Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: marek8 »

Naprawdę trzeba aż tak łopatologicznie? Samo istnienie podobnego - kolejnego zresztą dokumentu uważam za nieporozumienie i stratę czasu wszystkich zainteresowanych stron, która absolutnie niczego nie wniesie do interesującego nas tu wszystkich tematu poza "zajęciem uwagi" na jaki miesiąc może trochę dłużej...
To już wiele razy było tylko pod inną nazwą i nie dało absolutnie nic... Oczywiście jak kto lubi sobie "pogaworzyć" z okazji kolejnego takiego dokumentu to jego frajda ale nic poza nią z tego nie będzie... W swoich wypowiedziach staram się zwrócić uwagę, że jadąc do Krakowa z Warszawy nie bardzo warto to robić przez Szczecin bo choć w jakichś totalnie odjechanych okolicznościach można i tak to jednak chyba nie jest to taki mądry pomysł ;) - a w/w dokument wydaje mi się "strategią" opartą o podobnie realna założenia. Z tego typu analiz nie wynika bo nie może wyniknąć absolutnie nic - trochę dziwne, że ten prosty fakt, że powinno się to robić inaczej niż poprzez strategie,plany itp. jawi się jako jakaś wiedza tajemna... Czy wyraziłem się dostatecznie jasno? Po prostu samo istnienie tego typu dokumentu uważam za nieporozumienie, które nawet o pół wiosła nie przybliża nas do realizacji tematu budowy realnej floty. A to, ze u nas tak po sarmacku uważa się obce wzory za "gorsze" czy niewarte uwagi w zamian tworząc intelektualne cuda o poziomie abstrakcji wręcz niedościgłym nie moją winą jest... :faja:
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: oskarm »

Orliku, sugestia Marka, by zrobic filmik, jest dobra. Chociaz uwazam ze sama Strategia tez jest konieczna. Ba wymagalaby jeszcze zalacznikow, tlumaczacych dlaczego tak a nie inaczej (zestawienia kosztow, mozliwosci technicznych itd.)

A tak poza tym, wiadomo, ze Marek z etapu "mlodego gniewnego", przeszedl juz do "starego zgryzliwego"...
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Orlik »

oskarm pisze:Orliku, sugestia Marka, by zrobic filmik, jest dobra.
Nie mam nic przeciwko filmom propagandowym, ale sprowadzanie dokumentu stworzonego przy udziale BBN do poziomu kilkuminutowej animacji to jednak gruba przesada. Nie propaganda przecież była jego głównym celem. Ze słowa wstępnego Prezydenta RP:
Chciałbym, aby opracowanie niniejszej Koncepcji zainicjowało debatę prowadzącą do przekształcania systemu bezpieczeństwa morskiego RP. Opracowanie takiego dokumentu rozpoczyna wprowadzanie porządku i sekwencyjności rozwoju polskich sił morskich oraz wykorzystywania szans wynikających z nadmorskiego położenia naszego państwa. Rekomendacje zawarte w Koncepcji przeznaczone są do odpowiedniego wykorzystania przez podmioty publiczne i prywatne odpowiedzialne za planowanie, organizowanie oraz realizowanie zadań w obszarze bezpieczeństwa morskiego państwa, w tym do ewentualnego opracowania przyszłej Strategii morskiej RP, obejmującej wszystkie sfery istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa morskiego naszego państwa.
oskarm pisze:Ba wymagalaby jeszcze zalacznikow, tlumaczacych dlaczego tak a nie inaczej (zestawienia kosztow, mozliwosci technicznych itd.)
Według mnie nie. Nawet gdyby to był typowy dokument koncepcyjny, to wciąż nie jest to miejsce na dokładne wyliczenia kosztów i określanie możliwości technicznych. Na tym poziomie najważniejsze jest określenie kierunków rozwoju i wskazanie wymaganych zdolności sił morskich - czyli znalezienie odpowiedzi na sakramentalne pytanie "po co?". Dopiero wtedy należałoby przechodzić do pracy nad szczegółami technicznymi i liczeniem kosztów. Nie zmienia to faktu, że jakieś konkrety mogą się pojawić w dyskusji, która zgodnie z intencją autorów, powinna się teraz rozpocząć. I tu jest miejsce dla wszystkich, którzy mają tutaj swoje przemyślenia i konkretne propozycje, żeby zabrać głos w przestrzeni publicznej. Jak już pisałem, jest jeszcze wiele "mitów", które czekają na obalenie.
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: marek8 »

