Planowanie sypozjum nt. Schichau.

Wszystko na temat zlotów, zjazdow i spotkań poświeconych wymianie myśli na temat okretów wojennych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

AvM pisze:Hi fdt!

3) Uwazam , ze lista na poczatek powinna byc przepisana po niemiecku
tak jak jest w oryginale , a potem przetlumaczona . Tak jak teraz to
ani pies ani wydra. To samo z pisownia nazw rosyjskich- albno jak w spisie oryginalnym, albo jak wymagaja normy (PN - odpowiada ISO).

4) Jaka masz literature na temat rosyjskich TBs ?

AvM
ad 3) Lista ostatecznie ma być po polsku.... czyli jednostki pisane alfabetem łacińskim - nazwy i właściciele w brzmieniu oryginalnym, jeżeli chodzi o jednostki rosyjskie sensowniejsze będzie trzymanie sie polskiej transkrypcji fonetycznej, która jest znacznie bliższa oryginałowi (zero cyrylicy, chyba że w komentarzach) niż niemiecka. Komentarze mają być po polsku (choć można niewielkim nakładem pracy zrobić dwie wersje tzn. polską wg powyższych założeń i niemiecką czyli przepisaną żywcem z oryginału Schmelzkopfa).

ad4) Piszę z głowy:

- artykuły Afonina, Trubicyna i Kofmana z Sudostroenia o:
typie Abo, Kazarskim, Adlerze
- książka Afonina o Kitach
- Istoria Oteczestwiennogo Sudostroenia - praca zbiorowa (fragmenty o torpedowcach)
- artrykuł z ZVDI o typie Abo (omówienie i streszczenie artykułu z Morskiego Sbornika autorstwa Bubnowa)

Myślę, że to wystarczy.
Otto

Post autor: Otto »

zasada transkrypcji i transliteracji języka rosyjskiego http://slowniki.pwn.pl/zasady/629697_1.html
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Panowie Załoga potrzebne są materiały na temat torpedowców sprzedawanych z Elbląga do następujących krajów: Austria, Włochy, Turcja, Argentyna, Japonia, Chiny i Brazylia !!!

Proszę o wszelkie mozliwe informacje. Skany i kserokopie artykułów, książek - traktujących w jakikolwiek sposób o tych tematach... no i zdjęcia.

Sprawa jest pilna. Będę baaaardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1180
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Planowanie sympozjum nt. Schichau.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Chociaż na robienie referatów (i chyba na uczestnictwo też) się nie piszę, to poszperam w "szafie" na temat torpedowców. To samo tyczy się dużych okrętów - jeśli to tylko kilkanaście jednostek, to przydałaby się ich lista. Wtedy może wszyscy razem pozbieramy coś do kupy.
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

http://mlib.rost.ru/sections/sudostr/sud_destr.htm

nie znam rosyjskiego, ale 'na oko' wydaję mi się, że coś tu jest o torpedowcach...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

fdt!

Troche sie roznymy w pogladach.

1) Uwazam ze powinno sie uzywac w pracach naukowych i pol-naukowych transliteracji. Zwlaszcza tlumaczenia nazw zamawiajacych sa problematyczne.

2) Oryginalna lista powinny byc zrobiona jednak po niemiecku i nastepnie przetlumaczona. W Twojej liscie jest juz troche bledow, mozna je naprawic tylko majac oryginal.

3) Nie wiem jak Twoi sponsorzy, ale ja jestem za publikacja w jezyku angielskim albo niemeickim , zeby mozna 1000 egzemplarzy sprzedac.
Po polsku sprzedasz 100-200 i tyle.

