brytyjskie.
Załączniki
Achilles.jpg
Achilles.jpg (236.33 KiB) Przejrzano 4682 razy
Minotaur 2.jpg
Minotaur 2.jpg (134.23 KiB) Przejrzano 4682 razy
Minotaur.jpg
Minotaur.jpg (545.37 KiB) Przejrzano 4682 razy
Northumberland 1.jpg
Northumberland 1.jpg (558.29 KiB) Przejrzano 4682 razy
Northumberland.jpg
Northumberland.jpg (544.16 KiB) Przejrzano 4682 razy
Warrior.jpg
Warrior.jpg (231.19 KiB) Przejrzano 4681 razy
Warrior 1.jpg
Warrior 1.jpg (395.54 KiB) Przejrzano 4681 razy
Black Brince 1.jpg
Black Brince 1.jpg (201.23 KiB) Przejrzano 4681 razy
Black Prince 2.jpg
Black Prince 2.jpg (229.92 KiB) Przejrzano 4681 razy
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6360
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Pancerniczki

Post autor: AvM »

Wodowanie ITALIA 1880
Załączniki
ITALIA 1880.jpg
ITALIA 1880.jpg (213.19 KiB) Przejrzano 4119 razy
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Raczej wodowanie za chwilę. Tam w dali na redzie to chyba brytyjski Monarch?
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Pancerniczki

Post autor: cochise »

W którym miejscu ty widzisz Monarcha?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Na samym środku, powyżej Italii.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Pancerniczki

Post autor: Peperon »

Napoleon pisze: Na samym środku, powyżej Italii.
Z włoską banderą ?
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Pancerniczki

Post autor: wpk »

Przed pytajnikiem nie powinno być spacji.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Pancerniczki

Post autor: Peperon »

A dlaczego nie ?
Przynajmniej jest dobrze widoczny ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Pancerniczki

Post autor: wpk »

Bo to błąd ortograficzny.

PS Z trzystapiątki go!
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Z włoską banderą ?
Kwestia kurtuazji. Jak się odwiedzało obcy port, to się podnosiło banderę danego państwa. W każdym razie Włosi nie mieli wtedy żadnego okrętu, który choć w przybliżeniu mógłby wyglądać podobnie. A sylwetka idealnie pasuje pod pancernik Monarch. Na włoskie wyglądają mi pancerniki z prawej. Ten z tyłu też wygląda mi na jakiś brytyjski (ale z tej odległości trudno się zorientować, mam podejrzenia, ale "strzelać" nie chcę).
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Pancerniczki

Post autor: cochise »

Nie słyszałem nic o takiej kurtuazji, możesz coś więcej o tym?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Pancerniczki

Post autor: Peperon »

wpk pisze: Bo to błąd ortograficzny...
Prędzej interpunkcyjny, jeśli już...
Napoleon pisze: Kwestia kurtuazji.
Różne fotki z gestów kurtuazyjnych widziałem, ale zawsze okręt miał podniesioną własną banderę. Tutaj jej nie widać.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