Ja zrzędliwy? ;) Tu nie chodzi o zrzędliwość tylko o opieranie się o realia a nie ideowe postulaty i argumentacje w kategoriach ogólnych. Te ostatnie choć u nas robią oszałamiającą wręcz karierę mają tę słabą stronę, że z punktu widzenia adresata są po prostu mało czytelne - są zbyt ogólne dla jednych - za bardzo nijakie dla innych - można je co najwyżej powtarzać jeżeli nie ma innej alternatywy... To o to autorom chodziło? O dostarczenie jedynej słusznej wersji/koncpecji, która porazi swoją logiką?
Ja przepraszam za mocno ironiczny ton ale po prostu jako praktyk cenię sobie rozwiązania mające szanse na realizacje i niestety wymijam takie, które takich szans nie mają. Dziś gdy żyjemy w epoce dynamicznych i efekciarskich obrazów, filmów czy fot chcemy przekonać mających coraz większe problemy z logicznym wnioskowaniem odbiorców za pomocą logicznej dyskusji rodem z jakich akademickich realiów, których już nie ma nawet na uczelni? :(
Kolega Orlik poczuł się urażony jak mniemam tym, że możnaby pokazać po co i do czego może być Gawron i inne zwierza za pomocą kilkuminutowej animacji miast dyskusji w stosownym gronie i za pomocą stosownych argumentów ;) Sęk w tym, że chodzi tu o dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców a taki filmik obejrzany przez dzieciaka i przemawiający do wyobraźni podziała też i na ojca i nie tylko. Wystarczy choćby obejrzeć jak wygląda chińskie sprzedawanie tematu - po co im lotniskowce... z łatwością dostępne na youtube. Choć nie jestem Chińczykiem i nie znam stosownego języka sam obraz do mnie przemawia i sądzę, że wiem po co im te lotniskowce ;)... A takich obrazków można znaleźć multum + gry itd. Może to o to tu chodzi w miejsce kolejnej dyskusji? Zresztą przepraszam - choć nie uważam się za zrzędliwca nie zawsze potrafię rozumieć, że być może ktoś może chcieć sobie po prostu podyskutować o czymś zupełnie nie patrząc czy to ma choćby pozory realności. Ale to wszystko tylko dlatego, że chciałbym abyśmy mieli flotę taką jak powinniśmy mieć a nie takie dziwne cuś... :bije:
Jeżeli ktoś chce linki do tych azjatyckich (choć nie tylko) filmików nie tyle propagandowych co po prostu "sprzedajacych" jak to widzi określona strona służę przykładami...
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Marku,
Od kilku już Twoich postów nie czytam ich bo.. no "niedasię". :) Serio.
I nie chodzi o treść czy formę. Choć, ta druga daje do wiwatu - lub namawia na kielicha.

Chodzi o sztukę esencji przekazu, której jakby brakuje.. ;)

Pozdrawiam,
Maciej
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: marek8 »

A czy ja Wam bronię "esencjonalnie" komentować w/w strategię i doszukiwać się w niej jakowejś być może przez malkontenta pominiętej głębi? ;) Nic z tych rzeczy - jeżeli uważacie, że coś takiego ma jakikolwiek sens nie mam zamiaru w tym komukolwiek przeszkadzać... Jeżeli jeszcze pisze rzekomo niejasno lub niezrozumiale to chyba tym bardziej?
Po prostu wkurza mnie, że po raz kolejny próbuje się sięgać do prób załatwienia ważnej sprawy za pomocą narzędzi, które jak dowiodła wielowiekowa już praktyka nic u nas nie dają. Moje przesłanie - bo znowu widzę, że muszę się wyrazić łopatologicznie jest proste - nie tędy droga... Jeżeli uważacie inaczej nikt i nic nie broni Wam zignorowania mojego w tej sprawie stanowiska :P Gadać bez wyniku i bez szansy na niego wbrew pozorom można do upadłego... :dupa:
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Marku, masz rację, że "nie tędy droga".
I myślę, że wszyscy tak uważamy.

Ale myślę też, że ten "akt rozpaczy" może przynieść jakiś rezultat, którego nie przeceniam jednak.
Bo, na dobrą sprawę, jest jedynym głosem w sprawie. Co, tym bardziej żenujęce, KMW nie ma nic do powiedzenia. I nawet nie próbuje..

Natomiast, jeśli pozwolisz, nie podobają mnie się te Twoje żale, tak obficie wylewane na całe nasze, polskie jestestwo.
Nie tylko się z tym nie zgadzam (merytorycznie) ale też, zwyczajnie mnie to wkurza. No i przekaz tonie. ;)
A lejesz na potęgę!

Pozdrawiam,
Maciej
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: marek8 »

Rozumiem więc, że dla Kolegi specyficznym rodzajem "odtrutki" na rzeczywistość może być coś w rodzaju tytułowego dokumentu? Nic, że wszyscy wiemy, że to nie wiadomo do czego przypiąć. Nic, że wiemy, że to zwyczajnie sensu nie ma. Ale skoro ktoś już zwołał to "pospolite ruszenie" (w przenośni rzecz jasna) to naszym obowiązkiem jest się do tego przyłączyć w nadziei, że może coś to jednak da? :o
Sorry - nie wylewam tu żali - mam tylko wyraźnie inne spojrzenie na zagadnienie. A ta inność wynika tylko i wyłącznie z praktycznego a nie wydumanego doświadczenia. Jeżeli w swojej pracy zawodowej zaproponowałbym coś co przypominałoby tytułowy dokument zostałbym raz, że wyśmiany a dwa na bank zaczęto by szukać kogoś kto ma mniej egzotyczne pomysły...
Być może po prostu różnimy się doświadczeniem zawodowym i tym, że ja osobiście tzw. szlachecko-inteligencki styl uważam za wyjątkowo mało wartościowy w pewnych kwestiach ;) Ale ten ostatni nie ma nazbyt wiele wspólnego z narodowością więc proszę z łaski swojej wyrażać się w miarę precyzyjnie w tej materii :bije:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Marku,

Choć ów dokument nie jest wiążący i nie wypływa z kręgów decyzyjnych to jednak jest, jak już wspomniałem, tym brakującym "głosem w sprawie".
I w tym sensie ma wartość. Nie zastąpi edukacji i stanowiska profesjonalistów (chciałem napisać KMW ale mam tu wątpliwości..).
Zwróć uwagę, że sprawy MW są nie tylko pomijane w ogólno wojskowej rzeczywistości ale też wręcz marginezowane, a nawet wyśmiewane, w czymś co możnaby by nazwać ogólno-narodową świadomością jej roli.

Ten głos jest słaby, i nie przekłada się wprost na decyzję.
Ale zwraca uwagę na kilka kwestii - choć, niestety, łatwo go ośmieszać..

Innymi słowy,
Dla mnie to akt rozpaczy, mimo wszystko.
Nie widzę tu znamiom "pracy u podstaw".

Pozdrawiam,
Maciej

P.S.
Tej, no co Waść mi tu pitolisz! ;)
Jak nie szlachecko-inteligencki to niby jaki jest ten charakter narodowy? Chłopo-robotniczy.?! 8)
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Orlik »

Maciej pisze:Co, tym bardziej żenujęce, KMW nie ma nic do powiedzenia. I nawet nie próbuje..
KMW, czyli kto? Przypominam, że w tej chwili marynarką dowodzi generał...
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Generał dowodzi MW.?
Od kiedy i dlaczego?!

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Orlik »

Naprawdę nie wiesz, że w 2014 roku zlikwidowano Dowództwo MW, a jego rolę przejęło Dowództwo Generalne RSZ? :o
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Twoje zdziwienie wywołuje ta zmiana czy moje pytanie?
Proszę odpowiedz jeszcze, dlaczego tak się stało.

Natomiast, odpowiadając na Twoje pytanie, z wybałuszonymi oczyma, to tak - nie wiedziałem.
Dla mnie, to kolejna degradacja MW. Jeśli masz coś wspólnego z nią, to wiedz, że nie idziecie kursem kolizyjnym z górą lodową - nawet stwierdzenie, że toniecie jest już dość nieaktulane.

I niech mnie, jeśli to nie wina samej MW!

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Orlik »

No tak, nie wiesz, o co chodzi, ale wiesz, że to była wina samej MW... :|

"Wybałuszam", bo wydawało mi się, że użytkownicy tego forum więcej wiedzą o MW. Ale jeśli tylko będziesz chciał, to wszystko wyguglasz, zaś o "tonięciu" marynarki jest inny temat.
Ostatecznie nie kadłub, działa, czy torpedy, ale ludzie decydują o wartości okrętu.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: Maciej »

Czy to forum ma coś wspólnego z PMW, żeby takie zdziwienie budziła czyjaś niewiedza w jej strukturach?
Dziękuję za elegancką odpowiedź.

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Strategia Bezpieczeństwa Morskiego

Post autor: crolick »

Jest przecież IMW.
I serio nie wiem co marynarzom tak to przeszkadza - istotne jest to czy mamy przyszłość dla MW RP, a nie czy dowódcą jest admirał czy generał :roll:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