AvM
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Myślę że do tematu torpedowców trzeba by dorzucić:
Fock H. – Schwarze Gessellen. Torpedoboote bis 1914 (t. 1-2)
Mielnikow R.M. - Pierwyje russkije minonoscy
Afonin N. N., Jarowoj W. W. – Minonoski rossijskogo fłota
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Marek S. pisze:Myślę że do tematu torpedowców trzeba by dorzucić:
Fock H. – Schwarze Gessellen. Torpedoboote bis 1914 (t. 1-2)
Mielnikow R.M. - Pierwyje russkije minonoscy
Afonin N. N., Jarowoj W. W. – Minonoski rossijskogo fłota
Masz te dwie ostatnie? Podziel się :wink: .
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

AvM pisze: 2) Oryginalna lista powinny byc zrobiona jednak po niemiecku i nastepnie przetlumaczona. W Twojej liscie jest juz troche bledow, mozna je naprawic tylko majac oryginal.

3) Nie wiem jak Twoi sponsorzy, ale ja jestem za publikacja w jezyku angielskim albo niemeickim , zeby mozna 1000 egzemplarzy sprzedac.
Po polsku sprzedasz 100-200 i tyle.
AvM
@ AvM

ad 2) Nie masz listy Schmelzkopfa?

ad 3) Moi sponsorzy dadzą pieniądze na wystawę i lokal. O wydawaniu książki nie ma na razie mowy. Miało byc wydawnictwo okolicznościowe w formie elektronicznej lub jakiś spec numer MSiO. O wydaniu książki którą sprzedawać się będzie za pieniądze nie było mowy ze sponsorami, bo do tego potrzebny jest gotowy tekst... a ten ma dopiero powstać. Zresztą przedsięwzięcie jest non profit.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Jestem jednym z niewielu ktory ma komplet STRANDGUTA.
Sam zreszta tam troche pisalem o budownictwie okretowym
w Gdansku, Elblagu i .... Revlu.

Non-profit, wcele nie oznacza ze ma sie ponosic straty.
AJM wyraznie mi powiedzial , ze nie bedzie numeru specjalnego
MSiO :-(

AvM
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

AvM pisze: AJM wyraznie mi powiedzial , ze nie bedzie numeru specjalnego
MSiO :-(

AvM
Dobrze, że mi o tym powiedziałeś.
a-v-m

Post autor: a-v-m »

Nikt nie obiecywal MSiO, tylko Marek proponowal.
Trawicki moze kogos znajdzie, ja mam tez swoje typy.
AvM
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

1. Według mnie - transliteracja. Jest najbardziej jednoznaczna.
2. Szkoda, że MSiO nie jest zainteresowane.
3. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby listę statków zrobić dwujęzyczną (polski/niemiecki) i drukować dowolną wersję.
4. Referaty: powtórzę się, ale może warto - pancerniki może zrobić Marek Cieślak, a statki pasażerskie - Jacek Jarosz. O ile zechcą.
5. Czy jest szansa na listę maszyn parowych (zdaje się, że budowano maszyny przeznaczone dla innych stoczni)?
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Marek T pisze: 4. Referaty: powtórzę się, ale może warto - pancerniki może zrobić Marek Cieślak, a statki pasażerskie - Jacek Jarosz. O ile zechcą.
5. Czy jest szansa na listę maszyn parowych (zdaje się, że budowano maszyny przeznaczone dla innych stoczni)?
ad 4
Czy mógłbyś zapytać sie ich o to?

ad 5
Nie znam nikogo, kto miałby takie coś (lista maszyn i lista kotłów). Złożyłem takie "zapotrzebowanie na wiedzę" do tzw. Truso verein (elbląskie ziomkostwo), ale obawiam się, że nic nie mają. W kwestii kotłów możnaby pokusić sie o sporządzenie zaczątku takiej listy w oparciu o materiały z Malborka, ale to wymaga trochę czasu. Na rysunkach poszczególnych typów kotłów są zaznaczone numery statków i okrętów dla których je produkowano.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Marka Cieślaka - oczywiście zapytam. Jacka Jarosza spróbuję spytać via AMJ.
Odnośnie listy maszyn - coś mi sie obija po głowie, że gdzieś podobno jest. Muszę spróbować sobie przypomnieć.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Marek T pisze:2. Szkoda, że MSiO nie jest zainteresowane.
A może OW? :wink:
ODPOWIEDZ